Перейти до основного змісту

"Муніципальна няня": що це та хто може скористатись послугою в Одесі

Жінка малює з дитиною. Getty Images

Послугу "муніципальна няня" в Одесі впровадили у 2019 році, як грошову підтримку молодим сім'ям, де один з батьків або дитина мають інвалідність. Матір двійнят Надія хотіла скористатися опцією, яка могла б полегшити догляд за її дітьми, проте знайти офіційно зареєстровану няню виявилося складно. Що це за послуга, хто може її оформити та чому вона не користується популярністю — спробувало розібратися Суспільне.

У Надії Крапивченко, матері однорічних двійнят Кирила та Даніїла з Одеси, інвалідність 2 групи. Вона розповіла, що доглядати за обома дітьми їй буває складно. Рік тому жінка дізналась про послугу "муніципальна няня", однак інформацію про неї знайти було складно:

"Я не відразу зрозуміла, знайшла щось. А потім вже натрапила у Дії, там було вже більш зрозуміло. Але сайт мінсоцполітики, там, де можна зареєструватися, перевірити все, постійно якось зависав, не завантажувався. Тому я не могла навіть перевірити, чи я маю право на це", — поділилася Надія.
Надія Крапивченко з чоловіком. Facebook/Надія Крапивченко

Допоки дітям не виповнилося шість років, Надія може отримати послугу незалежно від того чи працює вона, чи ні. Проте, за словами жінки, пошук няні тривав довго. Після пошуку оголошень у соцмережах та на форумах, жінка познайомилась із нянею у групі в одному з месенджерів. Основна вимога для "муніципальної няні" за законом — бути офіційно зареєстрованою:

"Я не могла знайти, ніхто не відгукувався. Ну, тобто няня, як няня — вона є. Без документів все це можна оформити. А от "муніципальну няню" — тяжко знайти".

Офіційно зареєстровану няню Надія таки знайшла і тепер оформляє договір. Щоправда, жінка ще не знає, чи вистачить няні "місць", аби доглядати за обома її дітьми.

"Існують обмеження щодо кількості дітей, за якими можуть здійснювати догляд "муніципальні няні". Якщо це фізична особа-підприємець, то це не більше трьох дітей. Якщо це юридична особа, то не більше шести дітей", — пояснила Суспільному Юлія Сайковська, начальниця відділу грошових виплат і компенсацій департаменту праці та соцполітики Одеської міськради.

Як оформити послугу "муніципальна няня"

Оформити послугу можливо в міському департаменті праці та соціальної політики або Центрі надання адміністративних послуг. Одному з батьків, хто претендує на послугу, необхідно надати пакет документів:

  • паспорт;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • договір з муніципальною нянею з означеними КВЕДамиКласифікація видів економічної діяльності фізичної особи-підприємця або юридичної особи, яка має заклад, в якому перебувають діти.

Батьки, розповіла посадовиця, домовляються з нянею про умови роботи та тривалість робочого дня. Щомісячно одному з членів родини виплачують компенсацію, яку розраховують відповідно до мінімальної заробітної платиЗ 1 січня 2025 року — 7920 гривень:

"Кожного місяця до п’ятого числа один з батьків, який є отримувачем допомоги, має надавати чек або фіскальний документ про оплату послуги і акт виконаних робіт, підписаний нянею та одним з батьків, що підтверджує надання цієї послуги. Не може бути більша суми компенсації, ніж мінімальна заробітна плата".

Юлія Сайковська пояснила, що скористатися послугою можуть сім’ї, де один із батьків або дитина має інвалідність, а також працевлаштовані внутрішньо переміщені особи. За її словами, із січня 2020 року кількість сімей, які оформили "муніципальну няню" в Одесі, зменшилась:

"На 1 січня поточного року по департаменту було десь близько 30 сімей. На жаль, чотири роки тому їх було більше — 700. По-перше, обмеження щодо родин, мають бути певні умови. По-друге, на жаль, у зв'язку з військовим станом більша кількість родин мала покинути країну".

Надалі, розповіла посадовиця, у центрах зайнятості планують розпочати курси для впровадження "муніципальної няні" серед містян.

Чому "муніципальна няня" не популярна в Одесі

Провідна фахівчиня Одеського обласного центру зайнятості Олександра Похіла зазначила, що зацікавлених працювати "муніципальною нянею" також мало, хоча, щоб отримати таку роботу, необов’язково мати фахову освіту. Так само немає обмежень щодо статі няні, однак доглядати офіційно за дітьми не можуть родичі першого ступеня спорідненняЇї батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені:

"Поки що ні людей, які хочуть скористатися цією послугою, ні людей, які хочуть стати "муніципальними нянями" у нас не було. Чому? Чесно, не знаю, не можу відповісти на це питання. Послуга ніби така приваблива, можливо, якесь бюрократичне питання, багато документів треба подати".

З грудня 2024 року Одеський обласний центр зайнятості долучився до інформування про послугу серед населення. За два місяці працівники центру провели 20 заходів для одеситів та залучили 203 учасники.

"Фахівці служби зайнятості надають клієнтам інформацію про цю послугу, роз'яснюють, що потрібно, хто може бути "муніципальною нянею". Також у нас в центрах зайнятості розміщені довідкові матеріали, і у нас проводяться спільні заходи з соціальними представниками", — додала Олександра Похіла.

Авторка: Єлизавета Пастух

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції