Серіал «Дрони-камікадзе» від розслідувачів Суспільного: зброя, що змінює хід війни

Серіал «Дрони-камікадзе» від розслідувачів Суспільного: зброя, що змінює хід війни. Cуспільне

Чому українцям досі доводиться скидатися на FPV-дрони? Яка ситуація з БПЛА у ворогів? Чому військові змушені перероблювати державні безпілотники? Розслідувачі Суспільного підготували трисерійний серіал «Дрони-камікадзе», у якому розкажуть про ситуацію з FPV-дронами камікадзе в Україні.

Прем’єра епізодів серіалу відбудеться на ютуб-каналі Суспільне Новини:

 • 23 червня — «Епізод 1.0 // Зброя в яку не вірили»;
 • 27 червня — «Епізод 2.0 // Ніхто до нас це не робив»;
 • 30 червня — «Епізод 3.0 // Коли донати стануть непотрібними».

З перших вуст про ситуацію в галузі розповіли посадовці, керівники благодійних фондів, військові. Зокрема серед них: Сергій Стерненко — волонтер, Марія Берлінська — засновниця проєкту «VICTORY DRONES», Тарас Чмут — директор благодійного фонду «Повернись живим», Олександр Борняков — заступник міністра цифрової трансформації, Швайгер — оператор FPV-дронів підрозділу «Signum» 93-ї ОМБр, Паха — командир відділення ударних дронів 5-ї ОШБр, Франик — командир роти БУБпАК 100-ї ОМБр.

Вперше в історії російсько-української війни кейс успішного застосування FPV-дрона на полі бою датується 2022 роком. Це зробив підрозділ «Signum» 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр».

«З часу першого успішного задокументованого застосування FPV-дрона камікадзе в російсько-українській війні минуло півтора року, коли ми взялися досліджувати цю тему. Ми їздили від підрозділу до підрозділу в пошуках дронів, які купують коштом державного бюджету, і не знаходили таких дронів. Все виглядало як тотальна зрада. За пів року ми не лише знайшли такі дрони, але й побачили, як змінилась ситуація з їхньою якістю. Спойлер: проблеми є, вони будуть, але зради немає. Такий контент потрібно дивитись, щоб не опускати руки», — розповідає шеф-редакторка редакції розслідувань та авторка документального серіалу Інна Білецька.

Самого лише FPV-дрона не достатньо, аби успішно «відпрацювати» по ворогу. Щоб дрон-камікадзе піднявся в небо й долетів до цілі, необхідний пілот, якого навчать специфіки керування дроном; майстерня та інженер, який перевірить дрон і за необхідності його адаптує під умови й потреби підрозділу; ретранслятор і станція керування; дрон «Mavic» для супроводу й розвідки; транспорт і водій, який довезе екіпаж до позиції; «Starlink» для супутникового зв’язку й навігації дрона; планшет; радіозв’язок і ще багато іншого.

«Наша надзадача полягала в тому, щоб максимально точно і зрозуміло показати, як працює ця непроста галузь, не видаючи при тому деталей, які міг би поцупити ворог (що, як відомо, краде все і звідусіль), — коментує режисер мінісеріалу Владислав Васильченко. — Завдяки донатам сфера дронів, і зокрема дронів-камікадзе, близька більшості українців, тому глядачам важливо розуміти, як це працює. Серіал розповість і покаже увесь шлях, від ідеї до нового роду військ, від донату до ураження дроном ворожої цілі на полі бою».

Над матеріалом працювали:

 • авторка — Інна Білецька;
 • редакторка — Алла Садовник;
 • режисер — Владислав Васильченко;
 • операторка-постановниця — Світлана Коваль;
 • режисер монтажу — Олександр Стратонов;
 • журналістки — Ганна Калаур, Наталія Стратонова;
 • композитор — Олександр Стратонов;
 • продюсерка — Ольга Татаренко;
 • юридична експертиза — Людмила Панкратова (ІРРП).

Суспільне Мовлення

— незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.