Військові з ампутаціями та після поранень в Одесі опановують бразильське бойове мистецтво джиу-джитсу. Тренер-реабілітолог Василь Руснак в коментарі Суспільному розповів, що джиу-джитсу – це адаптивний спорт, здебільшого боротьба відбувається в партері, що підходить для військових з ампутаціями. Тренування проводять на базі TMS HUB ODESA – простору для воїнів та ветеранів. Окрім спортивних тренувань учасники можуть отримати психологічну підтримку. Деталі — у матеріалі Суспільного.
Ілля Пилипенко — ветеран ЗСУ. До поранення чоловік полюбляв грати у футбол, бігав на довгі дистанції.
"Зараз змінились пріоритети, можна так сказати. Немає вже такої можливості. Не знаю чого, може ніг не вистачає. Треба шукати щось нове для себе. Окрім джиу-джитсу є для мене інклюзивні види спорту. Граю баскетбол на кріслах колісних, регбі, волейбол сидячи, стрільба з лука, плавання, веслування. Варіантів багато. Було б бажання займатися", — поділився ветеран.
Тренер-реабілітолог TMS HUB ODESA Василь Руснак зазначив, що окрім реабілітації за допомогою бразильського джиу-джитсу в хабі надають психологічну й первинну юридичну підтримку.
"Бразильська джиу-джитсу – це найадаптивніший вид єдиноборств. Навіть якщо людина втратила кінцівку, знімаючи протез, вона почуває себе максимально комфортно. Якщо звернути увагу на татамі — це велика кімната, і в якихось моментах їм навіть комфортніше ніж вдома. А ще ми проводимо тренування на свіжому повітрі, а після приходимо і проводимо чайну церемонію. І це, скажімо так, дає атмосферу, наче ти з друзями й ви знайомі вже дуже довгий час".
Ветеран Олексій Притула розповів, що розуміння того, що є багато речей, якими варто займатись, прийшло до нього вже після втрати кінцівок:
"Я розумію, що є багато речей, які я зробити не зможу. Точніше, не зможу зробити їх так, як я б їх зробив маючи ноги. Але я можу їх зробити інакше, вже не маючи ніг. І я намагаюсь багато чим з того, що не робив, але мав напевно робити до поранення, зараз компенсувати та робити це і займатися. У мене виходить. Для мене це більше про спілкування, про можливість знаходитись в колі людей, які поділяють мій досвід в багатьох аспектах. Взагалі це прикольно і класно".
"Загальне ком'юніті джитсерів, мілітарі — це така команда, яка любить завжди в русі бути. Однодумці зібрались і йдуть до якоїсь основної мети, навіть з ампутацією. Все аби вдосконалити свої навички, вміння. І тим більше це толерантний спорт, який виховує. Наш TMS-хаб їздив в Штати на параджиу-джитсу і вони взяли призові місця. Американці були в шоці нашої підготовки, українських джитсерів, які також з ампутаціями, як вони борються. Параджиу-джитсу, вона дає такий великий поштовх для саморозвитку і навіть, можна сказати, чистить мізки для того, щоб відірватися від загальних всіх проблем, обновитись, можна навіть так сказати, або обнулитись", — розповів ветеран Назар Данів.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області