На Миколаївщині об'єднали місця вшанування полеглих захисників у двох різних війнах

У Березанці, що на Миколаївщині, місцева влада провела тендер на майже 400 тисяч гривень на заміну тротуарної плитки та встановлення банерів зі світлинами загиблих бійців у російсько-українській війні. Зробити планують на території існуючого меморіального комплексу загиблим односельчанам у Другій світовій війні. Місцеві жителі та військовослужбовці висловилися проти обʼєднання місць вшанування полеглих у двох різних війнах.

Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з місцевими жителями селища Березанка.

Стенд із фотографіями загиблих військовослужбовців ЗСУ встановили в травні 2023 року на території меморіального комплексу загиблим односельчанам у Другій світовій війні. За словами селищного голови Валерія Хоміцького, це було тимчасове рішення.

"Вийшли фотографії неякісно, і вийшла неякісно сама ця дошка. Ми хотіли прибрати це раніше, але, на мою думку, це б знівелювало сам героїзм всіх людей. Так, дошка в ганебному стані, але через кілька тижнів все буде нове і як повинно бути", — розповідає Валерій Хоміцький.

Дошка з фотографіями загиблих бійців в російсько-українській війні. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова

Місцевий житель Анатолій зняв зі стенда памʼяті полеглих у російсько-українській війні портрет свого загиблого сина Віталія.

"Як це можна довести до того, що людину не впізнати. А це ж для того, щоб впізнавали наших героїв. А людину ж не впізнати", — каже Анатолій.

Анатолій показує портрет свого загиблого сина Віталія. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова

Віталій Дубовенко загинув у бою 22 лютого 2023 року на Донеччині. Тіло чоловіка досі не повернули батькам. Мати загиблого військовослужбовця Світлана говорить, квіти могли б принести лише до Алеї слави.

Ми кілька разів приходили сюди, ще як портрети були там, ані квіти немає куди покласти, ми клали на землю квіти. Після дев'ятого травня, восьмого травня тут викладали до того памʼятника квіти загиблим у Великій вітчизняній війні, а ці стояли, як сказати, як обідранці. Розумієте, це ж нестерпно, хіба можна так ставитись до загиблих.

На доріжках, які ведуть до меморіального комплексу, облаштували конструкції, на яких розмістять інформаційні банери з фотографіями полеглих у російсько-українській війні. Місце обирали, зокрема, і рідні деяких загиблих військовослужбовців, каже головна спеціалістка відділу освіти і культури Березанської селищної ради Ольга Булат.

"Батьки затверджували повністю все: від фотографій до тексту банерів, як вони будуть виглядати, й до місця, де вони будуть розташовані. Тобто всіх все це влаштувало", — говорить Ольга Булат.

Ніхто нікого не гукав, я сама ходила. Я пішла, кажу, слухайте у всіх районах ставлять такі гарні Алеї слави, що ж у нас ніхто не робить нічого.
Світланамати загиблого військовослужбовця

Місцеві жителі й військовослужбовці звернулись до селищної ради щодо обраного місця для Алеї слави загиблих.

"Тимчасово теж не повинно було встановлюватись на території цього памʼятника. По-друге, якщо це тимчасове, то вже повинно бути визначено місце, де буде не тимчасово, зроблений якийсь ескіз. Повинно бути обговорення, наскільки нам сказали, чотири матері загиблих входить в групу, а нас, на жаль, загиблих значно більше і родичів значно більше", — розповідає військовослужбовець Валерій.

До групи обговорень не увійшов ні один військовослужбовець, у яких теж є своя думка, додає Валерій.

Встановлення банерів для світлин із загиблими військовослужбовцями у російсько-українській війні. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова

Зі слів військовослужбовця Олександра, змішувати дві зовсім різні війни — це неправильно.

"У нас є зараз війна, яка відбувається. Хто б що не казав, це дійсно повномасштабна війна, на жаль, хлопці гинуть, і цих хлопців, цих героїв треба памʼятати", — говорить Олександр.

Військовослужбовець Олександр. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова

Вартість заміни тротуарної плитки та встановлення конструкцій під банери — 385 тисяч гривень, відповідні документи кореспондентам Суспільного показали у селищній раді. Про заплановані роботи, на території меморіалу, обласному управлінню культури невідомо, зазначила в повідомленні завідувачка сектору охорони та збереження культурної спадщини Ольга Скарлат.

Якщо цей обʼєкт дійсно перебуває на обліку як памʼятка та роботи можуть якось на нього вплинути — будуть вжиті відповідні заходи реагування. Наразі кількість інформації обмежена для того, щоб робити висновки щодо правомірності дій громади. Офіційно до управління не звертались з цього питання.

Заміна тротуарної плитки. Суспільне Миколаїв/Валентина Гурова

Алею слави у Березанці планують відкрити наприкінці серпня, розповіла Ольга Булат.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.