"Більшість речей можна відновити": у Львові обстежують пошкоджену обстрілом архітектуру

Будинки, пошкоджені внаслідок ракетної атаки на Львів 4 вересня, розміщені в історичному ареалі та буферній зоні ЮНЕСКО. Про це повідомив керівник обласної військової адміністрації Максим Козицький. Найбільше пошкоджені будинки на Міхновських та Коновальця, наразі їх обстежує робоча група. Одна із будівель — вілла Юзефи Франц, у якій працює Центр спортивної медицини та реабілітації.

Більше про руйнування Суспільному розповів керівник Центру спортивної медицини та реабілітації Степан Середа.

Вілла Юзефи Франц або вілла гіпсових королів — одна із найбільших будівель на території довкола вулиці Коновальця, датована кінцем 1800-х років. Будинок, де внаслідок російської атаки загинули люди, розташований навпроти цієї вілли.

"Зранку, десь шоста година прийшов — то був жах. Все в склі, все повиламувано, двері, вікна… Треба робити капітальний ремонт, бо той купол у нас трошки нахилився, певні нюанси на даху є. Ворота нахилились, а вони теж велика цінність, бо навіть з Європи приїжджали й охали, ахали, як нам то вдалося. Всі наші вікна дерев’яні, все є автентичне", — розказує Степан Середа.

Пошкоджені внаслідок обстрілу Львова будинки, 5 вересня 2024. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

Пошкоджені об’єкти оглядає спеціальна комісія з архітекторів та чиновників і профільні громадські організації, що займаються фіксацією пошкоджень чи відновленням пам’яток. Віллу гіпсових королів обстежили однією із перших, розповідає учасник комісії Іван Щурко:

"Сьогодні при обстеженні ми використовували технологію фотограмметрії, коли з сотень кадрів відповідне програмне забезпечення формує 3D-модель. Досить детально фіксує всі елементи, також можна простежити відхилення, які були спричинені вибуховою хвилею".

За його словами, можливо відновити кожен пошкоджений будинок, зокрема найбільш зруйнований — на вулиці Коновальця 44, де загинули люди.

"По більшості будинків у цій дільниці є досить детальні архівні креслення, і це вже великий аргумент, це вже велика допомога у проєктах відбудови. Очевидно, що маючи сучасні технології, крани, будівельну техніку, матеріали й так далі – більшість цих речей можна відновити", — каже Іван Щурко.

Пошкоджена обстрілом вілла гіпсових королів, 5 вересня 2024. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

"Ті райони, які недавно постраждали від бомбардування, органічно продовжили тіло міста в кінці XIX — на початку XX століття. Кожен будинок — це історія багатьох родин упродовж десятиліть і століть. Вони не просто нагромадження каменю, а матеріальний доказ духовного багатства львів’ян. Будинки збудовані в різних історичних стилях, відображають різні естетичні смаки", — розповів кандидат історичних наук Юрій Гудима.

Загалом після ракетної атаки армії РФ у Львові пошкоджені майже 200 будинків, повідомив міський голова Львова Андрій Садовий. Щоби пам’ятки вдалось відновити швидше, в місті оголосили проєкт "Візьми будинок під опіку". До нього вже долучилися перші благодійники.

"Ракетами, "шахедами" було ушкоджено 188 будівель. Десь вікна повилітали, десь дах пошкоджений. Але найбільш трагічними є 20 будівель. Ми вирішили піти неординарно – просити міжнародні й українські компанії взяти патронат над конкретним об’єктом", — каже міський голова Львова Андрій Садовий.

До відновлення львівської архітектури після обстрілу готова долучитися Польща. Про це у соцмережі Х повідомив прем’єр-міністр країни Дональд Туск. Поки що орієнтовні суми, потрібні для відновлення пам’яток, та дати перших робіт невідомі.

Що відомо про обстріл Львова 4 вересня