Формують аптечки для військових у майстерні. Реставраторка з Польщі про волонтерську ініціативу

Анна Кудзя — реставраторка з Польщі. На початку повномасштабного вторгнення РФ група польсько-українських реставраторів заснувала ініціативу "Ukraina! Pomagamy". В її межах вони збирають гроші в Україні та Польщі й купують автомобілі, їжу, корм для тварин, медикаменти, які возять на фронт.

Більше про ініціативу Анна Кудзя розповіла Суспільному.

Група польсько-українських реставраторів працює з пам’ятками архітектури в Україні протягом десяти років. Із початком повномасштабного вторгнення вони створили фонд "Ukraina! Pomagamy" і займаються волонтерством.

У цій майстерні, де відновлюють скульптури, реставратори формують аптечки для військових, а також збирають все необхідне на фронт.

Реставратори-волонтери у майстерні, 7 серпня 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

"В нашій команді реставраторів, яка працює тут у Львові вже десять років, є двоє реставраторів, які зараз на фронті від самого початку. Вони би мали з нами реставрувати пам’ятки, але вони вирішили, що їм треба йти захищати. Один наш друг є медиком, тому ми допомагаємо з медичним обладнанням", — розповідає Анна Кудзя.

Зібрану допомогу реставраторка особисто возить на передову. За її словами, найскладнішим випадком був заїзд у Вугледар, адже місто знаходиться серед поля.

"У нас в машині є пристрій, який дає звук, коли підлітає дрон. Ти ніколи не знаєш, чи це український, чи це російський дрон. У Вугледарі, коли ми говорили з одним чоловіком, який розказував, як виглядає їхнє життя, почули дрон і я думаю "О, це все". Він каже спокійно – це український дрон. Я кажу, звідки ви знаєте, а він – по звуку", — каже Анна.

Анна Кудзя, 7 серпня 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Окрім Вугледара, гуманітарну допомогу реставратори возили у Слов’янськ, Покровськ, Лиман. У Лимані, розповідає Анна, працюють їхні друзі із Польщі — медики-волонтери.

Під час однієї з волонтерських поїздок на фронт Анна Кудзя врятувала собаку Ремім із Краматорська. Його власниця загинула.

"Ми бачимо, що він не має такого, що він боїться грози, наприклад. Коли сирена, він звик до того. Це дуже добре, бо ми боялися, що після такого в нього буде великий стрес", — розповідає реставраторка.

Зараз група волонтерів зібрала для відправки аптечки та медичні сумки для військових на Покровський напрямок. Окрім медичної допомоги, вони відправили на фронт сім автомобілів, зокрема "швидких" і пікапів.

"Ми також придумали, що нам треба пройти курс тактичної медицини, щоб якщо щось сталося, ми змогли собі допомогти. Ми його закінчили в Польщі. Тепер в нас є план — пройти наступний рівень того курсу, бо може ми поїдемо допомагати медиками на місці на довший час", — розповідає Анна.