"Мамо, ти мене не кидай": історія пораненого під час ракетного обстрілу інституту у Полтаві

Рятувальники під час демонтажу конструкцій будівлі у Полтаві, 5 вересня 2024-го. ДСНС України

Серед поранених внаслідок ракетного обстрілу інституту зв’язку у Полтаві – 27-річний Максим Гаврилюк із міста Конотоп на Сумщині. У цьому закладі чоловік проходив навчання. Постраждалому вже зробили трепанацію черепа. Нині родині потрібні кошти на подальше відновлення.

Про це Суспільному розповіла мати військового Олександра Бистро.

Зі слів матері, під час тривоги її син вибіг із аудиторії навчального закладу та був на шляху до бомбосховища. Дійти до нього не встиг – від ракетного удару на нього обвалилася цегляна стіна. Максима Гаврилюка у тяжкому стані ушпиталили до одного із медзакладів області.

"Тяжке поранення. Відкрита черепно-мозкова травма, уламок в голову потрапив. І через це розколовся череп. Множинні садна, гематоми, перелом лопатки. Його привалило стіною, цеглою, через це репнув череп. Його дістали з-під завалів одного з перших, надали медичну допомогу і о 7-й вечора вже зробили операцію. Витягли з черепа уламки металу, трепанацію робили" — розповіла мати травмованого Максима Гаврилюка Олександра Бистро.

Про обстріл інституту зв’язку, у якому був її син, мати дізналася із новин.

Розбір завалів на місці ракетного обстрілу інституту зв'язку 3 вересня у Полтаві. Фото: ДСНС України
"Ми обдзвонили поліцію, різні органи. І десь близько 19:00, коли йому зробили операцію, я подзвонила у цю лікарню. Так сталося, що той нейрохірург, який йому робив операцію, взяв слухавку на посту. І він мені розповів, що дійсно є такий. Він був як невпізнаний, бо документів не було, його привезли у одних трусиках. Я почала описувати його, так я й нього псоріаз, його швиденько знайшли", – додала Олександра Бистро.

За словами жінки, Максим досі у тяжкому стані. Нічого не пам’ятає, марить, повторює слово "цегла". Не сприймає нічого і нікого.

"Він наче у віртуальній реальності. Це моя душа, моє дитятко, він маму лише сприймає. Каже: "Мамо, ти мене не кидай". Кажу: "Синку, я тебе не покину". Вже сьогодні не плачу, не кричу, я вчора дуже кричала, сьогодні уже більш-менш нормально", — розповіла мама пораненого Максима Гаврилюка.
Кафедра хірургії в одній з лікарень Полтави. Суспільне Полтава

Незабаром військового планують транспортувати до Чернігова, де він продовжить лікування та реабілітацію. Чоловікові робитимуть операцію з відновлення кісткової структури черепа за допомогою титанової платини, додала його мама.

"Пластину ще купляти треба буде, щоб закрити частину черепу. Це треба багато грошей, а де їх брати, ми не знаємо ще. Зверталися волонтери, дали номер телефона, що, можливо, вони допоможуть титанову пластину придбати і зробити операцію", — додала Олександра Бистро.

Що відомо про обстріл Інституту зв’язку у Полтаві 3 вересня 2024-го

Зранку 3 вересня жителі Полтави чули два звуки вибухів. Вони пролунали близько 09:10. Перед цим у Telegram-каналі Повітряних сил повідомляли про ракету у напрямку Полтави. За кілька хвилин до вибухів у регіоні оголосили про повітряну тривогу ― о 09:08.

Армія РФ влучила у будівлю Інституту зв’язку у Полтаві. Станом на 14:20 повідомили про понад 40 загиблих та більше 180 поранених. Інформацію поширив у своєму Telegram-каналі президент України Володимир Зеленський.

Як повідомив у Telegram-каналі міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, з-під завалів дістали 11 людей. У сусідніх будинках вибило вікна та пошкодило фасади.

Проміжок між оголошенням тривоги і влучанням був коротким, тому вибухи застали людей у момент евакуації у бомбосховища, повідомили у Міноборони. За їхніми даними, російська армія використала для обстрілу дві балістичні ракети.

Командування Сухопутних військ 3 вересня повідомило, що проведуть "розслідування, щоб виявити, чи було зроблено достатньо, аби убезпечити життя і здоровʼя військовослужбовців на обʼєкті". Також перевірять, чи належним чином здійснювали керівництво закладом. На подібних об'єктах мають посилити заходи щодо убезпечення особового складу і перевірити дисципліну у військових частинах.

Речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін розповів, що у навчальному закладі під час ракетного удару не було жодних шикувань. Військовий, який перебував в одному з корпусів Інституту зв’язку на момент атаки, також надав таку інформацію Суспільному.

Поранених під час обстрілу відвезли до медзакладів у громаді. Зокрема, і в обласну лікарню імені Скліфосовського. Кількість пацієнтів у закладі не назвали. Частина поранених ― у реанімаційному відділенні, усі вони у тяжкому стані. Про це повідомив Суспільному завідувач відділення Валентин Білий. За словами медика, усі поранені були без свідомості та не ідентифіковані. До обласної станції переливання крові 3 вересня звернулося близько 150 людей. Протягом дня в установі заготували близько 75 літрів крові. Про це Суспільному розповів головний лікар обласної станції переливання крові Володимир Рудіков.

Внаслідок обстрілу обвалилася передня стіна навчального корпусу від однієї ракети, від іншої ― середина корпусу, чотири сходових прогони. Цегла із будівлі розлетілася і привалила людей. Про це на брифінгу 4 вересня повідомив начальник об’єднаного навчального центру військ зв’язку Ігор Міцюк. Загалом у приміщенні було шість евакуаційних виходів, два з яких завалило уламками та будівельним сміттям.

Управління Служби безпеки України в Полтавській області перевіряє усіх, хто мав доступ до навчального закладу. За фактом обстрілу внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Розглядають можливість коригування удару, а також роботи розвідувального БпЛА. Про це на брифінгу розповів т.в.о.начальника обласного управління СБУ в Полтавській області Костянтин Семенюк. Шукають і людей, які знімали наслідки одразу після влучання російських ракет.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok