На Куликовому полі в Одесі потрібно прибрати надгробний пам'ятний знак, що встановлений на братській могилі учасників боїв 1918 року. Самому ж місцю краще дати спокій, адже там можуть покоїтися останки не лише більшовиків, а й представників Української Народної Республіки (УНР).
Про це в коментарі "Українському Радіо Одеса" розповів доктор історичних наук, професор кафедри історії України Одеського національного університету імені Іллі Мечникова Тарас Вінцковський.
Історик зазначив, що, згідно з рішенням, що міститься в Державному архіві Одеської області, у братській могилі мали бути поховані всі учасники вуличних боїв, які точилися в місті з 14 по 17 січня 1918 року (за старим стилем — ред.). Точна кількість похованих невідома, так само як і те, скільки з них були бійцями УНР.
"З тих джерел, які мені відомі, є лише одна згадка, і то орієнтовна, про кількість. Це згадка дуже відомого українського мислителя XX століття, одесита Юрія Липи, якому тоді було 17 років, який був членом Одеської Січі, членом мілітарного утворення. Саме він значно пізніше писав про те, що за його оцінками там поховано близько 60 гайдамаків, які становили основу армії Української Народної Республіки. Загальна кількість похованих теж коливається в районі між 104 і 119 особами...", — пояснив Вінцковський.
На думку науковця, провести ексгумацію зараз буде важко, адже за понад сто років після поховання, вочевидь, можна знайти лише залишки кісток. Щоправда, не виключено, що під час пошуків виявлять артефакти, які вказуватимуть на приналежність бійців, похованих на цьому місці, до того чи іншого війська.
Вінцковський зазначив, що у XX столітті вже відбувалися процеси ексгумації, перенесення залишків тіл в інше місце. Щодо того, яка кількість тіл там залишилася станом на сьогодні, офіційну інформацію він ніде не знаходив.
А от пам'ятний знак із радянською символікою, який зараз є на місці братського поховання, експерт вважає зайвим і радить знести. Він зазначив, що кращим місцем для вшанування памʼяті загиблих під час трьох епізодів вуличних боїв є Другий християнський цвинтар, де поховано більшість бійців УНР.
"Вуличні бої точилися в різних районах Одеси, не лише на Куликовому полі, і почалися вони не з Куликового поля. Якщо ми хочемо вшанувати памʼять, то, думаю, що на території цього кладовища (Другий християнський цвинтар — ред.) можна знайти місце, де можна встановити відповідний пам'ятний знак, як це було зроблено, наприклад, щодо репресованих в 1930-х роках", — наголосив історик.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області