Рак шийки матки залишається одним із викликів для системи охорони здоров’я в Україні. Однак це захворювання можна попередити завдяки регулярному обстеженню та вакцинації. До Всесвітнього дня боротьби проти раку, що відзначається 4 лютого, Суспільне поспілкувалося із завідувачем онкогінекологічного відділення Регіонального протипухлинного центру Одеської обласної ради Олександром Марченком про основні ризики, симптоми та методи лікування.
Основна причина – вірус папіломи людини
Основною причиною розвитку раку шийки матки є інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ). За словами Олександра Марченка, 99% жінок упродовж життя переносять цю інфекцію, однак не кожен випадок інфікування призводить до онкології. Високоонкогенні штами ВПЛ можуть спричиняти передракові стани, які без належного лікування можуть перерости у серйозне захворювання.
Група ризику та симптоми
Захворювання, розповів лікар-онкогінеколог, найчастіше діагностують у жінок віком від 45 до 60 років:
"Також є випадки, коли у дівчат 17-18 років. Вони поодинокі, але вони все одно мають місце".
Рак шийки матки може довгий час розвиватися безсимптомно. До перших тривожних сигналів належать кров’янисті виділення між менструаціями або після статевого акту. Біль та анемія зазвичай свідчать уже про пізні стадії хвороби.
"Суть питання, що не тільки рак шийки матки проходить безсимптомно, вся онкологія розвивається безсимптомно на початкових стадіях. А коли вже процес прогресує, коли вже з'являються такі симптоми, як кровотечі, анемія, больовий синдром — це вже каже про запущені стадії", — застерігає фахівець.
Чи можна попередити рак шийки матки?
Фахівець наголошує: регулярні профілактичні огляди у гінеколога можуть врятувати життя:
"Захворювання шийки матки відносять до візуальних форм, вона не потребує дуже технологічного обстеження. Вона видно наочно. Якщо не видно наочно — видно за допомогою цитології чи звичайного ПАП-тестуДопомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки".
Для цього, пояснив Олександр Марченко, жінкам необхідно раз на рік проходити цитологічний скринінг або рідинну цитологію. Ці методи дозволяють виявити захворювання ще на ранніх стадіях.
Профілактика вірусу папіломи людини
Одним з ефективних способів профілактики раку шийки матки є вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). В Україні зареєстровані дві вакцини — Cervarix та Gardasil. Вакцинуватися рекомендують у віці 10–13 років, ще до початку статевого життя.
"Треба проводити (вакцинацію, — ред.) дівчатам, а також і хлопчикам, тому що переносниками вірусу папіломи людини є хлопчики. Хлопчики хворіють набагато рідше, а в більшості випадків — це дівчатка", — зауважив лікар-онкогінеколог.
Щеплення можна робити і в дорослому віці після тестування на виявлення злоякісних та високопатогенних штамів вірусу.
Чи можна вилікувати рак шийки матки?
На ранніх стадіях рак шийки матки є виліковним, запевнив фахівець. Ба більше, жінка може зберегти репродуктивну функцію та у майбутньому стати мамою. Такий випадок є у практиці Олександра Марченка, коли до нього звернулась 19-річна жінка:
"Дівчина лікувалася в нашій лікарні близько шести місяців. Проходила органозберігаючу менш агресивне хірургічне втручанняоперацію, хіміотерапіюлікування препаратами та хіміопроменевукомбіноване лікування препаратами та спеціальними променями терапію. Зараз їй 36-37 років, і після лікування вона народила двох дітей".
За словами лікаря, на ранніх стадіях хвороби виживають близько 90% пацієнток.
МОЗ про вакцинацію вірусу папіломи людини
На сайті Міністерства охорони здоров'я 16 січня повідомили, що вакцинацію дівчат віком 12-13 років хочуть включити до Національного календаря щеплень з 2026 року. Її планують внести як обов'язкову та безоплатну.
Де можна зробити щеплення від ВПЛ в Одесі
В Одесі вакцина доступна дітям у дитячих поліклініках №1, 5 та 6, а дорослим та дітям — у центрах первинної медико-санітарної допомоги № 2, 3 та 4.
В Одеській області вакцина для дітей і дорослих є в Березівському, Іванівському, Новокальчевському, Саратському, Татарбунарському, Тузлівському, Тарутинському, Ізмаїльському, Кілійському, Візирському, Южненському, Балтському, Кодимському, Окнянському, Савранському, Великомихайлівському, Затишанському ЦПМСДЦентр первинної медико-санітарної допомоги, а також в Авангардівській амбулаторії загальної практики сімейної медицини.
Авторка: Аліна Заєць
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області