Морські ворота України: коли Одеса стала флотською столицею під синьо-жовтим стягом

Флагман Чорноморського флоту лінкор-дредноут, який 22 листопада 1917 року урочисто підняв український прапор. ВМС ЗСУ

У радянські часи Одеса сприяла здобуттю Україною самостійності та захисту свободи. На початку ХХ століття у дні національно-визвольної боротьби саме це морське місто стало флотською столицею України.

Про сьогодення та події сторічної давнини, коли синьо-жовтий прапор уперше здійнявся над флотом, в ефірі "Українського радіо Одеса" під час марафону до Дня Державного прапора та Дня Незалежності розповіли речник ВМС ЗС України Дмитро Плетенчук та історик Тарас Вінцковський.

Як створення ВМС за часів УНР зруйнувало російський міф

Плетенчук наголосив, що моряки відігравали важливу роль у державотворчому процесі як сто років тому, так і зараз. Він зазначив, що створення ВМС за часів УНР довело, що Севастополь не є містом російської слави та містом моряків-росіян. Річ у тім, що в більшості мореплавців були українські прізвища, і це не випадковість, адже українці завжди були не лише на Чорному морі, а навіть на Балтиці.

"Коли постало питання, який цей флот у складі Російської імперії під час її руйнації, на флоті здебільшого було вирішено, що флот український, чому передувала і просвітницька діяльність визначних історичних постатей на самому флоті, і самосвідомість старшого офіцерського складу. У результаті над цими кораблями у Криму підняли українські прапори", — розповів речник ВМС.

Коли український прапор уперше підняли моряки на кораблях в Одесі

Історик Тарас Вінцковський розповів, що в архівах збереглася точна дата, коли на щоглах Чорноморського флоту вперше здійнявся синьо-жовтий стяг — 25 липня 1917 року за новим стилем або 12 липня за старим стилем. На одеських кораблях ця подія відбулася дещо пізніше, восени 1917 року, напередодні та після проголошення Третього універсалу Центральної Ради, яким по суті було проголошено УНР.

"Хто був ініціатором для моряків, давав їм розуміння, що так треба робити? Я думаю, що це була колективна реакція. Ми можемо назвати активістів, які працювали в різних військових і позавійськових структурах. Якщо говоримо про Одесу, то з весни 1917 року в Одесі існувала Одеська Українська військова рада, ініціатором створення та першим керівником якої був Іван Луценко. І вже восени 1917 року у структурі Одеської Української військової ради було утворено Одесько-Українську морську раду. Якраз ця Одесько-Українська морська рада, керівником якої був Василь Пелешенко, по суті опікувалася агітацією серед моряків, здійснювала організаційну роботу", — зазначив науковець.

Ідею публічного використання синьо-жовтого прапора підтримали понад 50% членів екіпажу "Пам'яті Меркурія". Ці моряки переважно були українцями за походженням. Станом на 1917 рік 80% матросів Чорноморського флоту мали українське коріння. Річ у тім, що під час Першої світової війни Російська імперія мобілізовувала як до сухопутних підрозділів, так і до флоту здебільшого жителів губерній, розташованих біля Східного фронту: Подільської, Волинської, Київської, Херсонської, Таврійської тощо. За даними наукової літератури, до армії на початку Першої світової війни вдалося мобілізувати від трьох до трьох із половиною тисяч українців.

Чому українцям не вдалося зберегти Чорноморський флот

На думку Тараса Вінцковського, причиною припинення існування Чорноморського флоту стала малограмотність загальної маси населення. Натомість Дмитро Плетенчук вважає, що за умови міжнародної підтримки флот можна було б зберегти. Він зазначив, що росіяни активно вносили розбрат в українське суспільство.

"Тодішня більшовицька Росія розуміла важливість морів для УНР і так само як зараз намагалася відрізати Україну від морського сполучення. Тут ми можемо спостерігати абсолютно ідентичні сторічні паралелі. Нічого в тактиці росіян упродовж більш ніж сотні років не змінюється. Як і сто років тому, їм вдалося внести цей розбрат (частина флоту пішла до Новоросійська, частина — до Одеси, а частина була просто знищена), так і майже сто років потому, у 2014 році, складу флоту, який не захотів підкоритися росіянам, довелося покинути Крим", — пояснив Плетенчук.

Як Одеса стала флотською столицею в минулому столітті та повернула собі це звання зараз

У 1918 році, коли більшовики посіяли розбрат між моряками в Севастополі та Чорноморський флот було фактично знищено, роль флотської столиці для УНР почала відігравати Одеса. У 2014 році, коли Росія окупувала Крим, Одеса знову стала морським і флотським центром України й залишається ним донині.

За словами Плетенчука, ключовою подією, після якої Одеса здобула славу морської брами України, стало знищення флагмана Чорноморського флоту — крейсера "Москва". Саме після цього росіяни втратили можливість не лише контролювати північну частину моря, а й підходити до наших берегів.

"На початку повномасштабного вторгнення в принципі можна було з багатоповерхівок в Одесі побачити російські військові кораблі, які знаходилися просто на обрії, які вели зі штатного озброєння обстріл узбережжя, які навіть готувалися до висадки морського десанту. Все це стало неможливим після знищення крейсера "Москва". Коли ворог зрозумів, що дистанція, на яку вони можуть підійти, досить велика, а на той момент це було більше сотні морських мін, вони ще плекали надію, що і далі окупуватимуть наш острів Зміїний. Але вже після другого знищення, коли знищили "Василь Бек", який забезпечував ротацію особового складу росіян на Зміїний, підвозив провізію та боєприпаси, були вимушені відійти з північної частини Чорного моря", — зазначив речник ВМС.

Другим етапом стали спільні операції ВМС, СБУ та ГУР України, завдяки яким росіяни спочатку покинули західну частину Чорного моря, а потім і південно-західну й центральну частини. Також важливу роль відіграли операції зі знищення об'єктів у Криму.

"Не менш важливим фактором є застосування наших спроможностей по акваторії Азовського моря... Це дає ворогу розуміння, що ВМС покривають щонайменше акваторію Азовського моря, Криму і навіть сусіднього узбережжя Азова. Зараз у нас залишається проблема така сама, як і сто років тому. Це наявність росіян у пункті базування в Новоросійську. Звідти вони виходять зараз здебільшого підводними човнами, але вони досі присутні в акваторії Чорного моря. Сподіваюся, тимчасово", — підсумував Плетенчук.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області