Перейти до основного змісту

Захворюваність на грип. Яка ситуація та що потрібно знати про вакцинацію

Цього епідсезону буде циркулювати чотири штами грипу. Як розповіла Суспільному керівниця Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб Наталія Іванченко, на Львівщині вже розпочали вакцинацію від грипу.

Про особливості перебігу грипу, симптоми захворювання та скільки коштує вакцина від грипу у Львові, дізнавалося Суспільне.

Збільшення захворюваності є але не критично

В останні дні вересня і на початку жовтня на Львівщині почала зростати захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції. Як зазначила у коментарі Суспільному керівниця Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб Наталія Іванченко, за останній тиждень вересня на Львівщині зареєстрували 8856 випадків на грип та ГРВІ (включно із Covid-19), 4579 із яких — діти.

Директор Львівської обласної інфекційної лікарні Сергій Федоренко каже, що на стаціонарному лікуванні з приводу ГРВІ перебувають пацієнти, багато з яких діти, проте стрімкого зростання кількості хворих не спостерігається:

"Дещо збільшилась у нас кількість дітей з проявами гострих респіраторних захворювань. Сезонного зростання немає, але зважаючи на погодні умови, зміни температури зовнішнього середовища, це явище тимчасове. Скоро це може призвести до зростання кількості хворих".

Частішають звернення і на прийомах у сімейних лікарів та терапевтів поліклінік та лікарень. Так, як зазначила терапевтка 4 лікарні Другого медичного об’єднання Львова Ольга Ліщенко, у них спостерігається нова хвиля захворюваності на респіраторні інфекції.

"Рівень захворюваності ще не високий, але звернення є. Вважаю, що це лише початок. Пік захворюваності на ГРВІ і грипу очікуємо ближче до кінця осені", – каже терапевтка.

Симптоми, що мають насторожувати

Зі слів медиків, гострі респіраторні вірусні інфекції та грип передаються повітряно-крапельним шляхом внаслідок тісного контакту. Хвора людина, навіть із легкою формою хвороби, становить небезпеку для інших упродовж усього періоду прояву симптомів – у середньому сім днів.

Якщо ГРВІ може починатись відчуттям слабкості, болю голови, горла і тіла, підняттям температури, то клінічні ознаки грипу дещо інші. Зазвичай це раптовий початок, ломота у м’язах і суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 градусів, в окремих випадках – блювота і пронос.

Аби не захворіти, Ольга Ліщенко радить завжди бути пильним і дотримуватись правил безпеки, серед яких вчасна вакцинація, дотримання гігієни, уникання скупчення людей. Серед інших рекомендацій: провітрювання приміщень, миття руки з милом, гігієна (не торкатись очей, носа, рота немитими руками), уникання обіймів, поцілунків і рукостискань, прикривання носа і рота під час чхання або кашлю одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути. Якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.

"Оскільки розпочався епідсезон захворюваності на грип та ГРЗ, вже зараз варто згадати про правила "кашльового етикету", засвоїти правила здорового харчування та одягати себе та дітей відповідно до температури комфорту. Ну, і, звісно, провакцинуватись від грипу", – зазначила Наталія Іванченко.

Якщо все ж хвороби не вдалось оминути, варто самоізолюватися, звернутись до сімейного лікаря чи терапевта і виконувати всі рекомендації. Викликати "швидку" потрібно у випадку виникнення таких симптомів, як важкість у грудях, задишка, висока температура, яка не збивається.

За тяжкого перебігу грип може спричиняти небезпечні ускладнення, зокрема, захворювання серця, легенів, нирок тощо.

Сезон вакцинації проти грипу 2024-2025

Найкращою профілактикою грипу, за словами медиків, є щорічна вакцинація. У Львові її вже розпочали. Крім тих вакцин від грипу, які вже є в наявності, за даними МОЗ, до аптек різних міст має надійти ще 235 тисяч доз, зокрема, 170 050 доз вакцини проти грипу французького виробництва та 65 150 доз корейського виробництва. Вони вже пройшли державний контроль якості.

За словами Наталії Іванченко вакцини є безпечними, ефективними і захищають від усіх актуальних штамів грипу. Їх у цьогорічному епідсезоні буде чотири: грип А H1N1 Вікторія, грип А H3N2 Тайланд, грип В Австрія, грип В Phuket.

"Зокрема я скористалась вакциною ДжіСіФлю. Через чотири години була незначна припухлість, на наступну добу незначний біль при дотику. Це нормальна реакція", – каже епідеміологиня.

Оскільки вакцинація від грипу не входить у календар щеплення і належить до рекомендованих, придбати вакцину можна лише власним коштом. Купити препарат можна в кількох аптеках Львова та Львівщини і потім зробити щеплення у закладі охорони здоров’я. Вартість вакцини коливається від 425 до 500 гривень.

За словами медиків, найкращий час для щеплення саме зараз – напередодні грипозного сезону. Якщо такої можливості немає, то вакцинуватися можна впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, вакцинація не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

"Зараз найкращий час для профілактики грипу, тобто вакцинації. Наразі це найефективніший і найдоступніший метод профілактики хвороби, що дозволяє уникнути захворювання чи важкого перебігу. Мої пацієнти уже також цікавляться вакцинацією: дехто робить це регулярно і щорічно, особливо це стосується молоді та людей, які мають важкі супутні захворювання і знають, що це їх убезпечить від важких наслідків. Дехто лише цікавиться і каже, що у планах також вакцинуватись. Щоразу про щеплення від грипу інформуємо і нагадуємо на своїх прийомах. Так, за останні 10 днів сім-вісім пацієнтів точно провакцинувались", – зазначає Ольга Ліщенко.

Як наголошує медик, обов’язковою умовою перед вакцинацією є огляд лікаря.

Вакцинуватися від грипу закликають усіх людей, а особливо вагітних (оскільки під час хвороби ризикує не лише жінка, а й дитина), пацієнтів з імунодефіцитом, цукровим діабетом, надмірною вагою, хронічними хворобами дихальної та серцево-судинної системи, а також усіх, хто щодня спілкується з великою кількістю людей (військовим, продавцям, вчителям, водіям транспорту тощо). Дозволена вакцинація також дітям, зокрема, вакцину "ДжіСіФлю" можна застосовувати для щеплення дітей віком від шести місяців, а "Ваксігрип" — із трьох років. Якщо вакцинація проводиться вперше дитині до 9 років, рекомендовано робити дві дози, з інтервалом у місяць. Дорослому достатньо однієї дози вакцини.

Протипоказами до вакцинації може бути алергічна реакція на попередні вакцинації або на гострий стан на момент огляду — зокрема, є підвищення температури тіла. Мінімальні катаральні прояви не є протипоказом до щеплення.

Ольга Ліщенко також наголошує, що від грипу є специфічне лікування: противірусні препарати з доведеною ефективністю. Але для цього вірус має бути ідентифікований.

"Я за те, щоб люди не займались самолікуванням, а звертались до лікаря, який проведе швидкий тест, визначить, чи це грип і призначить адекватне та ефективне лікування. Лікування важливо почати у перші 72 години", – наголосила Ольга Ліщенко.

Топ дня

Вибір редакції