Одеська філармонія оговтується після ракетного удару, який росіяни здійснили 31 січня. У будівлі демонтували старовинні вітражі та центральні двері. У планах — їхня подальша реставрація. Заклад планує відновити концертну діяльність вже 15 лютого, коли на сцені головного залу відбудеться перший концерт.
Наразі в будівлі проводяться невідкладні консерваційні роботи. За словами директорки філармонії Галини Зіцер, два історичні вітражі були повністю демонтовані та перенесені у спеціальне приміщення:
"Два вітражі повністю демонтовані й закриті ОСБ. Двері, які були пошкоджені, демонтували зовсім, поклали на балконі й також забили ОСБ. Зараз ми замовили й нам принесли вчора банери. Два банери на два вікна, вони відображають сто відсотків вітраж", — розповіла Галина Зіцер.
Керівник проєкту "Тисячі дверей" Олександр Левицький пояснює, що зараз головне завдання — зберегти історичні елементи:
"З точки зору об'єму, так, грандіозна робота може чекати потенційних реставраторів цих дверей, але з точки зору технологічної — як з усіма дверима. Є основні процеси, це дістатися до первинного авторського шару, привести до ладу геометрію, вирівняти цю геометрію, налаштувати дверну коробку, поставити на місце так, щоб двері функціонували, як у 19 столітт".
У відновленні філармонії бере участь і ЮНЕСКО. За словами голови представництва ЮНЕСКО в Україні К'яри Децці Бардескі, організація допомагає з документуванням пошкоджень:
"Ми додатково, зокрема, допомагаємо у проведенні 3D архітектурної документації лазерного сканування. І це особливо важливо, зокрема, ми робимо це для будівлі обласної філармонії, яка зараз за нами. Це будівля національного значення, яка зараз також перебуває в списку посиленої охорон".
Експерт з геодезичних вишукувань при агенції ЮНЕСКО в Україні Сергій Ревенко розповів про особливості процесу лазерного сканування:
"За один лазерний оберт лазерним скануванням зробив 15 мільйонів вимірів. Тобто це всі такі маленькі точки з точністю один міліметр. Лазер, коли потрапляє на певний матеріал, він віддає тобі якийсь імпульс. І таким чином я можу зрозуміти, де дерево, де штукатурка, де той чи інший матеріал".
Таке детальне сканування дозволить значно пришвидшити процес відновлення будівлі, оскільки архітектори та інженери отримають точні дані про стан споруди без необхідності проводити довготривалі вимірювання у важкодоступних місцях.
Що відомо про атаку на Одесу 31 січня 2025 року
Увечері 31 лютого в Одесі пролунали три вибухи, армія РФ атакувала ракетами історичне середмістя, повідомили в ОВА. Унаслідок удару травмувалось семеро людей.
Руйнувань зазнали одеська філармонія, музеї: літературний, історико-краєзнавчий, археологічний та музей західного та східного мистецтва, а також готель "Брістоль". Під час атаки в у готелі перебували дипломатичні представники Норвегії.
Прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни через обстріл Одеси 31 січня. За даними слідства, російська армія атакувала місто балістичними ракетами, попередньо, типу "Іскандер".
Загалом унаслідок цієї атаки різного ступеня пошкоджень зазнали близько 19 пам’яток культурної спадщини.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області