У чотирьох медзакладах Одеси встановили сонячні панелі. Вони забезпечують роботу закладів під час блекаутів, які стаються після атак російських ракет та дронів на енергетичну інфраструктуру України. Що можна заживити в медзакладі під час блекауту за допомогою сонячних станцій, наскільки це економічно вигідно та чи складно поратися з сонячними комплексами — з’ясували журналісти Українського Радіо Одеса.
На офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України на початку липня цього року повідомили, що в Україну від Єврокомісії надійшло 5876 сонячних панелей загальною потужністю близько 2 мВт для закладів охорони здоров’я. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко зазначив, що це важливий крок для стабільної роботи медичних закладів, і пообіцяв, що енергетичне обладнання буде встановлено в 130 закладах охорони здоров’я в 19 областях. У жовтні Україна отримала від міжнародних партнерів сонячні панелі ще для 1500 медичних закладів.
Станом на зараз сонячні панелі встановлені на чотирьох одеських медичних закладах. Це дозволяє покрити потреби в дефіциті електроенергії під час блекаутів, а також зекономити установам кошти, повідомив у жовтні голова Одеської міської ради Геннадій Труханов.
"Реалізуємо програму по забезпеченню електроенергією наших медзакладів. Ми встановили сонячні батареї, які дозволяють нам економити майже вдвічі", — зазначив очільник міста.
Директор департаменту охорони здоров’я Одеської міськради Левон Нікогосян розповів, що генератори, які підтримують роботу лікарень, можуть не витримувати навантажень під час 8-10-годинного відключення світла. Тому ухвалили рішення переводити лікарні на автономне забезпечення завдяки сонячним панелям. За його словами, управління капітального будівництва проєктує встановлення таких сонячних станцій майже в кожній лікарні.
Директор одеської дитячої поліклініки Сергій Горіщак розповів, що собою представляє комплекс сонячної станції. У цьому медзакладі панелі встановили ще в липні минулого року.
"Це не стільки сонячна станція, це гібрид. У нашій поліклініці встановлені додатково акумуляторні батареї. І якщо генерація від сонячної панелі – це 30 кВт, ми ще маємо змогу 40 кВт в акумулятори накопичити для того, щоб потім користуватися. І це дуже крута річ. Бо вистачає на повну роботу при повному блекауті або хмарах ще на три години. Ми дуже легко перемикаємося, навіть без перезавантаження наших електроприладів. Це дозволяє продовжувати роботу, зберігаючи весь функціонал поліклініки", — розповідає Сергій Горіщак.
Якщо говорити не лише про можливість функціонування закладу як такого в умовах відключення електроенергії, слід зазначити й чималу економію коштів, що складає близько 20% на рік. За словами Сергія Горіщака, еквівалент сонячної енергії, згенерованої станцією за час роботи, дорівнює 20 тоннам вугілля або 2,5 тисячі дерев.
Одна з таких сонячних станцій розміщується в міській лікарні Одеси. Віталій Неспаненко, заступник директора закладу з адміністративно-господарської роботи, вважає, що так обладнання зменшує навантаження на бюджет міста та залежність від електропостачання.
Потужність станції складає 60 кВт, Три інвертори по 20 кВт кожний, 24 акумулятори потужністю 60 кВт. та 252 панелі потужністю 565 Вт кожна генерують приблизно 90 МВт в рік і дозволяють зекономити близько мільйона гривень. Усі стаціонари обладнані також автономними джерелами живлення – високопотужними генераторами. Вони в комплексі з сонячною станцією забезпечують безперебійну подачу електроживлення.
Даниил Цапенко, виконувач обов’язки директора медзакладу, в якому встановлено сонячні панелі, докладніше розповів про особливості експлуатації та користь від сонячної станції в умовах стаціонарної лікарні.
"Увесь стаціонар повністю працює від цієї енергії. Це і освітлення, і обладнання, яке працює в реанімаційних відділеннях, в палатах. Усе це живиться від альтернативної енергії під час відключень за допомогою сонячних панелей та дизельних генераторів. Теплонасоси теж працюють. Є великий запас кисню, запас води, автономне живлення. Усе за рахунок міста", — зазначив медик.
Фахівці вважають, що обслуговування такої системи дуже просте, система відпрацює мінімум 20 років, а строк окупності складає 3-5 років.
Не лише в обласному місті залучають альтернативні джерела енергії для медичних закладів. Так, у Чорноморську у вересні оголосили відкритий тендер на встановлення сонячної електростанції "під ключ" для місцевої лікарні. Також в Арцизі міська рада ухвалила рішення про встановлення сонячних панелей на амбулаторії в селі Главані. Реалізація цього проєкту стала можливою завдяки залученню грантових коштів.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області