Одеський регіон буде захищений додатковими системами ППО — Зеленський

. Фото: ОПУ

Одеський регіон буде захищений додатковими "дуже потужними" системами протиповітряної оборони, про які вже домовилися з партнерами.

Про це 25 листопада розповів Володимир Зеленський на конференції Grain from Ukraine у Києві.

"Для нас важливі наші люди в Одеському регіоні. З ППО у нас дефіцит. Важливо що є домовленості, є позитивний сигнал, "коридор" працює. Будемо збільшувати об'єми і безпеку в Одеському регіоні", — зазначив президент.

За його словами, Україна вважає створення "зернового коридору" без Росії одним з найбільших досягнень за рік, а також працює над тим, щоб забезпечити безпеку кораблів, які йдуть цим коридором:

"Від початку повномасштабної війни ми з партнерами створили шляхи солідарності в Європі для експорту нашого продовольства. Все потужніше працює сьогодні Дунайський регіон. Також поступово нам вдалось відновити експорт з морських портів Чорного моря, повернення вільного мореплавства та вигнання російського військового флоту, який домінував у Чорному морі".

Також він додав, що Україна отримає від партнерів військові кораблі для супроводу та забезпечення безпеки суден, що рухаються "зерновим коридором" у Чорному морі. Президент назвав це "питанням близького майбутнього".

"Я пишаюся всіма українцями й українками, які змогли повернути безпеку в Чорне море, щоб українські порти знову працювали заради глобальної продовольчої безпеки та нашого експорту", — йдеться у промові Зеленського.

Що відомо про "гуманітарний коридор" у Чорному морі

У серпні Україна оголосила про "гуманітарний коридор", щоб звільнити кораблі, що прямують до африканських та азійських ринків, і щоб обійти фактичну блокаду Росії після того, як Москва відмовилася від угоди, яка гарантувала її експорт під час війни.

ВМС ЗСУ повідомили про відкриття тимчасового коридору, яким можуть скористатися всі цивільні судна, зокрема ті, які перебувають у портах Одеси.

Україна запропонувала цей маршрут у своєму зверненні до Міжнародної морської організації. Йдеться про судна, які застрягли в українських портах с початку повномасштабної війни.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

15 вересня з порту Одеси вийшов балкер PUMA. Він став п'ятим судном, що скористалося тимчасовим коридором. 4 вересня чотири судна, які вийшли з портів Одещини, вже пройшли шлях морського гуманітарного коридору.

1 жовтня з портів Чорноморськ та Південний на Одещині вийшли три балкери, навантажені агропродукцією та залізною рудою.

Тимчасовий коридор почав діяти з 8 серпня й першочергово використовується для евакуації суден, які перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення РФ.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області