Перейти до основного змісту

Запалили свічки та поклали квіти: в Одесі вшанували пам'ять жертв масових політичних репресій

Місце поховання жертв політичних репресій в Одесі. Суспільне Одеса

В Одесі відбулася церемонія запалення свічок та покладання квітів на 6 км Овідіопольської дороги. Таким чином в місті вшанували пам'ять жертв масових політичних репресій 30 років ХХ століття. У той час було вбито тисячі людей, у тому числі поляків.

У церемонії взяли участь міський голова Геннадій Труханов, Генконсул Республіки Польща в Одесі Яцек Ґоцловскі, а також представники діаспори та польських громадських організацій міста. 

"Перший день листопада – це в Польщі дуже особливий день. Цього дня ми шануємо пам'ять усіх померлих без різниці, яка у них була віра, яке у них було походження, які у них були політичні думки. По усьому світі, завжди, там, де є польська громада, там першого листопада на усіх місцях поховань запалюють лампадки, лежать квіти, люди шанують пам'ять своїх предків або просто побратимів", — розповів Яцек Ґоцловскі.

Геннадій Труханов, Яцек Ґоцловскі та представники польської діаспори на церемонії вшанування пам'яті жертв масових політичних репресій. Суспільне Одеса

Він також зазначив, що окрім місця поховання масових жертв НКВС 30-х років, представники польської діаспори відвідали інші місця польських поховань на Західному та Католицькому цвинтарях в Одесі:

"Сьогодні ми були на шостому кілометрі, це місце масових жертв НКВС 30-х років у 20 столітті. Ми не знаємо, чи тільки скільки там людей знайшли своє місце останніх спочинків, якої вони були національності, але ми хочемо вшанувати також їх пам'ять, це для нас дуже важливе місце".

Яцек Ґоцловскі (посередині) на церемонії запалення свічок та покладання квітів. Суспільне Одеса

Голова Одеського ім. А. Міцкевича відділення Спілки поляків в Україні Світлана Зайцева-Великодна розповіла, що на шостому кілометрі Овідіопольської дороги під час сталінських репресій було знищено багато людей, зокрема поляків. Це було пов'язано з операцією польською, яка розпочалася в серпні 1937 року. Про заховання майже ніхто не знав.

У 2007 році на цьому місці почалися роботи з будівництва торгівельних центрів. І коли почали працювати екскаватори, вони наткнулися на кістки. Пізніше було з'ясовано, що це були кістки жертв сталінських репресій. У 2021 році повернулися до пошукових робіт:

"Це дуже важливо, тому що це місце, де загинуло дуже багато людей, декілька тисяч. А може навіть більше, ніж 10 тисяч людей. І ми маємо зробити все, щоб повернути справедливість, щоб душі тих людей могли дізнатися, що таке молитва. Щоб це було місцем молитви для всіх, хто хоче їх пам'ятати", — додала Світлана.

Покладання квітів на шостому кілометрі Овідіопольської дороги. Суспільне Одеса

Ексгумацію знайдених решток планували провести у 2022 році, після отримання спеціального дозволу від Міністерства культури, розповів Суспільному мер Одеси Геннадій Труханов. Він також запевнив, що роботи з ексгумації продовжуватимуть:

"Була проведена консервація і намагалися після зими розпочинати продовження робіт. Але війна, лютий 2022 року змінив наші плани всі. Тому це обов'язково буде продовжено, ми маємо встановити істину, ми маємо встановити, що тут відбувалося, як вбивали людей. У нас є такі думки, що це не тільки місце захоронення, а це також місце злочину", — зазначив мер.

Геннадій Труханов та Яцек Ґоцловскі покладають квіти. Суспільне Одеса

Що відомо

  • Під Одесою, в районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги, історики, волонтери та пошуковці військово-історичних клубів досліджують колишній спецоб'єкт НКВС, де в 1937-1938 роках розстріляли майже 8 000 людей.
  • Останні пошукові роботи на цій території проводили у 2007 році. Тоді співробітники СП "Меморіали України" знайшли місце масового могильника з останками розстріляних та провели ексгумацію 1086 вбитих. Оскільки фінансування робіт закінчилося, інших ям не досліджували. Рештки знайдених людей майже перебували у контейнері до 2011 року, поки громадські діячі не перепоховали їх у братській могилі на території Західного кладовища. Тоді їх не досліджували, тому ідентифікувати жертв репресій не вдалося.
  • Робочу групу з питань увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій створили у квітні 2020 року розпорядженням міського голови Одеси. До її складу увійшли представники місцевої влади, німецької спільноти, генеральних консульств Польщі та Румунії, правоохоронці, історики, громадські діячі, краєзнавці, волонтери та фахівці військово-історичних клубів.
  • Головна мета, за словами учасників пошукових робіт, – знайти поховання, аби надалі міська влада прийняла рішення, що з цим об'єктом робити. Ексгумувати знайдені рештки та перепоховати, або зробити на цьому місці меморіальний комплекс.

Читайте також

  • Перепоховання жертв політичних репресій в Одесі: місце підготували до старту пошукових робіт
  • В Одесі планують перепоховати жертв політичних репресій 1937-38 років. Що каже історик
  • Перепоховання жертв політичних репресій в Одесі: мерія встановила дедлайн

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції