"Гумор нас рятує": як відбувається реабілітація військових в Одесі

Рухливі та настільні ігри, польова юшка та шашлик, а самі ветерани спілкуються між собою та співають під гітару — це одна зі складових реабілітації військових в Одесі. Організатори заходу кажуть, створили умови для того, щоб військові разом з сім'ями змогли вибратись на природу та у неформальній атмосфері продовжувати свою адаптацію до цивільного життя. Що необхідно військовим, які повертаються з зон бойових дій, та як їм допомогти — дізнавались кореспонденти Суспільного.

Менеджер у справах ветеранів у VETERANS HUB ODESA Олександр Прімак розповів, зазвичай на таких заходах спілкуються родинами на різні теми: від життєвих проблем до працевлаштування:

"Я дуже щаслива людина. Мене відправили на пенсію в 60 років з АТО, а потім в 65 років відправили на пенсію вже повномасштабної війни. Я до них як до дітей відношусь, а вони слухалися мене, як батька. У нас нема якихось обмежень, що можна чи не можна обговорювати. В уставі нашого клубу немає якогось питання чи проблеми, якої б ми не могли б підняти. Зараз об'єдналися в такий клуб, який допомагає всім хлопцям, які прийшли".

Олександр Прімак. Суспільне Одеса

Ветеран Микола Касьяненко був кухарем на бойових позиціях та годував військових на "нулі". З 2015 року чоловік пішов добровольцем, а у 2020 перейшов офіційно до ЗСУ, у 28 окрему штурмову бригаду:

"Були на Мар’їнському напрямку, потім, коли почалась повномасштабна війна, були в Миколаєві, Херсоні й на Бахмутському напрямку. Був такий випадок: ми готували с хлопцями, можна сказати, на "нулі" всім їсти борщ, а тут почався обстріл й не було кришки для казана. Нам довелось бушлатом накривати той борщ, щоб земля не попала туди. Були й такі випадки. Щоб приготувати їсти, все, що хлопці находили: картопля, сало яйця — все йшло в казан. Можна було приготувати з будь-якої крупи", — згадує Микола.

Микола Касьяненко. Суспільне Одеса

"Усі різні, з різних бригад. Я у 128 служив, в Закарпатській. Хлопці 28-ї. Усі по-різному переживають. Деяких доводиться витягувати й казати: "Все, ти сьогодні йдеш з нами". Наприклад, мій побратим Вовчик, він теж в нашому клубі, він на протезі. Й інший програміст — постійно у своєму комп'ютері, в ноутбуці постійно. У мене були білети в театр. І я кажу: "Бери жінку, білети й сходи трошки провітрись, не сиди постійно в цьому комп'ютері, не лупи в нього". Гумор нас рятує постійно, тільки гумор і більш нічого", — розповів про адаптацію ветеран та співорганізатор заходу Олександр Дюжиков.

Реабілітація військових в Одесі. Суспільне Одеса

Керівник VETERANS HUB ODESA Олександр Голопотелюк зазначив, що такі заходи допомагають ветеранам поліпшувати комунікацію та мають не лише оздоровчий ефект, а й покращують психологічний стан:

"Ветерани, які звільнилися, можуть комунікувати між собою. І цей захід сприяє цьому поліпшенню комунікації, покращенню спілкування. Це, так би мовити, клуб по інтересах. Можливість спільного дозвілля, відпочинку. Дуже важливо, що це все працює за принципом "рівний рівному". Тобто у ветеранському просторі працюють теж ветерани, які чудово розуміють тих ветеранів, які приходять. Вони говорять однією мовою. Це має бути по всій країні й в кожній громаді, тому що насправді ветеранів буде дуже багато. Сьогодні дуже важливо щоб кожна громада мала механізми та інструменти психологічної підтримки".

Реабілітація ветеранів в Одесі. Суспільне Одеса

Волонтерка Вікторія Харченко розповіла, що не у всіх ветеранів вистачає коштів для життя, адже багато з них самі забезпечують своє лікування, протезування тощо. З забезпеченням ветеранів продуктами харчування, засобами гігієни та побутовою хімією допомагають волонтери та іноземні, зокрема естонські, партнери.

"Естонські партнери протягом двох з половиною років забезпечують хлопців машинами, оптикою, тепловізорами, дронами — усім. Вони особисто приїжджають, привозять та передають. Більше просять дрони, машини — це взагалі розхідний матеріал, як би грубо це не звучало. Одного разу у хлопців. У всіх хлопців ввечері наступає психологічний нестабільний стан, коли вони починають згадувати побратимів, які залишились на полі бою, двохсотих".

На думку волонтерки потрібно будувати реабілітаційні центри там, де будуть надавати психологічну допомогу й таким відпочинком на природі у колі однодумців.

Реабілітація військових в Одесі. Суспільне Одеса

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області