В Одесі набирає обертів дискусія щодо нещодавно ухваленого закону, який забороняє діяльність релігійних організацій пов'язаних з Росією. Що чекає на храми та релігійні громади Української православної церкви на Одещині після ухвалення закону в ефірі "Українського радіо.Одеса" дізнавалися журналісти Суспільного.
20 серпня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №8371, який регулює діяльність релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Новий закон спрямований на заборону діяльності таких організацій в Україні, зокрема, це стосується Української православної церкви (УПЦ), яка, за словами експертів Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, не розірвала своїх зв’язків із Російською православною церквою (РПЦ). За цей документ проголосували 265 народних депутатів.
Суть нового закону
Законопроєкт №8371 набирає чинності через 30 днів після його опублікування. Він передбачає створення спеціальної експертної комісії, яка буде перевіряти релігійні організації на предмет їх афіліації з Російською православною церквою. За словами начальника відділу з релігійних питань Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Ярослава Котилка, перевірка базуватиметься на чітких критеріях, про це він розповів в ефірі Українського Радіо: Одеса.
"Для того щоб іноземна релігійна організація була заборонена, вона повинна відповідати двом критеріям. Перша — організація має перебувати в державі, яка здійснює збройну агресію проти України або підтримує її. Друга — підтримка агресії може бути як прямою, так і опосередкованою", — зазначив Котилко.
Він також наголосив, що Російська Православна Церква підпадає під обидва ці критерії, оскільки, згідно з рішенням Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), вона є "ідеологічним продовженням режиму держави-агресора та співучасницею воєнних злочинів і злочинів проти людства, що здійснюються від імені Російської Федерації та її ідеології "русского мира".
Як буде діяти комісія?
Перевірка релігійних організацій буде проводитись за допомогою критеріїв, визначених у законі, і здійснюватиметься спеціальною дослідницькою групою. До неї увійдуть фахівці з канонічного права, релігієзнавці та інші експерти.
"Якщо комісія виявить ознаки афілійованості релігійної організації в Україні з РПЦ, ДЕСС видасть припис церкві для виправлення ситуації", — підкреслив Ярослав Котилко.
У разі порушення релігійна організація отримає 30 днів для усунення недоліків і ще додатковий термін у разі потреби — загалом до 90 днів. Якщо ж релігійна громада не виправить порушення і не розірве зв'язки з РПЦ, ДЕСС перейде до наступних кроків.
"Ми звернемося до Фонду державного майна та органів місцевого самоврядування для розірвання договорів про користування майном, після чого звернемося до суду з позовом про припинення діяльності релігійної організації", — додав Котилко.
Реакція УПЦ та ПЦУ
Секретар Одеського єпархіального управління УПЦ (МП) протоієрей Євген Гутьяр заявив, що новий законопроєкт є політично вмотивованим і його реалізація викликає сумніви.
"Цей закон штучно створений і не є життєво необхідним. Наявна законодавча база вже дозволяє забезпечити безпеку держави в галузі духовних питань", — підкреслив Гутьяр.
Також представники УПЦ вважають, що церква вже розірвала всі зв'язки з Московським патріархатом на Соборі у Феофанії в 2022 році.
"УПЦ одноголосно проголосила про припинення всіх зв'язків з країною-агресором, включно з адміністративним підпорядкуванням Московському патріархату", — зазначив Гутьяр.
Водночас у ПЦУ вважають, що новий закон сприятиме переходам релігійних громад до них. Протоієрей Теодор Оробець, секретар Одеської єпархії ПЦУ, висловив сподівання на зростання кількості громад, які перейдуть під їхню юрисдикцію, зокрема й на Одещині.
"Головне, щоб священники також переходили. Проблема в тому, що парафії часто переходять без священників, що створює складнощі", — зауважив Оробець.
Оробець також зазначив, що в деяких випадках відстань до найближчого священника ПЦУ може сягати 70 кілометрів, що ускладнює духовне оформлення парафій. Проте він наголосив, що закон покликаний вирішити питання релігійної безпеки в Україні.
Авторка Людмила Коллер
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області