Ракетний терор Одеси: у чому особливість і небезпека ударів балістикою та надзвуковими ракетами

Люди дивляться на палаючу будівлю навчального закладу, відому в Одесі як "Замок Ківалова" або замок "Гаррі Поттера", який було пошкоджено внаслідок атаки РФ по місту. 29 квітня 2024 року. REUTERS/Sergey Smolentsev

Навесні 2024 року почастішали сигнали повітряної тривоги, пов’язані з російськими ракетними обстрілами Одещини. Удари балістичними та надзвуковими ракетами були зафіксовані в Одесі 15 і 25 березня, а також 6, 29, 30 квітня та 1 травня. Після періоду мінімізації використання ракетного озброєння російська армія повернулася до систематичних атак, які спрямовує в першу чергу на об’єкти критичної інфраструктури, промислового комплексу, порти та можливі об’єкти дислокації військових.

Спробуємо розібратися, які ракети використовує Росія для атак на Одесу, а також у чому полягає особливість і небезпека ударів балістичними та надзвуковими ракетами.

Які балістичні ракети армія РФ використовує для ударів по Одесі

Балістичні ракети запускаються як зі стаціонарних, так і з мобільних пускових установок, мають спеціальну траєкторію, яка нагадує круту дугу. Вони підіймаються високо вгору і на останньому відрізку траєкторії атакують вертикально з великою швидкістю. За цих умов ракета опиняється в зоні дії ППО на короткий проміжок часу і протиповітряні системи мають буквально миті, щоб зреагувати.

UA War Infographics/Telegram

Для ударів по Одесі російська армія активізувала використання ОТРК "Іскандер-М". Кожна мобільна пускова установка може вистрілити двома балістичними ракетами 9М723, перш ніж її потрібно буде перезарядити.

"Ракета – квазібалістична, з кореляційною системою наведення. Дальність стрільби — 480 км. Швидкість ракети на початковій ділянці траєкторії — 2100 м/c (тобто 6 Мах, формально — гіперзвукова зброя). Ракета в польоті витримує навантаження в 20-30G, адже маневрує на активній ділянці траєкторії. Максимальна висота, на котру піднімається ракета, — більше 100 км. Важить 3800 кг, має бойову частину 470 кг", — зазначив у своїй статті військовий аналітик, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

Потужна бойова частина ракети — майже пів тонни — гарантує завдання шкоди в радіусі 60 метрів у разі влучання. Навіть якщо балістична ракета з такою кількістю вибухової речовини буде збита засобами ППО, її уламки можуть загрожувати людському життю та спричинити багато руйнувань.

Також варто зазначити, що ОТРК "Іскандер" має у своєму арсеналі широку номенклатуру бойових частин ракет. Серед них — великий набір касетних боєголовок неконтактного підриву, що спрацьовують у повітрі над об’єктом ураження. 29 квітня росіяни застосували для удару по береговій лінії Одеси, імовірно, один із численних типів такого касетного боєприпасу з можливістю дистанційного детонування над поверхнею землі.

Ракети комплексу "Іскандер-М" — складні цілі для ураження не лише через їхню швидкість та інтенсивне маневрування. Також варто зважати на ще один надважливий параметр: близькість розташування носіїв, що запускають ракети, до цілей. Якщо загальний час польоту такої ракети складає близько 4-5 хвилин до Києва, і цього достатньо для виявлення та реакції, то шлях до Одеси триватиме близько 1,5 хвилини. Окрім того, що існує проблема нестачі зенітно-ракетних комплексів, які здатні протидіяти балістичним ракетам, часу для виявлення може не вистачити навіть за їх наявності.

defence

З ОТРК "Іскандер" російська армія запускає не лише балістичні, а й крилаті ракети великої дальності, як це сталося 24 квітня. Тоді вони запустили три таких ракети по місцю зберігання виведеної з ладу техніки в Одесі. Як зазначав Defense Express у квітні минулого року, росіяни мають два типи ракет для цього: 9М728 (також зустрічається під позначенням Р-500) на дальність до 500 км та 9М729 на дальність до 1500 км. Обидві мають бойову частину масою до 480 кг та дозвукову швидкість польоту — 900 км/год.

Для ударів по Одесі російська армія також застосовує надзвукові універсальні протикорабельні ракети середнього радіуса дії П-800 "Онікс", які можуть використовуватися і по наземних цілях. Крилата ракета здатна літати по складній траєкторії, долає відстань до 600 км з максимальною швидкістю 884 м/с. Боєголовка крилатої ракети містить 300 кілограмів вибухової речовини. "Онікс" має широку номенклатуру носіїв, проте переважно запускається з рухомого берегового ракетного комплексу "Бастіон", який дислокується на тимчасово окупованих територіях.

