У Львові та області зростає кількість людей, які хворіють на грип та ГРВІ. Серед них майже половина — діти. Також збільшується кількість госпіталізованих.
Яка зараз ситуація у Львові та області, коли очікувати на пік захворюваності та чи вистачає місць у лікарнях, дізнавалось Суспільне.
Хворих більшає
У львів’янки Ольги Коновалець захворіло двоє дітей. Спочатку восьмирічний Остап, а через кілька днів — 10-річна Олена. Якщо у сина хвороба починалась поступово, то у доньки – різко.
“Син підкашлював, а вже наступного дня став дуже кволим. Скаржився на головний біль, втому, йому важко було ходити. Через день піднялась температура. Буквально за три-чотири дні захворіла й Оленка. Але в тої відразу гарячка піднялась до майже 39 градусів, яку було важко збити, і додалась задишка. Зранку ми вже були в лікарні”, – каже Ольга Коновалець.
Жінка розповідає, що у дитячому відділенні Львівської інфекційної лікарні, куди їх госпіталізували, хворих дітей багато, палати заповнені. У всіх стан важкий або середньої важкості.
Зі слів ще однієї мами, її 9-річний син пішов до школи без жодних симптомів, а вже за кілька годин звідти подзвонили і попросили забрати його з уроків, бо піднялась температура. За призначенням сімейного лікаря спершу хлопчик лікувався вдома. За кілька днів потрапив до лікарні, де в дитини діагностували пневмонію.
У класах, де вчаться діти, хворих чимало. У тому, куди ходить 10-річна Олена, через хворобу відсутня половина учнів.
На етапі перетину епідеміологічного порогу
За словами епідеміологині Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України Діани Цепак, хоч епідеміологічний поріг Львівська область на відміну від кількох інших регіонів не перетнула, все ж спостерігається ріст захворюваності. Зокрема, за минулий тиждень, з 20 по 26 січня, захворюваність на грип та ГРВІ на Львівщині зросла на 6,9%. Було зареєстровано 10 131 випадок грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій проти 9 477 випадків за тиждень перед тим.
“Зараз у нас не є високий рівень інтенсивності епідемічного процесу, але від початку січня спостерігаємо постійний і поступовий ріст. Ми на етапі перетину епідеміологічного рівня, адже рівень захворюваності нижчий лише на 5%. А як буде далі, побачимо”, – каже Діана Цепак.
Відповідно до дозорного нагляду, який регулярно проводить Львівський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України, минулого тижня серед хворих найчастіше циркулював вірус грипу А, грипу В та RS-вірус. Останній, респіраторно-синцитіальний, має такий самий механізм передачі (повітряно-крапельний шлях), може перебігати у легших формах і не викликати високу температуру.
Загалом за минулий тиждень висока кількість хворих спостерігалась як серед дітей, так і дорослих. Їх частка практично однакова: 49,1% дітей проти 50,9% дорослих. Діти найчастіше хворіють у віці 5-14 років, а дорослі – у віці 30-64 років.
Госпіталізованих багато, відділення переповнені
Про те, що упродовж останніх двох тижнів спостерігається значне збільшення кількості хворих на респіраторні вірусні інфекції, а тому суттєво зросла госпіталізація, розповів у коментарі Суспільному директор Львівської інфекційної лікарні Сергій Федоренко. З його слів, станом на останній день січня у відділеннях лікарні та реанімації перебуває 409 хворих. Половина з них – діти. Це зумовлено тим, що діти відвідують дитячі колективи (школи, садки), заражаються самі, заражають інших, а вже потім інфекцію та віруси передають дорослим.
“Січень і лютий завжди є складними місяцями, адже кількість хворих постійно є вищою. Чималий вплив має зміна температурних показників, коли холодні дні змінюються на теплі і навпаки. Крім того, варто враховувати відсоток населення, який не має вакцинації. Це все призводить до швидкого інфікування”, – зазначив Сергій Федоренко.
Директор інфекційної лікарні закликає мешканців не займатись самолікуванням. При грипі це може призвести до важких наслідків. Наприклад, серед дорослих, які поступили в лікарню, значний відсоток мають ускладнення у вигляді пневмоній. Четверо зараз перебувають в реанімації і підключені до апаратів керованого дихання.
Сергій Федоренко каже, хоч кількість госпіталізованих у відділеннях інфекційної лікарні значна, але нікому у медичній допомозі не відмовляють.
“Спроможність і фонд лікарні складає 410 ліжок плюс 13 реанімаційних ліжок. На сьогодні вже госпіталізовано 409 хворих, а отже лікарня практично завантажена. Приймаємо і лікуємо всіх, але тих, кого можна лікувати в амбулаторних умовах, виписуємо, а нових приймаємо. Здебільшого на лікування поступають за скеруванням сімейних лікарів, також хворих привозять карети швидкої допомоги. Рідше, але трапляється, що при важких формах люди звертаються і самі”, – говорить він.
За потреби, зі слів директора лікарні, у відділеннях розгорнуть додаткові місця.
“Місць вистачає. Маємо всі можливості для того, щоб забезпечити надання допомоги хворим, які це потребують. Не варто забувати, що ми були першою лікувальною установою, яка кілька років тому прийняла першою хворого на коронавірус. Тоді, маючи в лікарні 410 ліжок, у нас перебувало понад 700 хворих. Справились тоді, справимось і зараз”, – додав Сергій Федоренко.
Наразі у місті на карантин не закриті класи чи групи, а тим паче школи чи садки.
“У школах Львівської міської територіальної громади відвідуваність учнями залишається стабільною, хоча час від часу фіксуються випадки пропусків занять з певних причин. За останній тиждень різкого збільшення кількості відсутніх учнів через ГРВІ чи через інші захворювання не було. Жоден клас на карантин не пішов”, – повідомили в управлінні освіти.
Як наголосила епідеміологиня Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України Діана Цепак, якщо кількість хворих у навчальних закладах перевищуватиме 20%, їм рекомендуватимуть перевести дітей на дистанційне навчання.
Правила профілактики грипу та ГРВІ:
1. Підтримка імунітету
- Збалансоване харчування, багате на вітаміни (особливо C, D, A, та E).
- Регулярна фізична активність.
- Достатній сон (6-8 год на добу).
- Уникнення стресу, оскільки він послаблює імунну систему.
2. Особиста гігієна
- Часто мити руки з милом, не менше 20 секунд, особливо після перебування у громадських місцях.
- Уникати дотиків до обличчя (очей, носа, рота) брудними руками.
- Використовувати антисептики для рук на основі спирту, якщо немає можливості помити руки.
3. Запобігання контакту з вірусами
- Уникати тісного контакту з людьми, які мають симптоми застуди або грипу.
- Провітрювати приміщення 2-3 рази на день, щоб зменшити концентрацію вірусів у повітрі.
- Регулярно проводити вологе прибирання із використанням дезінфікуючих засобів.
4. Використання засобів індивідуального захисту
- Носити маски у місцях великого скупчення людей.
- Змінювати маски кожні дві-три години або раніше, якщо вони стали вологими.
5. Вакцинація
- Щороку варто робити щеплення від грипу. Це особливо важливо для людей із групи ризику: дітей, літніх людей, вагітних жінок та людей із хронічними захворюваннями.
Якщо відчуваєте перші симптоми хвороби, залишайтеся вдома, щоб не наражати інших на ризик зараження. А при кашлі чи чханні прикривайте рот і ніс серветкою або згином ліктя.