Режисер Першого театру та ветеран 103 бригади ТрО Назар Павлик поставив у Львові виставу "Котигорошко". Головних героїв у виставі грають військовослужбовці, які зараз перебувають на реабілітації у центрі "Unbroken", та мами бійців "Азову". А також – актори театру.
Як розповів Суспільному режисер-постановник Назар Павлик, ця дитяча казка перегукується з сьогоденням: тут є і боротьба з ворогом за свою землю, і герой, який втратив ногу, і сини, які повертаються з полону, і мами, які чекають своїх синів з війни, і багато іншого.
"Котигорошко – це наша дуже давня історія, передана з уст в уста, ніхто не знає ким та звідки. В цій історії закладена наша ідентичність та проблема наших грабель, на які ми вічно стаємо", — каже він.
Назар Павлик розповідає, що вперше казку "Котигорошко" він прочитав у дорослому віці.
"Я знав назву, знав сюжет. Але часто використовуються перекази або авторство когось за мотивами народної казки. А я спробував знайти оригінальний текст, який дійшов до нас", — говорить режисер-постановник.
За його словами, текст казки він прочитав за десять хвилин. І потім перечитував безліч разів.
"Вистава для дітей від шести років до ста. Сцену повернення синів з полону діти зрозуміють по своєму, дорослі – по своєму. Всі дорослі, які її бачили, плачуть. А дітям не наноситься травма", — пояснює Назар Павлик.
Виконувачка обов’язків художнього керівника Першого театру Ірина Артим’як каже, що вже два роки у театрі діє платформа реабілітації театральним мистецтвом ветеранів та їхніх родин. Досі військовослужбовці та ветерани мали можливість зі сцени у виставі розповісти свої історії. А ось героями казки вони стануть вперше.
"Котигорошка грають ветерани. Кожного разу – інший. Королівну – також ветеранка, маму – справжні мами наших захисників", — каже вона.
Щоби залучити військовослужбовців, працівники театру звернулися в центр "Unbroken". На зустріч прийшли 20 людей. З них двоє відразу виявили бажання зіграти Котигорошка у дитячій виставі, двоє долучилися згодом. І ще двоє зараз перебувають на реабілітації у іншому місті, але скоро повернуться до Львова.
Робота з ветеранами тривала чотири місяці. Актори-аматори вивчали матеріал та спостерігали як працюють професійні актори.
"Ветерани подивилися багато прогонів і тепер їх дуже просто інтегрувати у сценічний простір", — говорить Назар Павлик.
І додає, що оскільки він сам ветеран, то ставлення до нього військовослужбовців, які перебувають на реабілітації, було більш довірливим.
"Ми навіть на перекурах обговорювали виставу, Котигорошка, Вернигору, Вернидуба та інших", — каже він.
Вперше на сцені театру військові зіграють у постановці 14 лютого.