Близько девʼяти тисяч гривень заощаджують в Південноукраїнському педагогічному університеті в Одесі завдяки електростанції та сонячним панелям, що розмістили на даху головного корпусу. Хто фінансував перехід на зелену енергетику, куди витрачають зекономлені кошти та які плани на подальшу ергономіку в ефірі "Українське радіо. Одеса" розповів ректор навчального закладу Андрій Красножон.
Енергетична незалежність університету
У листопаді 2024 року Південноукраїнський педагогічний університет встановив на головному корпусі сонячну електростанцію. Система складається з 50 сонячних панелей та акумуляторів, що забезпечують енергозбереження:
"Ми таким чином маємо автономне споживання електроенергії, незалежно від відключень, від блекаутів — це перше завдання. А завдання номер два – бачачи, що держава все менше допомагає університетам з компенсацією комунальних витрат, то краще зараз мати енергетичну незалежність, мінімізувати витрати на енергоносії", — розповів ректор університету Андрій Красножон
Завдяки станції, розповів освітянин, університет заощаджує близько 9 тисяч гривень взимку та приблизно 30 тисяч гривень влітку. Сонячна станція забезпечує три поверхи головного корпусу університету електроенергією навіть під час блекаутів на повний робочий день:
"Накопичену енергію просто перерозподіляємо з акумуляторів і роздаємо її на споживання користувачам в головному корпусі. Тобто енергія накопичується в батареях акумуляторних, а з батареї акумуляторів вже йде до системи".
За його словами, за умови відключення електроенергії, триповерхова будівля головного корпусу університету зможе функціонувати у повному обсязі разом з кондиціонерами і електрочайниками протягом всього робочого дня. На обслуговування, зазначив Андрій Красножон, університет коштів не витрачає, адже має гарантії від підрядників, які встановлювали станцію.
Окупність проєкту та перспективи розширення
За підрахунками енергетиків університету, витрати на встановлення станції окупляться за 2,5-3 роки. Ректор університету зазначив, що фінансування станції здійснювали за кошти закладу. Проте адміністрація не виключає залучення грантових коштів для переведення всіх корпусів на альтернативні джерела електропостачання.
"Ми могли б повністю покрити дах і досягти нульових витрат на електроенергію. Але це потребує значних інвестицій. Якщо вони будуть (пропозиції від донорів, — ред.), я буду їх розглядати", — зазначив ректор.
На що витрачають зекономлені кошти
Зекономлені кошти університет спрямовує на розвиток інфраструктури та премії викладачам:
"Я заохочую матеріально співробітників. Тут ремонтів ще непочатий край, різних проєктів самого прозаїчного типу. Капітально переобладнана головна студентська вбиральня в тому ж головному корпусі за рахунок заощаджених грошей, в тому числі, з врахуваннями інклюзивної освіти в одному з гуртожитків".
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області