Одеса продовжує процес деколонізації. Одна з останніх змін стосується перейменування площі Толбухіна, яка тепер має назву Трибуни Героїв. Чому ця назва є значущою не лише для Одеси, а й для всієї України в ефірі "Українського радіо.Одеса" дізнавалися журналісти Суспільного.
На тлі деколонізації, в рамках якої з мапи України зникають символи радянського минулого, в Одесі перейменували площу Толбухіна. Нова назва Трибуни Героїв — це жест шани футбольним фанатам, які 2 травня 2014 року першими вступили у бій з проросійськими діячами, тим самим запобігши створенню в Одесі так званої "Одеської народної республіки", розповів учасник робочої групи при Одеській обласній військовій адміністрації Артем Карташов.
Від революції до війни: роль ультрас у захисті Одеси
Футбольні фанати часто асоціюються зі спортивними трибунами, але у 2014 році українські ультрас вийшли за межі стадіонів, ставши активними учасниками Революції Гідності. Згодом, під час початку російської агресії, вони виступили єдиним фронтом проти зовнішньої загрози. Представниця одеського ультраса та благодійного фонду "Трибуна Героїв" Христина Гончаренко зазначила, що саме ультрас відіграли ключову роль у запобіганні сценарію, за яким Одеса 2 травня 2014 року могла стати наступною після Донецька і Луганська.
"Це був переломний момент для нашого міста. Вступаючи в цю сутичку, ми всі розуміли, що зараз це не історія про те, щоб відстояти якісь свої погляди, на той момент ми дійсно відстоювали своє місто, аби воно не потрапило до рук сепаратистів", — додала Гончаренко.
Ідея назви площі
У липні 2024 року голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер підписав розпорядження про перейменування більше ніж 400 вулиць, площ та інших об'єктів. Серед них і площа Толбухіна, назва якої була пов’язана з радянським військовим діячем. За словами Артема Карташова, ідея назви "Трибуна Героїв" виникла як спроба вшанувати пам'ять футбольних фанатів, які загинули в російсько-українській війні.
"З 14 року в принципі кістяком Збройних Сил були ультрас, це учасники в складі російсько-української війни, в складі полку Азов, в складі інших військових формувань. Наразі у нас вже багато, на жаль, загиблих представників руху ультрас, плюс географія руху не обмежується містом Одеса, тому відповідно вибрали таку узагальнену назву. Вона в принципі унікальна, єдина в Україні поки що", — підкреслює Артем Карташов.
Ініціатива з перейменування підтримується і благодійним фондом "Трибуна Героїв", який займається підтримкою родин загиблих ультрасів.
Фонд "Трибуна Героїв": підтримка родин загиблих
Як зазначає Христина Гончаренко, багато з фанатів ультрас, які вийшли на захист країни, на жаль, вже не повернуться додому. Благодійний фонд "Трибуна Героїв" сьогодні підтримує родини загиблих захисників, надаючи фінансову та юридичну допомогу. "У нашому фонді є декілька напрямків, по яких ми рухаємося. Першочергово це фінансова допомога, тому що родичі загиблих стикаються з бюрократичними моментами, щоб оформити виплати по втраті близької людини. Дуже багато хлопців, що загинули на війні, серед футбольних фанатів. У них були маленькі діти або залишилися батьки похилого віку, які фінансово були залежні від своїх близьких", – розповіла представниця “Трибуни Героїв”. Фонд також активно працює над увічненням пам'яті загиблих героїв. Щомісяця вони випускають документальні фільми про кожного загиблого на війні ультраса, які можна переглянути на їхньому офіційному ютуб-каналі. "Також за підтримкою Української асоціації футболу ми возимо родини загиблих футбольних фанатів на матчі збірної України до Європи Таким чином їхні близькі продовжують їхню справу активної підтримки футбольних клубів та збірної України", — додала Гончаренко.
Історія Володимира Крупського: як ультрас “Чорноморця” став на захист України
Одним із героїв, яких вшановує площа Трибуни Героїв, є Володимир Крупський — активний футбольний фанат і боєць підрозділу "Химера", що загинув на фронті. Ольга Крупаська, мати Володимира, розповідала, що він з малечку цілковито присвятив себе футболу: “Йому було 11 років, коли він самостійно вирішив займатися футболом, і він дуже любив наше місто. Коли почалась війна, він прийняв присягу. Йому було дуже боляче, коли гинули його побратими. Він завжди намагався витягувати їх до останнього".
Як загинув Володимир Крупський, згадує заступник командира підрозділу Химера Сергій:
"На війні, це був справжній побратим. Побратим, який був готовий завжди прийти на допомогу. Вова загинув, рятуючи інших. Потрібна була термінова евакуація, і він пішов без вагань, розуміючи всі ризики".
Площа, як символ пам'яті
Перейменування площі на Трибуну Героїв — це не просто зміна назви, а символ нескореності та героїзму одеських футбольних фанатів, які вийшли на захист свого міста і країни у найважчі часи. Це увічнення їхньої боротьби й подвигів, що стали частиною новітньої історії Одеси та України.
"Під час спроб російської федерації розхитати ситуацію в Одесі саме ультраси футбольного клубу “Металіст” та “Чорноморець” по суті зупинили тоді проросійських бойовиків, хтось — ціною власного життя чи здоров'я. І Одеса в тому числі завдячує ультрасу, що після 2 травня 2014 року тут не було утворено Одеської народної республіки. Російські сили надалі вже не змогли взяти верх над проукраїнською громадськістю, над державою, тому хоча б участь ультрасів у тих подіях – вже заслуговує на увічнення", — резюмував Артем Карташов.
Авторка: Людмила Коллер
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області