"Приїхали на високий тиск, а там чоловік з гранатою": як працює невідкладна меддопомога в Одесі

Центр невідкладної медичної допомоги в Одесі цілодобово приймає дзвінки, виїздить на виклики та працює на місцях влучань. Кореспонденти Суспільного поспілкувались з бригадою лікарів та дізнались у них, які запити надходять до їхнього колцентру, про роботу в умовах війни, а також хто і чому йде в медицину невідкладних станів.

Дзвінки, які найбільше запамʼятались

Директорка міського центру Ірина Проскура розповіла, одного разу до них зателефонував військовослужбовець "з нуля" і сказав, що хоче накласти на себе руки:

"Почали відповідати наші диспетчери: зачекайте, дайте ваш номер телефону. Я звʼязалася одразу зі всіма службами, котрі цим займаються. І знаєте, можна поставити цьому хлопцю вже памʼятник. Проте й ми, перебуваючи в Одесі, — не дарма називаємося невідкладною допомогою. Потім він перетелефонував і, звісно, був вдячний".

Володимир Красюк, завідувач відділу виїзних бригад, зауважив, коли бригада їде на виклик, то не знає куди потрапить. Він зазначив, що якщо вони вважають, що там можуть бути злочинці чи небезпечна ситуація, то вони повідомляють поліцію, а ті вже їдуть перші або разом з ними.

"Був випадок, коли приїхала фельдшерка молода. Людина дістає гранату. Каже: "Ви зробите те, що я вважаю за потрібне для моєї мами, або я її підірву". Добре, що ця фельдшерка з великим досвідом роботи в екстреній службі. Вона ще має другу освіту психолога. І вона гарно вирішила цю ситуацію", — пригадав Володимир Красюк.

Як організована робота

Фельдшерка-диспетчерка центру Валентина Царан розповіла, що вони працюють цілодобово — з восьмої до восьмої ранку. Якщо є якісь складні питання, то перемикають на лікарів. Директорка Ірина Проскура зазначила, що їм можуть телефонувати з інших міст:

"Ми даємо консультації тим людям, які, на жаль, не можуть отримати медичну допомогу. Номер за яким можна телефонувати з мобільного — 0 800 50 15 50. І наш кол-центр працює в прямій комунікації з кол-центром "103".

У диспетчерській не дозволяють перебувати зайвим людям, оскільки ті можуть заважати працювати.

Одеський міський центр невідкладної медичної допомоги

Виїзні бригади

У деяких випадках працівники виїжджають на виклики, аби надати невідкладну допомогу. Директорка центру Ірина Проскура розповіла, що вони мають шість виїзних бригад і одну соціальну.

"В бригаді я працюю вже рік. Для мене робота — це все. Хочу допомагати людям", — поділився фельдшер служби виїзних бригад Владислав Пустомельник.

Центр невідкладної меддопомоги має соціальний транспорт для людей з інвалідністю. Фельдшер зазначив, що в цій машині є пандус, обладнаний для людей на кріслах колісних — він відкривається і опускається донизу, дозволяючи людині заїхати.

Суспільне Одеса

Суспільне Одеса

Особливості роботи

Директорка Ірина Проскура вважає, що у медицину йдуть люди, які впевнені у своїх знаннях:

"Зазвичай це людини з високим IQ. Ті, які чітко розуміють, що їх чекає в житті".

Під час російської ракетної атаки по Одесі, що сталась 15 березня, бригада була на місці вже через десять хвилин, розповіла Ірина. Вона зауважила, що у таких ситуаціях, працівники розуміють одне одного без зайвих слів:

"Наші всі бригади повним складом виїхали і відреагували, як екстрена допомога. Ми брали участь в реанімаційних заходах. У нас є свої відпрацьовані моменти, коли ми розуміємо один одного з пів погляду, з пів слова. А в таких ситуаціях не має бути зайвих слів".

Завідувач відділу виїзних бригад Володимир Красюк розповів про особливості роботи під час ракетних атак:

"Коли трапляються масові влучання, вибухи — дуже мало часу на ухвалення рішень. Завжди є якийсь моральний людський фактор.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області