Стан будівлі Кадетського корпусу у Полтаві: що зробили та скільки грошей витратили

Ексклюзивно
Будівля пам’ятки архітектури національного значення, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Від 2019-го року на утримання та роботи в історичній будівлі колишнього Кадетського корпусу у Полтаві витратили понад 13 мільйонів гривень. Це, зокрема, на протиаварійні роботи та виготовлення документації.

Про це Суспільному повідомили у відповіді на інформаційний запит від територіального управління Державної судової адміністрації у Полтавській області. Воно опікується будівлею від 2019-го, коли її передали із комунальної власності у державну.

Це пам’ятка архітектури національного значення. Нині на стінах облущилося облицювання, руйнуються декоративні елементи, а на даху та балконі ростуть дерева.

Фасад будівлі Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Які роботи виконали у будівлі Кадетського корпусу станом на 2024-й

Після переходу будівлі до сфери управління ДСА насамперед зробили огородження. У жовтні 2019-го року у будівлі встановили цілодобову охорону від приватного підприємства "Еверест О", аби унеможливити доступ сторонніх людей до приміщення. Після створення Служби судової охорони цим почали займатися її працівники ― від січня 2020-го.

У грудні 2019-го за договором компанія ТОВ "Промагропроект" здійснила попереднє обстеження будівлі: архітектурне, інженерне та технологічне. Зокрема, оцінили технічний стан пам’ятки та втрат, визначили складність робіт, а також склали програми науково-проєктних, протиаварійних та невідкладних робіт. Крім того, розробили реставраційне завдання.

Огородження біля будівлі Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

За договором від лютого 2020-го ця ж компанія розробила проєкт протиаварійних робіт. У ньому вказали, зокрема, оцінку стану конструкцій, а також створили креслення та кошторисну документацію.

У вересні 2020-го провели торги на онлайн-платформі й уклали договір на протиаварійні роботи. Тендер виграло ТОВ "Технобуд-Україна". Кінцевий строк виконання із грудня 2021-го змістили на листопад 2022-го через затримки у фінансуванні.

Дерева на даху будівлі Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Згідно з відповіддю на інформаційний запит, 2020-го встигли демонтувати покрівлю, розібрали залізобетонні конструкції балкона та цегельне мурування стін, склепінь та арок, яке було сполучене зі старовинним муруванням. Також прибрали сміття.

У рамках протиаварійних робіт також закрили вікна та двері, частково виготовили ферми даху та виконали армувальний пояс для встановлення покрівлі триповерхової частини будівлі. 2021-го протиаварійні роботи призупинили через відсутність фінансування. Тоді у держбюджеті не передбачили капітальних видатків для ДСА. У жовтні ТОВ "Технобуд-Україна" продовжив роботи, на це дали гроші із бюджету Полтавської області, аби уникнути руйнування будівлі у зимовий період.

Крім того, Державна судова адміністрація подавала заявку на участь у проєкті "Велика реставрація" за програмою "Велике будівництво". Для реалізації на 2021-й Кадетський не відібрали.

2022-го та 2023-го роботи не виконували через відсутність фінансування та воєнний стан. Частково виконані договори припинили через закінчення строку дії. 2024-го грошей на обслуговування будівлі не спрямовували, а будь-яких робіт не вели.

Зображення із документів про протиаварійні роботи. Суспільне Полтава

Скільки грошей витратили на утримання та роботи у будівлі Кадетського корпусу станом на 2024-й

Приблизна сума, яку витратили на розробку документації та протиаварійні роботи, склала приблизно 8,1 мільйона гривень від Державної судової адміністрації. Це стало відомо після підрахунків сум, які навели у відповіді на запит Суспільного.

Зокрема, огородження навколо будівлі встановили за майже 244,5 тисячі гривень. Обстеження будівлі та складання реставраційного завдання від компанії ТОВ "Промагропроект" обійшлося у 259 тисяч гривень.

Протиаварійні роботи на даху Кадетського корпусу у Полтаві, зима 2020-го року. Суспільне Полтава

Розробка проєкту протиаварійних робіт коштувала понад 1 мільйон 238 тисяч гривень. Пізніше замовили експертизу проєкту за понад 48 тисяч гривень. На демонтажні роботи та прибирання 2020-го витратили понад 1 мільйон гривень.

За договором із підрядником, протиаварійні роботи оцінили у 36,5 мільйонів гривень. Але вартість виконаних робіт склала 4,7 мільйона гривень, іще 83,7 тисячі та 6,5 тисяч гривень за технічний та авторський нагляд.

Територія біля будівлі Кадетського корпусу у Полтаві заростає, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Окремо від цих сум 5 мільйонів гривень дали із бюджету Полтавської області для невідкладних протиаварійних робіт. Упродовж 2022-го, 2023-го та 2024-го фінансування із жодних джерел не було.

Що відомо про будівлю Кадетського корпусу у Полтаві та чим вона особлива

Будівля колишнього кадетського корпусу в Полтаві – пам’ятка архітектури національного значення. Вона є складовою Круглої площі і найбільшою серед споруд ансамблю. Довжина головного фасаду корпусу – 132 метри. Загальна площа будівлі 13,5 тисяч квадратних метрів.

Руйнування на стіні фасаду Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Її почали будувати 27 червня 1835-го року. Архітектором цієї споруди був Микола Бонч-Бруєвич. За п’ять років будівництво закладу у стилі пізнього класицизму завершили. 1840-го відбувся перший набір кадетів. Військовій справі у закладі навчали 7 років. Одночасно могли здобувати освіту близько півтисячі кадетів віком від 10 до 18.

Це найстаріший кадетський навчальний заклад в Україні. Він був збудований у формі стріли, яка вказує на поле Полтавської битви. Стіни корпусу мали теракотовий колір, згодом їх пофарбували у білий. Всередині будівлі була домова Сампсоніївська церква.

Фасад будівлі Кадетського корпусу у Полтаві виходить на Корпусний парк, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Після Другої світової війни у закладі розмістили вище зенітне ракетне командне училище імені Ватутіна. Його останній випуск був 1995-го, відтоді будівля пустує.

26 грудня 2004-го року Полтавська міськрада продала пам’ятку архітектури національного значення ізраїльському бізнесмену. У вересні 2006-го у будівлі сталася пожежа, яка знищила купол. Офіційна причина ― підпал безхатьками.

Із 2015-го Кадетський корпус повернули у власність міста за рішенням Вищого господарського суду.

Банер на честь Юліана Матвійчука на будівлі Кадетського корпусу у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

2019-го приміщення передали на баланс Державної судовій адміністрації, аби відреставрувати та облаштувати у ньому місцеві суди. Ініціював процес депутат міськради Юліан Матвічук восени 2018-го. Зокрема, він опікувався підготовкою документації та переговорним процесом.

20 травня 2023-го року Юліан Матвійчук помер у лікарні від поранень, які отримав на війні з Росією. Із ним попрощалися 23 травня. Полтавець двічі був добровольцем у війську ― 2014-го та 2022-го. Йому було 33 роки. У складі 116-ї бригади ТрО він із побратимами створив групу аеророзвідки "Соловей".

У цивільному житті Юліан Матвійчук був депутатом двох скликань Полтавської міської ради та, зокрема, співзасновником громадської організації "Save Poltava", яка опікується історичними будівлями. У воїна лишилися батьки, дружина та донька.

Нині у пам’ять про Юліана Матвійчука та його вклад у збереження будівлі Кадетського корпусу на фасаді вивісили банер із фото воїна.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok