Румунія, Болгарія та Туреччина розпочали міжнародну операцію з розмінування Чорного моря. Підготовка йшла щонайменше з жовтня 2023 року. До завдань залучать кораблі розмінування, гелікоптери та безпілотники. Що це означає для України, скільки мін в Чорному морі зараз і що потрібно аби їх знешкодити — на ці питання Суспільному відповіли речник ВМС України Дмитро Плетенчук та ексзаступник начальника штабу ВМС ЗСУ Андрій Риженко.
За словами Дмитра Плетенчука, одне з головних завдань партнерів — розчистити шляхи для цивільного судноплавства:
"Течія в Чорному морі влаштована так, що вибухонебезпечні предмети від наших берегів, однозначно все одно потрапляють до берегів Румунії, Болгарії, Турецької республіки, турецьких проток і навіть до Грузії. Забезпечення безпеки цивільного судноплавства – це завдання для флоту будь-якої країни, в тому числі і для нас. Ми можемо зазначити, що наявна проблема існує, і що ці країни вимушені з нею так само боротися, тому що вони з нею стикаються".
Варто підкреслити, що місія Туреччини, Румунії та Болгарії не вважається операцією НАТО, але це перші спільні дії чорноморських союзників з часу, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну у лютому 2022 року.
За словами капітана I рангу запасу, ексзаступника начальника штабу ВМС ЗСУ Андрія Риженка, якби ця місія була б під проводом НАТО, тоді могло б бути застосовано набагато більше сил і засобів.
"Але тут питання в тому, що якраз агресія Росії накладає багато таких можливих політичних перепон на цей процес, тому було вирішено, що будуть працювати ці три Чорноморські країни у складі такої коаліції. Ми це підтримуємо, взаємодії є, тому думаю, що буде корисно для безпеки Чорного моря", — зазначив Риженко.
Скільки ж мін плаває у Чорному морі?
Річ у тому, що ніхто точно не знає, скільки мін у світовому океані, а це стосується і Чорного моря. За різними даними, в акваторії моря можуть бути від кількох сотень до кількох тисяч таких вибухонебезпечних об'єктів. За 2,5 роки війни вдалося ліквідувати лише кілька десятків мін. В число сучасних дрейфуючих мін варто додати й ті, що плавають ще з минулого століття.
"На жаль, протягом Першої та Другої світових війн мінна зброя використовувалася дуже активно, і ці міни залишилися на водній акваторії. З 1991 року до 2014 року, під час перебування в Криму і в інших портах України військово-морських сил у нас не було сил і засобів для здійснення такого комплексного пошуку цих морських мін. Були поодинокі операції, але щоб ми повністю провели зачистку, такого не було", — зауважив Андрій Риженко.
Міни є загрозою для всіх країн Чорноморського басейну. Влітку 2022 року троє українців загинули, купаючись у селищі Затока Одеської області. Там вибухнула міна. У жовтні 2023 року турецький корабель підірвався на міні біля берегів Румунії. Наприкінці 2023 року в Чорному морі на міні підірвався балкер під прапором Панами, що слідував до одного з українських портів для завантаження зерна.
Україна розміновує частину своєї акваторії як сама, так і завдяки технічній допомозі від партнерів. У складі ВМС України вже є два шукачі мін класу “Сендаун”. ЗСУ також отримали від партнерів системи дистанційного пошуку та підриву мін — дрони типу SeaFox.
"У нас зараз два екіпажі вже підготовлені, вони вже несуть службу, проходять оцінювання. Це тривалий досить процес, тому що таку команду треба навчити, натренувати, злагодити. Ще три екіпажі вже почали навчання. Три кораблі зараз готуються до передачі нашими європейськими партнерами. Це вже Alkmaar, подібний клас до "Сендаунів". Це п’ять кораблів, які увійдуть до складу новоствореного протимінного дивізіону", — розповів Дмитро Плетенчук.
У Чорному морі з'явиться угруповання протимінних Сил — Міноборони
Скільки ж часу Україні знадобиться для розмінування?
Прогнози експертів щодо тривалості розмінування різняться. На думку Андрія Риженка, аби відновити судноплавство з портів, які заблоковані зараз — Миколаїв, Очаків, Херсон, знадобиться від декількох тижнів до декількох місяців:
"Можливо розмінувати фарватери для того, щоб відкрити їх для судноплавства. Зараз цьому тільки перешкоджає можливість силового впливу Російської Федерації з Криму, тобто удари ракет. Для того, щоб провести добре обстеження портової акваторії, можливо районів підходів до портів, територіальних вод, тут, я думаю, десь до року треба".
Речник ВМС Дмитро Плетенчук переконаний, що через велику акваторію Чорного моря, операція з усунення мінної небезпеки може тривати від 3 до 5 років.
"Слід урахувати, що акваторія величезна. У нас є порти на Азові, окуповані, в Криму, Херсонська область, Миколаївська область. Уявіть собі територію і відповідно в активній фазі ця операція буде тривати кілька місяців, 5-7 місяців може тривати. Потім розпочинається основна фаза – це кілька років, 3-5 років аби розмінувати акваторію Чорного моря. І після цього цими проблемами будуть опікуватися навіть наші онуки", — пояснив Плетенчук.
Після того, як Росія вийшла з "зернової угоди", Україна змогла сама відновити експорт морем. Це сталося завдяки тому, що українським військовим вдалося повернути контроль над цією частиною моря та провести часткове розмінування. Але повноцінна операція з розмінування можлива лише після закінчення повномасштабної війни.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області