Безпека у Чорноморському регіоні та підтримка України: про що говорили на Black Sea Security Forum в Одесі

Black Sea Security Forum в Одесі, Червень 2024 року. Фото організаторів форуму

В Одесі відбувся Black Sea Security Forum 2024. Головною темою обговорення стала безпекова ситуація у Чорноморському регіоні. Чим зумовлено вибір місця проведення заходу і чи виправдав форум очікування — у матеріалі Суспільного.

14-16 червня в Одесі відбувся Чорноморський безпековий форум 2024. Вибір місця не був випадковим. На думку організаторів заходу, безпека Чорноморського регіону – одна з найважливіших актуальних геополітичних проблем. Порти Великої Одеси активно залучені в забезпечення стабільності продовольчої безпеки світу. У той самий час Росія намагається системними атаками знищити порти, через які Україна вивозить агропродукцію, що демонструє намір росіян влаштувати світову продовольчу кризу. Саме тому важливо говорити про безпеку регіону саме в Одесі — одному з найбільших міст Чорного моря та на цей момент єдиному морському логістичному центрі з імпорту та експорту вантажів.

Учасники Black Sea Security Forum в Одесі

Організатори форуму втілили амбітний задум залучити якомога більше політиків, аналітиків, держслужбовців високого представницького рівня. У заході взяли участь близько 350 представників з Європи, США та Австралії. Серед спікерів були:

 • посолка США в Україні Бріджит Брінк,
 • американський дипломат, спеціальний представник державного департаменту США з питань України (2017-2019) Курт Волкер,
 • британський політик лорд Майкл Ешкрофт,
 • міністр іноземних справ Молдови Міхай Попшой,
 • віцеспікер Сейма Польщі Міхал Камінські,
 • 28 премʼєр Австралії Тоні Еббот,
 • верховний головнокомандувач об'єднаних Збройних сил НАТО в Європі (1997-2000) Веслі Кларк,
 • начальник відділу розвитку морських безпілотних комплексів Генерального штабу ЗС України полковник Михайло Третяк,
 • полковник британської армії Річард Кемп,
 • командир Грузинського національного легіону Мамука Мамулашвілі,
 • виконуючий обовʼязки міністра аграрної політики Тарас Висоцький,
 • старший аналітик інституту Гудзона Люк Коффі,
 • ексміністр закордонних справ України (2014-2019) Павло Клімкін,
 • очільник комітету Верховної ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко та інші.

Висловили підтримку форуму у відеозверненні 24-й президент Франції Франсуа Олланд, виконавча директорка Всесвітньої продовольчої програми ООН, посолка Сінді Маккейн, помічник державного секретаря США у справах Європи та Євразії Джеймс О’Браєн, директор з питань Європи у Раді нацбезпеки США Майкл Карпентер, голова Офісу президента України Андрій Єрмак.

Фото організаторів форума

Місією форуму, як зазначили організатори, є створення щорічної міжнародної платформи для спілкування між представниками влади, політиками та експертами з країн Чорноморського регіону, країн-членів ЄС і НАТО та країн, в коло інтересів яких входить Причорномор'я, для комплексного врегулювання питань безпеки на Чорному морі.

Фокусом стало обговорення наслідків російської агресії та питання захисту Чорного моря від російського впливу. Йшлося про те, якою має бути політика Заходу щодо Росії, а також про успішні українські спецоперації в Чорному морі та перевагу використання морських безпілотних систем у боротьбі з агресором.

Що було в центрі уваги Чорноморського безпекового форуму в Одесі

Важливим аспектом заходу було обговорення безпечного функціонування морського "зернового коридору". В.о. міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький наголосив на тому, що портових потужностей Одеси достатньо, щоб покрити всю потребу в українському експорті.

Відтак головними проблемами, що потребують активного та безвідкладного розв’язання, є проблема перебування української портової інфраструктури в точках мілітарної вразливості, яка може бути розв’язана, зокрема, через значне підсилення ППО в цьому регіоні, а також проблема безпеки "зернового коридору". Адже в умовах війни про відновлення вільного судноплавства в Чорному морі для забезпечення прогнозованості та стабільності продовольчої безпеки світу не йдеться.

Black Sea Security Forum 2024 в Одесі став черговим нагадуванням партнерам про те, що війна в Україні триває і ситуація потребує ще більшої консолідації зусиль, уваги та підтримки з боку країн-партнерів. Головними тезами форуму стали:

 • наголошення на необхідності сталої підтримки України;
 • недопустимість зволікання з допомогою Силам оборони України;
 • надання дозволу Україні використовувати західну зброю без обмежень в ураженні законних цілей;
 • усебічний розвиток та застосування безпілотних систем задля збереження життів українських військовослужбовців та покращення безпекової ситуації в Чорному морі;
 • посилення заходів, що унеможливлять обхід Росією західних санкцій.

Зокрема, звертаючись до учасників форуму, посолка США в Україні Бріджит Брінк зазначила, що російська агресія загрожує й іншим країнам регіону, зокрема Молдові, Румунії, Болгарії та Туреччині.

"Основною передумовою нашої підтримки України є те, що безпека України є фундаментальною для безпеки Європи, вона також має фундаментальне значення для безпеки Америки", — заявила очільниця дипломатичного представництва.

На полях форуму також активно дискутувалося питання шляхів інтеграції України до Євросоюзу та НАТО.

У рамках форуму був представлений морський дрон Stalker 5.0, який виробляють волонтери. Він забезпечуватиме патрулювання в Одеській затоці та супроводжуватиме кораблі "зернового коридору". Виробництво та передача дрона військовим проводиться на безоплатній основі та фінансується силами одеських підприємців. Докладніше про технічні параметри морського безпілотника — розповіли у цьому матеріалі.

Олексій Гончаренко/Facebook

Про що говорили учасники Black Sea Security Forum 2024

У своєму виступі під час панельної дискусії полковник Річард Кемп наголосив на важливості міжнародної підтримки України, яка з самого початку була "значно більшою, ніж очікував Путін". Проте він констатував, що зусилля Заходу в цьому питанні були обмежені:

"Ми недостатньо зробили. США, зокрема, постачали Україні достатньо зброї, боєприпасів, розвідувальних даних та інших ресурсів, щоб ефективно захищатися від росіян. Але вони не надали достатньо, щоб Україна могла витіснити росіян. Думаю, це стало досить очевидним під час літнього наступу, коли українська армія воювала з величезною мужністю, але без достатньої техніки, артилерійських снарядів, літаків, ракет великої дальності, обладнання для розмінування, іншого обладнання… Я вважаю, що нашим країнам треба докласти значно більше зусиль, щоб надати Україні засоби не просто захищати себе, як це робиться зараз, але й повернутися до контрнаступу".

Генерал Веслі Кларк відзначив фантастичну роботу Збройних Сил України і розвідки, в результаті якої було знищено значну частину російського Чорноморського флоту, що уможливило відновлення судноплавства та значно ускладнило для Росії реалізацію амбіцій щодо десантного нападу на Одесу та блокування доступу України до Чорного моря. Він також підкреслив значимість розвитку технологій для переслідування російських підводних човнів у Чорному морі:

"Sea Baby" мають бути належним чином оснащені, а програмне забезпечення має працювати, і це дві речі, які, я знаю, Україна може зробити. Отже, якби я був командиром російського підводного човна, я б дуже хвилювався про те, що буде далі в Чорному морі".

Учасники Black Sea Security Forum. Одеська обласна рада

Генерал Кларк, як і більшість ключових спікерів форуму, також наголосив на необхідності запровадження проактивної стратегії:

"Я думаю, що настав час, щоб усі ми зрозуміли: для Росії та режиму Путіна немає нічого святого. Він не має права нападати на сусідню державу і сподіватися, що його власна територія є заповідником. Ані на північ від Харкова, ані деінде. Тож я вважаю, що цьому має бути покладений край. Для України це має бути війна без обмежень… Україна повинна мати можливість дістатися настільки глибоко в Росію, наскільки це необхідно, щоб відмовити пана Путіна від продовження його агресії".

Командир Грузинського національного легіону Мамука Мамулашвілі висловив переконаність у необхідності зміни правил взаємодії:

"Ключовий момент очевидний: коли Україні надається повна свобода діяти без обмежень з боку західних партнерів, вона досягає неймовірних результатів. Україна організувала дуже ефективну морську кампанію проти російських цілей у Криму та на Чорноморському флоті, використовуючи як свій, так і західний потенціал, як-от безпілотники великої дальності, англо-французькі крилаті ракети… Недавній успіх України показує важливість надання їй повної свободи діяти. За належної підтримки та автономії Україна може досягти видатних результатів".

Полковник британської армії Річард Кемп, начальник відділу розвитку морських безпілотних комплексів Генерального штабу ЗСУ полковник Михайло Третяк. Фото від організаторів Black Sea Security Forum

Старший аналітик інституту Гудзона Люк Коффі підтримав колег у питанні надання дозволу Україні вражати законні ворожі цілі поза межами країни:

"Ми бачили жахливу затримку в Конгресі США, яка, я знаю, коштувала життів тут, в Україні… Але, навіть якщо Конгрес виділить усі необхідні Україні кошти, нам все одно потрібна сміливість у Білому домі, щоб дозволити Україні зробити те, що їй потрібно, щоб виграти цю війну. А саме: вражати цілі незалежно від того, знаходяться вони в РФ чи ні, використовувати далекобійну зброю та надавати українцям зброю далекого радіусу дії своєчасно та в тій кількості, яка необхідна, щоб мати результат".

Одна з панельних дискусій була присвячена обговоренню впливу виборів у США, які мають відбутися восени, на ситуацію в Україні. Оскільки політика адміністрації Байдена щодо України більш-менш передбачувана, спікери зосередилися на міркуваннях щодо можливого ходу подій у разі обрання Трампа президентом США. Курт Волкер припустив таку аргументацію в українському питанні:

"На сьогодні, після 2,5 років війни, що триває, з витраченими мільярдами, мільярдами та мільярдами доларів США без перемоги, з десятками і десятками тисяч загиблих українців, ми в такій ситуації через слабкість адміністрації Байдена. І тому контраргументом буде збільшення видобутку нафти та газу, перекриття лазівок у санкціях, надання українцям необхідної зброї та дозволу використовувати її без обмежень, щоб сказати Путіну: "Ти маєш покінчити з війною зараз, інакше для вас буде гірше". Це був би спосіб, яким адміністрація Трампа могла б впоратися з цим".

Старший аналітик інституту Гудзона Люк Коффі, полковник британської армії Річард Кемп, начальник відділу розвитку морських безпілотних комплексів Генерального штабу ЗСУ полковник Михайло Третяк. Фото від організаторів Black Sea Security Forum

Начальник відділу розвитку морських безпілотних систем Генерального штабу ЗСУ України полковник Михайло Третяк, розповідаючи про те, як українська винахідливість, інновації, нові технології та військова тактика змінили баланс сил в Чорному морі та покращили здатність протистояти Чорноморському флоту Росії, зазначив важливість використання безпілотних апаратів:

"Ми зараз стоїмо на порозі безпілотної війни, можна так її назвати, це коли вже дрони будуть воювати між собою і людина буде залучена опосередковано. Головна цінність всього безпілотного процесу – збереження життя наших військових".

Що у підсумку

З позитивних моментів варто відзначити, що форум став ще одним майданчиком високого представницького рівня, на якому чітко артикулювалася критика в бік західних партнерів України щодо повільного темпу ухвалення рішень, критично важливих для утримання фронту Україною, а також наполегливо просувалися тези щодо надання можливості Україні самостійно визначати, як застосовувати західну зброю в межах законних воєнних дій.

“Ми дуже сподіваємось, що форум буде мати продовження. Оскільки за рік питання безпеки Чорноморського регіону нікуди не дінеться. Під час свого виступу пані Посол США Бріджит Брінк заявила, що Росія загрожує всім країнам Чорного моря, зокрема Румунії, Болгарії, Туреччині, Молдові. Це не тільки питання України. Тому ми і зробили цей форум, щоб дискутувати, знаходити відповіді на питання і напрацьовувати нові ідеї та плани. Сподіваюсь, наступного року форум буде ще більшим і збере ще більше політиків, військових, експертів, які будуть просувати найкращі ідеї для України”, — зазначив у коментарі Суспільному ініціатор форуму нардеп Олексій Гончаренко.

Олексій Гончаренко. Фото від організаторів Black Sea Security Forum

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області