"Ціль Є" – проєкт, який започаткувала студентка з Одеси Дарія Скиба. Вона пропонує одеситам позбутися книг російською мовою або російських видавництв. Зібрані книги здають на макулатуру, а виручені кошти відправляють на ЗСУ. Як працює цей проєкт та як долучитися — у матеріалі Суспільного.
Дарія – студентка другого курсу Одеського університету імені І.І. Мечникова. Дівчина розповіла, що вперше побачила пункт збору книжок у столиці:
"Я написала їм, чи вони приймають доставкою книжки. Вони сказали ні, тільки офлайн. І я подумала, що теж хочу таку штуку, бо я знаю особисто людей, які хотіли б кудись здати (книжки - ред.)".
Згодом Дарія створила подібну ініціативу у рідному місті: вперше стенд із гаслом "Здай російські книги на макулатуру" з’явився на одеському ярмарку "Амальгама" у вересні 2024 року. Метою було зібрати тисячу книжок. Результат за два дні перевершив очікування, розповіла дівчина:
"Я прекрасно розуміла, що попит буде, але є і ризики. І за два дні поприносили стільки книжок, більше тисячі було. І подумала, це має сенс, треба робити".
Після успіху у вересні Дарія вирішила встановити пункти для збору на постійній основі. Тоді проєкт отримав назву "Ціль Є". Перший стенд з’явився у книжковому магазині в центрі Одеси — у книгарні запропонували давати знижку тим, хто принесе понад десять книжок, розповіла дівчина.
"Я подумала, що це буде символічно, якщо люди будуть відмовлятися, і будуть мати можливість купити щось нове, українське. Тому мені так важливо було співпрацювати з якоюсь книгарнею, щоб вона давала людям, які мають російські книжки, можливість заповнити свою бібліотеку українськими".
Наступний стелаж встановили у кав’ярні недалеко від університету, де навчається. До пунктів збору почали приносити художні книги, підручники та словники — книги російських авторів або надрукована російською мовою.
"Дуже багато в мене всякої смішної літератури, таких прям радянських, російських детективів. Дуже багато в мене є про Москву, про Путіна книжок. У мене просто, напевно, біля тисячі книжок Пушкіна, Єсеніна, Толстого. Дуже багато в основному здають саме таких".
За пів року діяльності організаторка змогла зібрати майже 5000 книг, після чого здала їх на переробку. Отримані кошти студентка обіцяє спрямувати на армію, а звіти публікувати на сторінці у соцмережах.
"Насправді, за макулатуру дуже мало дають грошей. І спочатку я думала, це занадто мало, але зараз розумію, що будь-яка сума — це ОК. Це така акція, вона на ЗСУ в першу чергу, але я прекрасно розумію, що це більш такий символ для людей, які відмовляються від цього російського".
Охочих здати книги, за словами Дарії, не меншає. Жителі інших міст надсилають їх поштою. В одеських пунктах місце на стелажі закінчується щотижня:
"Кожен тиждень нам пишуть, що місця нема. Перший раз, коли так написали, я подумала, що місця немає в плані стелаж зайнятий. Я розставляю триповерхові стелажі. Я приходжу, і там не те, що стелаж зайнятий — а вхід, все, що біля стелажа".
Однак проєкт отримав і критику, розповіла Дарія:
"Приходили, хотіли викупити книги, казали: «Не треба, ви культуру знищуєте, я у вас все куплю». Такі люди зустрічалися, коментатори налітали про Пушкіна, про історію, оце все. Але людей, які здають, все одно їх більше".
У планах Дарії поставити ще декілька стендів у кав’ярнях і книгарнях Одеси. З допомогою друзів, каже вона, можливо ініціативу вдасться реалізувати й в інших містах України. Також у майбутньому дівчина хотіла б перетворити "Ціль Є" на просвітницький проєкт з власним простором, щоб влаштовувати лекції та тематичні вечори про українську культуру:
"Цей міф про те, що Одеса російськомовна, місто проросійське, розвіюється. І це найголовніше, що я винесла з цієї ініціативи — що тут є люди такої ж позиції, як і я, і їх реально багато".
Авторка: Єлизавета Пастух
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області