Днями завершилися роботи з демонтажу та консервації пошкоджених вітражних вікон в Одеській філармонії. Процес, що тривав близько трьох тижнів, залучав міжнародних партнерів і реставраторів для збереження історичних елементів будівлі після ракетного обстрілу РФ 31 січня. Про те, як це відбувалось, в етері "Українського радіо. Одеса" розповіла директорка громадської організації "Museum for Change" Дарія Дьякова.
Дарія Дьякова розповіла, що роботи розпочались після того, як були складені усі необхідні акти пошкодження. За її словами, ними були прийнято рішення про демонтаж уражених вітражів. Мова йде про чотири бокових в основному залі та два основних на сцені:
"Ось ми їх повністю зняли, тому що вони вже були пошкоджені, були скривлені і через якісь прильоти, які можуть, ймовірно, бути поруч, воно б руйнувалося ще більше. Це місце, де працюють музиканти, і це також вплив звуку. Плюс це було небезпечно. Якби ми так і залишили, то наші громадяни потім не зрозуміли, що воно так просто висить і руйнується. Тому було прийняте невідкладне рішення це зробити і все пройшло вдало".
Директорка ГО зазначила, що проводили роботи з демонтажу за міжнародними стандартами: вітражі перемістили у безпечне місце, підписали та сфотографували. Наразі вони роблять фінальний звіт, аби потім передати наступним реставраторам.
Проєкт реалізовувався за підтримки міжнародних партнерів та із залученням фахівців національного реставраційного центру. Фінансову підтримку надала організація ALIPHМіжнародний альянс захисту культурної спадщини в зоні конфліктів, яка спеціалізується на допомозі культурним інституціям у кризових ситуаціях.
Дарія Дьякова підкреслила, що ні в Одесі, ні в Національному науково-дослідному реставраційному центрі України немає відділу чи фахівців по вітражах:
"Тут все ж таки був консиліум, було багато рекомендацій. Весь цей час нас також консультували спеціалісти з ICCROMМіжнародний центр вивчення консервації та реставрації культурної спадщини. з реставрації вітражів. Це дуже сильно допомогло, тому що в тебе є постійне відчуття, що може щось піти не так, що краще, щоб це робили інші люди... У нас була класна команда: "Тисяча дверей Одеси", реставраційний центр Одеської філії, реставраційний центр по Україні, представниця спілки художників в Києві, наш департамент культури. І, в принципі, це підтримка дирекції філармонії".
Що відомо про атаку на Одесу 31 січня 2025 року
Увечері 31 січня в Одесі пролунали три вибухи, армія РФ атакувала ракетами історичне середмістя, повідомили в ОВА. Унаслідок удару травмувалось семеро людей.
Руйнувань зазнали одеська філармонія, музеї: літературний, історико-краєзнавчий, археологічний та музей західного та східного мистецтва, а також готель "Брістоль". Під час атаки в у готелі перебували дипломатичні представники Норвегії.
Прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни через обстріл Одеси 31 січня. За даними слідства, російська армія атакувала місто балістичними ракетами, попередньо, типу "Іскандер".
Загалом унаслідок цієї атаки різного ступеня пошкоджень зазнали близько 19 пам’яток культурної спадщини.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області