Перейти до основного змісту

"Дрон вихідного дня": як волонтери в Одесі перетворили дозвілля на допомогу війську

Февзі Мамутов з зібраними донами у проєкті "Дрон вихідного дня". Власний архів Февзі Мамутова

Громадська організація "Кримські татари Одещини" на чолі з Февзі Мамутовим рік тому створили ініціативу "Дрон вихідного дня". Вона об’єднала одеситів, які допомагають армії, збираючи безпілотники для фронту. Як працює ця ініціатива, хто до неї долучається та яких результатів вдалося досягти — у Суспільне розбиралось в ефірі "Українського радіо. Одеса".

Як виникла ідея

Громадська організація "Кримські татари Одещини" з початку повномасштабного вторгнення допомагає армії маскувальними сітками та медичним забезпеченням. Проте вже рік волонтери розширили напрям роботи. Тепер команда також збирає дрони для війська.

"Десь на початку того року (2024, — ред) подумали, що треба вже і на атаку попрацювати. Побачили хлопців, які поряд з нами завжди були, завжди допомагали нам у чомусь, але потім з’ясували, що вони ще й вміють розбирати і збирати дрони, ремонтувати", — розповідає Февзі Мамутов

Спершу цим займалися лише три волонтери, а зараз у команді 12 людей.

Февзі Мамутов передає військовому дрон, який зібрали у проєкті "Дрон вихідного дня". Власний архів Февзі Мамутова

Як працює "Дрон вихідного дня"

Проєкт назвали "Дрон вихідного дня", адже, розповів Февзі Мамутов, у будні люди працюють, а пізно ввечері долучитись не у всіх є сили:

"Але нових людей, щоб залучати в нову для себе діяльність для них, це треба комфортні умови. І оці саме комфортні умови — це вихідний день. У час війни ти просто долучаєшся до допомоги армії".

Впродовж року проєкт вийшов за межі лише вихідних.

"Спочатку це була ініціатива для тих, хто хотів присвятити вихідні допомозі фронту, але тепер дрони збирають постійно — у будні та вихідні дні. Проте ми вирішили не змінювати назву", — пояснив волонтер.
Февзі Мамутов з зібраними дронами у проєкті "Дрон вихідного дня". Власний архів Февзі Мамутова

Тих, хто хоче долучитися до допомоги, ретельно перевіряють, адже питання безпеки, зауважив Февзі Мамутов, — на першому місці. Після навчання багато волонтерів продовжують збирати дрони дистанційно у себе вдома. Окрім цивільних, серед волонтерів — айтівці, ветерани війни, оператори дронів та військові у відпустці.

Фінансування та підтримка

Голова ГО "Кримські татари Одещини" зазначив, що є люди, які на постійній основі допомагають саме цьому проєкту:

"Це як свого роду підписка, фан-база. Це дуже цінно".
Дрони, які зібрали волонтери у проєкті "Дрон вихідного дня". Власний архів Февзі Мамутова

Щодо вартості безпілотників, команда змогла значно знизити собівартість. Спочатку собівартість була близько 19 тисяч гривень, бо всі деталі замовляли з Китаю. Але з часом волонтери налагодили логістику, отримали знижки та змогли суттєво зменшити витрати.

"Коли вже 11 років повномасштабне вторгнення, і ми бачимо, що є ворог, він на нашій землі. І коли на нашій землі ворожа техніка вибухає — на це приємно дивитися, особисто мені", — зізнався Февзі Мамутов.
Февзі Мамутов передає військовому дрон, який зібрали у проєкті "Дрон вихідного дня. Власний архів Февзі Мамутова

Досягнення ініціативи за рік

За рік команда виготовила понад 300 безпілотників та відремонтувала близько 500. Одним з важливих досягнень, вважає волонтер, є співпраця з ППО:

"Наш дрон зміг збити розвідувальний дрон, який тут літав. Після розвідувального дрона завжди прилітають, на жаль, "Калібри". Розвідувальний дрон збити щенад , наприклад, над морем — це уникнути можливісті кудись потрапити ракетою. І нам вдалося це зробити".

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції