Перейти до основного змісту

У Полтаві пропонують провести громадське обговорення щодо пам'ятника Келіну

У Полтаві пропонують провести громадське обговорення щодо пам'ятника Келіну. Фото: Суспільне Полтава

Регіональний представник Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар ініціює організацію громадського обговорення щодо демонтажу або деколонізації пам’ятника Олексію Келіну. Він пропонує провести опитування серед полтавців, щоб вирішити, чи слід знести пам'ятник або змінити його значення на більш українське.

Про це він повідомив Суспільному.

Один з варіантів передбачає демонтаж пам’ятника та його перенесення до музею "Поле Полтавської битви", що має бути спеціальним кластером для російської монументальної пропаганди. Інший варіант передбачає зміну сенсів пам’ятника, зокрема — прославлення учасників антимосковського руху, таких як Іван Мазепа та Кость Гордієнко, і заміну частини елементів пам’ятника, збереження лише бронзового лева.

Також представник УІНП пропонує змінити обеліск, встановивши барельєфи, які б відображали героїчні постаті антиімперського руху, зокрема Костя Гордієнка, родом з Полтавщини, та його послідовників. Вони можуть бути розташовані на передній площині пам’ятника, а на бокових — символіку військових формувань, що продовжують традиції мазепинського визвольного руху.

"Ми готуємо комплексне рішення по усім трьом пам'ятникам, які вивели з реєстру. Тобто не тільки по пам'ятнику коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави, а і по памятникам Петру I та на місці відпочинку Петра I у Полтаві. Цю пропозицію ми передамо до міськради".

Імперські пам'ятники у Полтаві

Експертна рада Мінкульту 8 вересня 2022 року рекомендувала демонтувати та прибрати з публічного простору три монументи у Полтаві. Це Монумент Слави у Корпусному парку, пам’ятник на місці відпочинку Петра I, а ще – захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну. Для того аби їх прибрати з державних реєстрів пам'яток місцева влада підготувала облікову документацію і направила її до Мінкульту.

Полтавський обласний департамент культури у травні 2023-го року направив облікову документацію на пам'ятку монументального мистецтва національного значення Монумент Слави для розгляду на засіданні експертної комісії Мінкульту.

28 березня 2024-го року під час засідання Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Полтавській ОВА порушили питання щодо знесення російських імперських пам’яток на території Полтави.

31 січня 2025-го року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України ухвалило рішення про виключення 15 об’єктів культурної спадщини Полтави з Державного реєстру нерухомих пам’яток України. До переліку потрапили пам’ятники, пов’язані з подіями Полтавської битви та російською імперською історією міста. Серед них – пам’ятник Петру І на Шведській Могилі, місце командного пункту царя і 10 редутів на полі Полтавської битви, пам’ятник на місці відпочинку Петра І після Полтавської битви, а також монумент захисникам фортеці Полтава і її коменданту Олексію Келіну.

Що відомо про Монумент Слави у Полтаві

Монумент Слави у Корпусному саду Полтави споруджували протягом 1805-1811-го років. Його присвятили сторіччю Полтавської битви, каже завідувачка відділу пам’яткознавства Полтавського краєзнавчого музею Наталія Сиволап.

Що відомо про пам’ятник на місці відпочинку Петра I у Полтаві

На місці, де нині перехрестя вулиць Спаської та Пилипа Орлика у Полтаві, відпочивав російський цар Петро I. Тут він зупинявся на другий день після Полтавської битви. 1817-го року на його честь встановили цегляний пам’ятник, а 1849-го його замінили на новий, вилитий з чавуну.

Що відомо про пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави

Іще один монумент, присвячений 200-літтю Полтавської битви, – пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави. Його встановили 1909-го року на місці четвертого бастіону фортеці. До 1918-го року споруду увінчувала фігура двоголового орла.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції