"Боялися, що змусять лікувати військових РФ": подружжя стоматологів з Херсона про роботу в окупації

Ольга та Андрій Муковня — стоматологи з Херсона. Під час окупації міста вони продовжували працювати у своїй клініці — за зачиненими дверима без світла, аби до них не прийшли військові РФ. Після звільнення міста пара виїхала до Одеси, де долучилася до волонтерських проєктів. Про окупацію та допомогу ЗСУ, вони розповіли Суспільному.

Як працювали в окупованому Херсоні

З 2017 року подружжя стоматологів мало власний кабінет в Херсоні. У ньому працювали безпосередньо Ольга та Андрій Муковня, а також інші лікарі та медичний персонал. Після повномасштабного вторгнення Росії, розповіла Ольга, на деякий час свою роботу вони припинили, але ненадовго.

"У перший день телефонували пацієнти і казали, що "ми не прийдемо". Це було і так зрозуміло. Десь пройшов місяць і ми розуміли, що люди телефонують, гострий зубний біль ніхто не скасовував, тому ми прийняли для себе рішення продовжити свою діяльність. На жаль, наш персонал: і медсестра, і асистент, і лікарі виїхали, то ми залишилися вдвох з чоловіком", — зазначила стоматологиня.

Суспільне Одеса

Під час окупації міста стоматологам доводилось працювати за зачиненими дверима і тільки у світлу пору доби. Найбільше, за словами Ольги, вони боялись, що російські військові змусять допомагати їм.

"Ми боялись окупантів, тому працювали за зачиненими дверима, ми опускали всі жалюзі, ця праця була тільки у світлу добу. Дуже часто їздили "зетки", які там щось винюхували, видивлялись. Був страх перед тим, що можуть прийти ті ж окупанти і змусити або переоформлювати бізнес або що гірше – змусять, щоб ми їм допомагали як лікарі", — уточнила Ольга.

З сімейного архіву Ольги та Андрія Муковні

Всю окупацію Херсона подружжя провело у місті. Вирішили поїхати тільки тоді, коли міна прилетіла на подвір’я поруч з сусідським гаражем.

"Вона прилетіла саме в гараж, біля якого стояв газовий балон, який був закуплений на випадок, якщо не буде газу і щось потрібно буде готувати, і каністра з бензином. Тому це паливо зайнялось феєрверком. Пожежники приїхали, за три хвилини вилили всю воду, а пожежу ніхто не зупинив. Тоді вже було прийнято рішення виїхати з рідного Херсона, але недалеко — ми обрали Одесу, тому що вона більш нам комфортніша, зручніша", — додала жінка.

Переїзд до Одеси та допомога військовим

В Одесі подружжя продовжило лікувати людей. Кажуть, знайшли місце, схоже на їхній херсонський кабінет, Але про херсонських пацієнтів не забувають — періодично приїжджають на кілька днів та проводять прийоми.

"Знайшли тут таке затишне місце, нам тут подобається, тому що він нагадує нам наш херсонський "Мукодент". Все одно працюємо удвох, як і в окупацію було, до окупації було", — розповів Андрій Муковня.

З сімейного архіву Ольги та Андрія Муковні

Крім роботи стоматологи зайнялись волонтерством: зробили кілька зборів — на тканину для маскувальних сіток, на ліки, турнікети. У квітні 2023 року вони доєднались до команди "Зубайстер", яка надає стоматологічну допомогу військовим. Серед їхніх пацієнтів був хлопець, який у 2023 році збив чотири ракети "Іскандер".

"Ми почали їздити до хлопців на позиції, коли вони на реабілітації в одеських центрах, по селах, райцентрах і лікувати. Це все волонтерська допомога. У нас взагалі напрямки це Херсонська, Миколаївська, Одеська області. Був хлопець, який в 2023 році збив чотири "Іскандера" "Іглою", — розповів Андрій.

Подружжя додають: мріють повернутися до рідного Херсона.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області