Живий, але "мертвий": як плутанина з документами вплинула на життя жителя Миколаївщини

Ексклюзивно

Через плутанину у документах, пов’язану з наявністю однофамільця з Херсонської області, житель Миколаївщини Олександр Кузьмін отримав свідоцтво про смерть. Разом з тим — арешт майна, вибуття з військового обліку та борги.

Про обставини ситуації Олександр Кузьмін розповів кореспондентам Суспільного.

У 2020 році житель Миколаївської області Олександр Кузьмін звернувся із запитом до податкової, де йому повідомили, що він "помер". За словами чоловіка, була вказана причина смерті — цироз печінки.

У Голій Пристані в Херсонській області жила людина з такими ж даними — прізвище, ім’я, по батькові, місяць та рік народження — все збігалося.

"В усіх документах, які видала виконавча служба, там Гола Пристань, Херсон, адреса проживання цієї людини й мій ідентифікаційний код. Ми приклали дані моєї мами паспорта і моє свідоцтво про народження. І мені видали свідоцтво про смерть", — говорить Олександр Кузьмін.

Олександр Кузьмін з Миколаївщини. Чоловіку видали свідоцтво про смерть та заблокували його рахунки. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Олександр Кузьмін з Херсонщини помер у 2015 році. Через плутанину із документами майно Олександра з Миколаївщини арештували представники магазину з продажу телефонів. У Єдиному державному реєстрі судових рішень від 2009 року йдеться, що житель Херсонщини був причетний до крадіжок.

Олександр каже, у базу внесли його ідентифікаційний код замість херсонця-однофамільця.

Кореспонденти Суспільного 12 червня 2024 року подали інформаційний запит до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо можливості визнання недійсним свідоцтва про смерть Олександра Кузьміна з Миколаївщини. Третього липня начальниця відділу держреєстрації актів цивільного стану у Миколаєві Інна Ключник повідомила, що свідоцтво про смерть може видаватися без вилучення паспорта та без пред’явлення ідентифікаційного коду.

"Коли ми проаналізували відповідний актовий запис про смерть, то було встановлено, що реєстрація смерті особи, яка померла на території міста Гола Пристань була проведена без пред’явлення паспорта. А відповідно не зазначені відомості щодо громадянства особи й не зазначено відомості щодо місця його народження. Відповідно, якщо не повні дані, то ідентифікаційний код не був зазначений", — розповіла посадовиця.

Документи. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Першого квітня 2021 року мені приходить повідомлення про те, що всі мої рахунки заблоковано. Я спочатку думав, що це хтось пошуткував.

"Для того, щоб звернутися до суду треба заплатити. А платити з чого? Забрали все. До рахунків банківських у "ПриватБанк", до ФОП, коли я працював із заправками "WOG", з "Епіцентром", з "Нібулоном", ми з ними працювали. Я опрацьовував всю Миколаївську область, обслуговували спецтехнікою. Даних про це нема", — говорить Олександр Кузьмін.

Довідка про заблокування рахунку Олександра. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Зі слів Олександра, юристи ТОВ "Алло" повідомили, що зараз у нього з ними триває судова справа у Херсоні.

"Там суддя розглядає, то вони пояснили, що їм слідчий у 2013 році на їхній запит видав мій код з Феодосії, Кримський, якось так. Тому що виконавчий лист 2010 року там кода нема, тільки Кузьмін Олександр Валентинович 26 липня 1976 року, Херсон, Гола Пристань і адреса. Все", — розповідає Кузьмін.

За словами Олександра, у військкоматі з 2017 року немає даних про нього.

"У 2021 році я ходив у військкомат, тоді ще були довідки, щоб мене хоч на роботу взяли. Прийшов з військовим квитком, вони взяли і сказали, що діла нема. А я їм потім показав актовий запис, вони щось там десь комусь телефонували, знайшли мою справу в архіві, як "вибув", — розповідає миколаївець.

Зі слів чоловіка, військовий квиток в нього забрали тоді.

"Сказали: "Принесеш довідку з суду, що це твоє, ми тобі повернемо". Просто одна людина якась внесла халепу. Тепер всі, хто це вніс, білі й красиві, а у мене головний біль", — додає Кузьмін.

Олександр Кузьмін отримав свідоцтво про смерть. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

За словами адвоката Андрія Саченка, помилка із внесенням коду боржника у виконавчий лист могла статися у виконавця суду або на стадії перевірки у державного виконавця.

Сам код був, але він був вказаний невірно, тому відкривати вони могли (провадження — ред.), але інше питання, що перевірка відповідна була не проведена, тому, я так розумію, і підтягнулися невірні дані особи.

Перевірку правильності даних здійснює також державний виконавець, каже адвокат.

"Така заява, наприклад, яка подавалася товариством могла бути дійсно предметом помилки, але якщо державний виконавець в межах виконавчого провадження повинен був здійснити перевірку і встановити, що дані особи не відповідають і відповідно повернути виконавчий лист скаржнику", — розповідає Андрій Саченко.

Юрист Андрій Саченко. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

У відповіді на інформаційний запит кореспондентів Суспільного у Державній податковій службі повідомили, що змінити ідентифікаційний код Олександр Кузьмін не зможе, оскільки він присвоюється людині один раз на все життя.

Звідки підприємство отримало його дані — невідомо, адже ця інформація не є публічною. Без згоди дані людини можуть передаватися тільки за рішенням суду або коли є запит від інших органів державної чи місцевої влади.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.