Гейміфіковане навчання: як відновлюється Музей цікавої науки в Одесі, розбитий ракетним влучанням

Ексклюзивно

Створити кілька невеликих освітньо-розважальних центрів у різних районах Одеси замість одного масштабного вирішили власники Музею цікавої науки, який зазнав руйнувань внаслідок влучання російської ракети. Своєрідна децентралізація — рішення вимушене, пояснює директорка Музею Олена Любіковська. На повноцінне відтворення закладу бракує грошей, велика частина експонатів і атракціонів були знищені атакою РФ, і нині Музей відновив роботу у форматі філії, як це називає Любіковська. Історія Музею – у матеріалі з циклу "ТутРемБуд".

Музей цікавої науки працював в Одесі з 2014 року. Усі 130 експонатів у ньому створили одеські винахідники. Це був інтерактивний розважальний, але й освітній простір для дітей: гейміфікована форма полегшує знайомство із природними закономірностями – законами фізики, хімії, механіки, оптики.

"Музей науки — це загальна назва усіх таких просторів, які є в усьому світі. Всі експонати, які ви бачите навколо, — це експонати для інтерактивної гри. Тобто діти з батьками або діти з нашими екскурсоводами-інтерпретаторами мають гратися", — розповіла Олена Любіковська.
Олена Любіковська. Суспільне Одеса

Бізнес-центр на проспекті Шевченка, де розміщувався Музей, був зруйнований влучанням ракети РФ у червні 2023 року. Заклад на той час не працював, він закрився для відвідувачів від початку російської агресії, але відновити роботу планували у серпні, через два місяці.

"Це кімнати були повністю розтрощені, знищені до нуля. Ми намагалися підрахувати, які збитки тої ночі завдала нам країна-агресор. Це мільйони гривень. Зараз ми не можемо при всьому бажанні відновити такий самий музей. Це не робиться отак просто, це досить складна історія", — зазначила Любіковська.
Пошкоджений бізнес-центр на проспекті Шевченка в Одесі після обстрілу РФ у червні 2023 року. Суспільне Одеса

Вибуховою хвилею тоді були пошкоджені приміщення і найбільші експонати. Вцілила, за словами жінки, частина атракціонів, які в той час були "на виїзді".

"У мене був такий шок, що я не могла розмовляти. Моя дитина плаче завжди, коли приїжджає сюди, бо вона знає, як це було. Я перестала плакати десь за тиждень… Просто зрозуміла, що це робота, і хтось має її зробити", — пригадала свої емоції у перші дні після удару Олена Любіковська.
Відвідувачі Музею науки в Одесі. Суспільне Одеса

У квітні 2024 Музей відновив роботу в іншій локації й з меншою кількістю експонатів. Це і є перша з серії "філій", зауважила директорка закладу. Щодня заклад на набережній Аркадії відвідують кількадесят дітей з батьками.

“Ми ухвалили рішення відкриватися покроково, маленькими просторами. І наступного року маємо надію запустити великий музей. Зараз збираємо кошти, формуємо план, шукаємо ще меценатів, які можуть допомогти, бо ми не розраховуємо на якісь програми від держави”, — поділилась Любіковська.
Музей науки у новій локації. Суспільне Одеса

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області