Щороку в Клініку дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку при Центрі дитячої медицини звертається близько 250 дітей, в яких виявляють рак. Частина з них потребує трансплантації.
У Міжнародний день онкохворої дитини, який щороку відзначають 15 лютого, та третій рік роботи Клініки дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку, Суспільне розповідає про найпоширеніші види раку у дітей, особливості, специфіку лікування та те, як хворим допомагають у Львові.
За словами в.о. генерального директора Клінічного центру дитячої медицини Романа Кізими, дитяча онкологія є однією з найгостріших проблем у світі. На відміну від дорослих, у дітей причини виникнення онкологічних захворювань визначити неможливо, як і попередити чи виявити за допомогою скринінгу. Водночас, дитячий рак – не смертний вирок, а виліковна в сучасних умовах хвороба за умови ранньої діагностики.
Клініку дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку, що знаходиться у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі, відкрили у лютому 2022 року, за тиждень до початку повномасштабної війни. Як наголосив керівник медичного центру, вони прагнули, щоб у клініку могли звернутись усі діти, які мають онкологічні захворювання, а не лише ті, кому потрібна трансплантація. Але з початком повномасштабної війни плани, які хотіли реалізувати, відтермінували і клініка стала національним хабом з евакуації важкохворих дітей.
"Приймаючи дітей зі всієї України вже за перший рік роботи наша клініка стала евакуаційним центром до 18 країн західної Європи, США та Канади. Ми допомагали дітям, їхнім сім’ям. Загалом в реєстрі тим, кому допомогли, є 2800 евакуйованих дітей і 3500 членів їх сімей. Це дозволило налагодити зв’язки з майже усіма світовими лікарнями", – зазначив Роман Кізима.
Лише коли ситуація дещо налагодилась, із липня 2022 року в клініці відновили трансплантації кісткового мозку. Відтоді тут зробили 17 трансплантацій і, за словами Романа Кізими, для новоствореного центру це непоганий показник.
Пацієнти клініки – хто вони
Найпоширенішими онкологічними захворюваннями серед дітей є: лейкемія (лейкоз або рак крові), злоякісні пухлини головного мозку (рак головного мозку) та солідні пухлини (пухлина, заповнена всередині тканинними фрагментами, має тверду оболонку та чіткі межі) кісток, м’язів тощо.
Найчастіше, за словами Романа Кізими, на лейкемії або пухлини головного мозку хворіють діти дошкільного віку – 3-5 років, проте є й новонароджені і ті, кому виповнилось 18-19 років.
Трансплантацію кісткового мозку у Клініці дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку проводять дітям, які проходять повний цикл лікування, а також тим, хто не хоче їхати за кордон.
"Робота в клініці акумулює велику кількість дітей. Щороку до нас звертається близько 250 дітей, що приблизно так само, як в інших східноєвропейських центрах. Серед них лише частина потребуватиме трансплантації. Дехто залишиться на лікуванні у Львові, дехто поїде у київський "Охматдит", інші шукатимуть допомоги за кордоном, оскільки потребують складної хіміо-, променевої терапії або трансплантації від неродинного донора", – веде співрозмовник і додає, що зараз у клініці проводять виключно аутологічні трансплантації.
Близько 60% з усіх пацієнтів у клініці – з інших областей України.
Лікування до повного одужання
На початкових стадіях онкологічні захворювання не мають специфічних ознак, та все ж, на розвиток злоякісного новоутворення можуть вказувати певні зміни в організмі дитини.
Основними симптомами у дітей може бути тривала і безпричинна втрата ваги, часті головні болі, які можуть супроводжуватись ранковим блюванням, набряки, постійні болі в кістках, суглобах, спині або ногах, ущільнення в зоні живота, шиї, грудей, таза чи пахв, збільшення лімфовузлів, поява синців або висипки на шкірі, постійна нудота чи блювання без нудоти, постійна втома й помітна блідість шкіри, періодичне чи постійне підвищення температури без видимих на те причин.
Роман Кізима зазначає, що коли у дитини батьки помітили якийсь з цих симптомів, варто звернутися до педіатра чи сімейного лікаря.
На жаль, відділення онкології та гематології клініки, які розраховані на 50 онкопацієнтів, переповнені. Але хворі у медичному центрі можуть ротувати, тобто не увесь час перебувати в палаті, а, пройшовши курс лікування, їхати додому. Для тих, хто прибув на лікування з інших регіонів чи областей, допомагають благодійні фонди.
Наприклад, благодійний фонд "Запорука", який не перший рік підтримує родини онкохворих дітей і створює умови, аби під час лікування сім'я була поруч з дитиною, забезпечує медичними витратними матеріалами та дає можливість сім’ям проживати у Центрі "Дача".
"У клініці ми застосовуємо денні режими хіміотерапії, тобто вдень дитина лікується, а на ніч може повертається додому і ночувати в спокої. "Дача" – це свого роду родинний будинок, де наші пацієнти можуть там ночувати, поки в них пауза в лікуванні. Це особливо актуально для тих, хто приїжджає здалеку і не має де зупинитись", – зазначив Роман Кізима.
Що стосується самих трансплантаційних боксів, яких є два, то вони також часто заповнені. Діти, яким роблять трансплантацію, можуть перебувати там по два-три місяці.
Вважається, якщо через п'ять років після лікування у дитини не сталось рецидиву, можна стверджувати, що вона перемогла рак. Відсоток одужання онкохворих дітей у Клініці дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру перевищує 70%.
За час лікування зі всіма членами родини у клініці працює мультидисциплінарна команда, в тому числі психолог. Лікарів, які мають спеціалізації по напрямках, є вісім. Здебільшого це молоді фахівці, які їздили на навчання за кордон, працювали у світових клініках та переймали досвід. Також у лікарні працює лабораторна служба — це ще приблизно 30 працівників.