У квітні 2025 року відбудуться вибори ректора Львівського національного університету ім. І. Франка. Востаннє очільника змінювали у 2014 році відповідно. Згідно з українським законодавством, чинний ректор Володимир Мельник не може більше очолювати виш, оскільки одній і тій же людині заборонено обіймати посаду ректора більше як два терміни, кожен з яких становить п'ять років.
Більше про вибори ректора Франкового університету — в матеріалі Суспільного.
Вибори ректора ЛНУ відбудуться 22 квітня. Останній день подачі документів від претендентів приймали 6 лютого.
За посаду ректора змагатимуться дев’ять кандидатів:
Бурдін Володимир Миколайович — доктор юридичних наук, декан юридичного факультету, професор кафедри кримінального права і кримінології, доктор юридичних наук. Член Науково-консультативної ради при Верховному Суді. Член Комісії з питань правової реформи при Президентові України. Член комісії з "Бізнесу, управління і права" Науково-методичної ради при МОН України.
Гарасим Ярослав Іванович — український фольклорист, доктор філологічних наук, професор кафедри української фольклористики. Був деканом філологічного факультету в університеті (2004-2014), проректором із науково-педагогічної роботи (2014-2019), професором кафедри української фольклористики (2012). У 2014 році був кандидатом у депутати ВРУ від "Народного фронту", а також кандидатом у народні депутати від партії "Голос" на парламентських виборах 2019 року.
Гладишевський Роман Євгенович — доктор хімічних наук, професор та проректор з наукової роботи, академік НАН України. Лауреат державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужений діяч науки і техніки України, завідувач кафедри неорганічної хімії. Почесний амбасадор Львова. У 2018 році Львівська міська рада надала родині Гладишевського звання "Шляхетної львівської родини".
Качмар Володимир Михайлович – доктор історичних наук, професор кафедри новітньої історії України ім. М. Грушевського. Був головою Первинної профспілкової організації працівників ЛНУ ім. І. Франка. З 2019 року перебуває на посаді проректора з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку університету. На посаду ректора його висунула профспілка ЛНУ.
Кухарський Віталій Михайлович – кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри прикладної математики. З 2014 року він є проректором з науково-педагогічної роботи та інформатизації. Один із засновників та член правління громадської організації "Лабораторія Ідей".
Осередчук Ольга Анатоліївна – докторка педагогічних наук, доцентка, професорка кафедри загальної педагогіки та педагогіки. Її науковими інтересами є якість вищої освіти та вдосконалення викладацької майстерності. З 2019 року до 2024 року очолювала Центр маркетингу та розвитку університету.
Раделицький Юрій Орестович — доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри обліку та аудиту. У 2020 році його обрали депутатом Львівської обласної ради від партії "За майбутнє", але наразі він є безпартійним. Раделицький очолює у ЛОР комісію з питань діяльності агропромислового комплексу, підприємництва та інвестицій.
Столярський Олег Васильович — кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права. Його науковими інтересами є міжнародне публічне право, приватне, кримінальне, фінансове та авіаційне право.
Бойко Андрій Михайлович – доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, професор кафедри кримінального та кримінального процесуального права факультету правничих наук Національного університету "Києво-Могилянська академія". З 2003 до 2015 роки він був деканом юридичного факультету ЛНУ ім. І. Франка.
Останній подав свою кандидатуру в останні дні прийому документів – 3 лютого.
Як зазначив голова організаційного комітету ЛНУ ім. І. Франка Анатолій Романюк, у виборах ректора братимуть участь усі педагогічні працівники і їх частка разом має становити 70% всіх виборців університету. Крім того, участь у виборах візьмуть представники з числа студентів. Таких 15%. Решта – науково-допоміжний (не викладацький і не науковий) персонал.
Скільки саме людей братимуть участь у виборах ректора Франкового університету, як і в попередньому випадку, точно не відомо. Як зазначив Анатолій Романюк, наразі науково-педагогічних представників в університеті є більше 2100. При тому, частина викладачів мають трудову угоду лише упродовж одного семестру і на час, коли занять немає, вони розривають угоду, а потім знову її поновлюють.
Загалом в університеті створять три виборчі комісії: дві в головному корпусі і одну — поза головним корпусом.
Починаючи з 2014 року ректором Львівського університету є 72-річний Володимир Мельник. Його переобирали на виборах 2019 року. Цього разу чинний очільник вишу на посаду не претендує.
"Юридично діючий ректор таки має право подавати свою кандидатуру на наступні вибори, проте він цього не робитиме. Два терміни перебування на посаді – це норма. Ректор Володимир Мельник є викладачем в університеті, тож залишиться працювати тут і надалі”, — зазначив Анатолій Романюк.
Як відбуватимуться вибори ректора і коли стануть відомі переможці
Порядок виборів ректорів університетів регулюється законом України "Про вищу освіту", Методичними рекомендаціями щодо особливостей виборчої системи та порядку обрання керівника закладу вищої освіти, які затверджені постановою уряду.
Брати участь у виборах мають право: кожен науковий, науково-педагогічний та педагогічний штатний працівник закладу вищої освіти; представники з числа інших штатних працівників, які обираються відповідними працівниками шляхом проведення прямих таємних виборів; виборні представники з числа студентів (курсантів), які обираються студентами (курсантами) шляхом прямих таємних виборів. У разі коли в закладі вищої освіти немає студентів, виборні представники обираються з числа інших здобувачів вищої освіти.
Інформація про дату, час і місце проведення виборів виборча комісія Львівського національного університету ім. І. Франка повинна оприлюднити не пізніше ніж за сім календарних днів до дати проведення виборів. Самі вибори ректора відбуватимуться шляхом таємного голосування, яке буде здійснюватись з 09:00 до 15:00 у кількох приміщеннях без перерви (у закладах вищої освіти та його відокремлених структурних підрозділах).
О 15:00 усі дільниці закриють і почнуть обраховувати бюлетені, підбивати підсумки по кожній дільниці та складати протоколи. Переможець повинен набрати 50+1 голос. У випадку, якщо ніхто з кандидатів не набере відповідної кількості голосів, через тиждень проведуть другий тур виборів.