23 березня відзначають Всесвітній день метеоролога — професії, що не лише передбачає зміни погоди, а й допомагає адаптуватися до кліматичних викликів. Суспільне поспілкувалось із начальницею відділу метеорологічних прогнозів Львівського регіонального гідрометеоцентру Оленою Смалюх, яка розповіла про свій шлях у професії, важливість точного прогнозу та складнощі, з якими стикаються метеорологи щодня.
Розкажіть, як ви стали метеорологинею і скільки уже в професії?
Коли закінчила школу і обирала майбутню професію, брала за орієнтир професію свого тата, він був романтиком і геологом. Вибрала співзвучне слово і стала метеорологом. Фах здобула у Києві. Певний час працювала синоптикинею у Львівському аеропорті, згодом, після деякої перерви, у Львівському регіональному центрі з гідрометеорології, так що стаж синоптикині у мене досить великий.
І романтика моєї професії з кожним днем лиш зростає. Робота синоптикині і погодні процеси мені досі цікаві. Кожен день як нове життя, нова планета з усім своїм різноманіттям, рухом в природі, між людьми.
Які найбільші виклики у вашій роботі?
Ми намагаємось писати такі прогнози, в яких важливо передбачити всі природні явища, які очікуються найближчим часом. І дуже хотілося б прогнозувати лиш хорошу погоду, але буває по-різному.
Чи бували випадки, коли прогноз погоди виявився несподівано неточним? Чому так може траплятись?
Звісно, бували такі випадки, але рідко. Погода, як і людина, має різні характери і вміє нас дивувати. Оскільки формується вона під впливом дуже багатьох чинників, які іноді бувають приховані десь високо вгорі, чи як у людини — глибоко внизу — не одразу можна їх зауважити. Для того і працює синоптик в цілодобовому режимі, щоб вчасно вловити зміни і попередити людей. Наприклад, очікували погоду без опадів, але починає падати невеликий дощик – в цьому випадку на висотах утворився циклон, але він сховався десь між тими висотними рівнями, на яких проводяться вимірювання показників.
Чому інколи в прогнозі пишуть один тип погоди, а насправді день виходить зовсім інший?
Інформація, яка до нас надходить, може мати похибки. Зазвичай ми використовуємо фактичні дані і прогностичні моделі для прогнозування погоди. Так от ці математично запрограмовані моделі, використовуючи одні і ті ж дані, оновлюються в різний час і кожна має свої похибки. Тому, коли очікується різка зміна погодних умов, вони видають різну інформацію. Синоптику потрібно вибрати те, що, найвірогідніше, може спостерігатись на території Львівщини. Найскладніше — передбачити непередбачуване.
Поясніть, у чому різниця між синоптиком і метеорологом?
Метеоролог працює на метеостанції з приладами, які вимірюють температуру, тиск, вологість і багато інших показників. До речі, на Львівщині є 10 метеостанцій, а загалом по Україні їх раніше було понад 150. Синоптик для прогнозування погоди постійно використовує метеорологічну, синоптичну, аерологічну, супутникову та інші інформації.
Тобто, якщо б у вас запитали про погоду не лише на Львівщині, а, наприклад, в Нідерландах, ви б змогли сказати?
Авжеж. Наші знання і досвід у використанні різних джерел можуть допомогти побачити погоду в різних країнах.
Наскільки сучасні технології допомагають вам у прогнозуванні погоди?
Як уже мовилось, метеорологічну інформацію ми отримуємо з мережі метеостанцій усієї планети. Завдяки сучасним технологіям зараз це можливо, і, відповідно, використовуємо її в роботі. Особливо важливо відслідковувати рух повітряних мас у північній півкулі, адже можемо орієнтуватись, якою буде погода, яку принесе нам вітер з повітряною масою, наприклад, з південного заходу. До речі, на початку березня (6-11 березня) у нас був період високих максимальних температур. І саме тоді до нас надходили повітряні маси з південного заходу, отож було досить тепло.
Які погодні аномалії, незвичайну чи екстремальну погоду ви спостерігали особисто?
За роки роботи в нас було достатньо попереджень про стихійні і небезпечні метеорологічні явища, але вони не всі були аномальні чи екстремальні. Досить небезпечними є сильний вітер — 27 м/с, сильні і тривалі дощі, великий град. Щодо температур, то у 2015 році пережили спекотне літо без дощу. Тривалий сухий період був важким, бо для нашої кліматичної зони це аномально і незвично.
Зима і літо в Україні вже не такі, як були раніше. Чи можете спрогнозувати, якими можуть бути сезони через 30, 50, 100 років?
Львівський регіональний гідрометцентр пише прогноз погоди на 1-5 діб. На 6-10 добу прогноз готує Український гідрометцентр в Києві. А ось довгострокові прогнози – Український гідрометеорологічний інститут.
Для того, щоб спрогнозувати наперед тенденцію потепління чи похолодання, сухого чи вологого періоду, люди створили різні комп’ютерні програми. У кожній програмі можуть бути похибки, плюси і мінуси. Тому тут варіантів може бути багато і, звісно, все відбуватиметься, скоріш за все, за одним реальним сценарієм, який пишуть люди своїми діями. Тобто, як воно буде – залежить від людини і її діяльності. Якщо вони не засмічуватимуть територію, чиститимуть джерела, річки, то й менше буде аномалій.
Розкажіть, як правильно читати прогноз погоди, щоб не помилитися?
Спочатку в прогнозі описуємо хмарність, адже хмари є вісниками зміни погоди. Далі йдуть опади, які принесуть або не принесуть ті хмари. Якщо купчасто дощові в літній період при високих температурах – чекайте короткочасний дощ з грозами і градом, шквалистим вітром.
Далі описуємо, яким буде вітер. Важливо, звідки він дме: якщо південно-західний, то принесе теплу погоду. Якщо південно-західний зміниться на північно-західний — явно проходитиме атмосферний фронт з усіма явищами, властивими для певної пори року.
Насамкінець вказуємо температуру повітря вночі і вдень, з межами у 5 градусів, допустимо вночі 0-5 морозу, а вдень 8-13 тепла.
Як метеорологи прогнозують стихійні лиха та чи можна їх завчасно попередити?
Ми можемо бачити такі явища за два тижні наперед. Тоді вже слідкуємо і контролюємо ситуацію. Важливо завчасно попередити людей, над чим ми і працюємо цілодобово.
Чи є якісь народні прикмети, які дійсно працюють у прогнозуванні погоди?
Наші предки передавали з покоління в покоління у традиціях споконвічні знання, у яких природа і погода були найближчими друзями людини. Так було століттями. Що змінилось зараз? Змінилась людина і її ставлення до природи. Як саме, бачимо самі.
Якщо б ви могли передбачити погоду на рік уперед, що б ви сказали людям?
Передбачити погоду на рік не в моїх силах, але якби могла, то хотіла б передбачити гарну погоду і гарний настрій, вчасні дощі і гарні врожаї, а найперше — мир, спокій, злагоду, духовне прозріння, спасіння України, Землі взагалі.
Наостанок скажіть — коли прийде справжня весна і чи буде спекотне літо?
Рання весна прийшла ще в кінці лютого. А ось справжнє весняне тепло будемо бачити вже в квітні, оскільки наразі очікуємо доволі мінливу, хмарну та дощову погоду з температурами в середньому 9-15 тепла. Літо можемо зустрічати в середині травня, і, можливо, серпень буде спекотним.