Фото: Міністерство оборони РФ

Що може захистити Одесу від балістики?

Якщо крилаті ракети при своєчасному виявленні з високою ефективністю перехоплюються наявними зенітно-ракетними комплексами, то балістика під силу лише двом дорогим та складним системам: американському ЗРК Patriot та європейському SAMP/T, розповів в ефірі "Українського радіо Одеса" військовий оглядач моніторингової групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

ЗРК Patriot може захищати від тактичних, балістичних та крилатих ракет, літаків та дронів. Головне його призначення полягає в прикритті військово-морських та військово-повітряних баз, а також великих адміністративно-промислових центрів від можливих засобів повітряного нападу.

Комплекс здатний одночасно виявляти та розпізнавати понад 100 повітряних цілей, а потім безперервно супроводжувати вісім із них, випускаючи по кожній до трьох ракет. Мінімальний тактико-вогневий підрозділ, що може виконувати бойові завдання самостійно, — батарея. Вона налічує 4-8 пускових установок, кожна з яких має по чотири ракети.

Європейський комплекс SAMP/T призначений для протиповітряного захисту механізованих підрозділів, а також протиповітряного прикриття важливих стаціонарних об'єктів від масованого нападу крилатих та балістичних ракет. SAMP/T може знищувати ворожі літаки на дальності від 3 до 100 км. Одна пускова установка цього ЗРК містить 8 ракет сімейства Aster, які можуть бути відстріляні в одному залпі протягом 10 секунд.

Міноборони Франції

Олександр Коваленко відзначив, що найкраще для захисту Одеси підійшли б зенітно-ракетні комплекси SAMP/T. Під час випробувань вони показали свою здатність збивати не лише балістичні ракети, а й ракети, що летять на низькій висоті, як "Онікс":

"Ракета має наднизьку висоту польоту в окремій фазі і швидкість більше 3,5 тисяч км/год. Patriot здатний збивати на таких швидкостях, але чи здатний він збивати на таких висотах? А от SAMP/T здатен, тому що він продемонстрував під час випробувань знищення ракети на швидкості 3,5 тисячі кілометрів і на висоті наднизькій — 5 метрів над поверхнею моря. Тобто якщо ми говоримо про протидію "Онікс", ми ще не знаємо, як буде себе поводити Patriot, а от SAMP/T гарантовано збиває такі цілі – це так. Тому Одесі все ж таки краще SAMP/T".

Скільки комплексів ППО треба для захисту Одеси

За словами Коваленка, для захисту міста-мільйонника потрібна батарея Patriot — це від шести до десяти пускових установок. Пояснює це він тим, що на великі міста України, крім Києва, російська армія рідко випускала одночасно по декілька десятків балістичних та гіперзвукових ракет.

"Навіть батареї від 6 пускових, це фактично 24 ракети Patriot, може бути достатньо, щоб запобігти ударам балістикою. 4-6 пускових установок SAMP/T, тому що в SAMP/T більший пакет ракет типу Aster", — зазначив Олександр Коваленко.

За словами військового оглядача, зенітно-ракетними комплексами не захищений кожний регіон, навіть не кожне місто-мільйонник, а тим часом російська армія продовжуватиме ракетний терор:

"Вони зацікавлені і будуть це робити… але питання, які саме системи озброєння вони будуть використовувати. Це можуть бути крилаті ракети "Калібр", яких вони накопичили достатньо велику кількість".
Олег Кіпер/Telegram

Речник Військово-Морських Сил ЗСУ та керівник Центру стратегічних комунікацій Сил оборони Півдня Дмитро Плетенчук зазначив, що за останні пів року є тільки три підтверджених факти застосування крилатих ракет з моря в Азово-Чорноморському регіоні. Останній раз морські ракетоносії у Чорному морі фіксували 25 квітня.

"Наразі застосування морських носіїв крилатих ракет ускладнено неможливістю вийти в море для здійснення пусків через побоювання бути знищеними. Фактів застосування безпосередньо з акваторії гавані так само поки не спостерігалося. Також нема підтвердження, що противник вирішив усі логістичні проблеми, пов’язані з завантаженням цих ракет на ракетоносії", — уточнив Дмитро Плетенчук.

Цілком імовірно, що удари по тилових містах продовжуватимуться. Ефективним захистом від російського ракетного терору можуть стати додаткові ЗРК автоматичного наведення, такі як Patriot чи SAMP/T, на необхідності постачання яких постійно наголошує президент України. Зокрема, у своєму виступі під час термінового засідання Ради Україна — НАТО 19 квітня Володимир Зеленський наголосив, що Україна потребує мінімум сім систем ППО, що могли б нам поставити партнери: "Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним".

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області