Через війну та стрес інсульти "помолодшали" на 10-15 років: як запобігти хворобі

Палата лікарні. УНІАН/Скакодуб Андрій

Інсульти все частіше діагностують у молодих людей. За словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, за час війни інсульти “помолодшали” на 10-15 років.

Хто в зоні ризику, як розпізнати прояви інсульту і як запобігти інвалідизації дізнавалось Суспільне.

У 2023 році кількість пацієнтів з інсультом зросла на 16%

Через війну, часті повітряні тривоги, стресові ситуації, недосипання, сидячий і малорухливий спосіб життя та понаднормовий робочий день інсульти, тобто гостре порушення мозкового кровообігу, яке спричиняє ушкодження частин головного мозку, все частіше діагностують в українців працездатного віку.

“Я можу зараз зайти в дискусію і показати цифри зростання інсультів, до якого призводять саме стресові ситуації, в яких ми перебуваємо. Ми вже сьогодні можемо підтвердити дослідження минулих років, що в країні, де триває війна, інсульти молодшають на 10-15 років”, – сказав під час конференції з відновлення України (URC2024) у Берліні Віктор Ляшко.

Загалом, за інформацією Міністерства охорони здоров'я, інсульт тепер діагностують у людей з 30 років, хоча раніше захворювання зустрічалося у пацієнтів старше 45 років. Найвищу смертність від хвороби надалі фіксують у людей 80 років і старше. У 2023 році кількість інсультів в Україні збільшилась на 16%.

Що стосується Львова, то зростання кількості випадків захворювань системи кровообігу спостерігається саме з початку повномасштабної війни.

“Зростання кількості виявлених інсультів справді є. Якщо у 2022 році показник становив 32,6 на тисячу населення, то у 2023 році вже було 44,8”, – коментує керівниця управління охорони здоров’я ЛМР Марта Матюшко.

Головна медикиня Львова ситуацію із зростом та "молодшанням" інсульту також пов’язує зі стресами, що спричиняє війна, недосипанням, невизначеністю у завтрашньому дні. Крім того, даються взнаки наслідки перенесеного кілька років тому коронавірусу. Ураження серцево-судинної системи, суглобів, ревматичні і серцево-судинні прояви призвели до порушення кровообігу.

Лікарка медицини невідкладних станів Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Христина Гриньків додає, що серед причин інсультів у людей будь-якого віку, а особливо молодого, є нездоровий спосіб життя і зневага до власного здоров’я.

“Інсульти справді почастішали і помолодшали. Якщо ще 7-10 років на виклики з підозрою на інсульт ми виїжджали до людей після 60-70 років, то зараз трапляються і 30-ти, і 40-річні пацієнти. Інколи люди самі допускають проблеми зі здоров’ям. Спочатку зневажають регулярні медичні огляди, а згодом, коли з’являються перші симптоми чи скарги, на них не зважають або починають лікуватись самі. У результаті ситуація може призвести до складних ситуацій і гіпертонічна хвороба прогресує”, – каже Христина Гриньків.

З настанням літа та спеки на вулицях серцево-судинні захворювання мають здатність загострюватись. З десяти викликів чотири можуть стосуватись інсультів.

Наймолодша пацієнтка, в якої був гострий мозковий інсульт, і до якої виїздила лікарка медицини невідкладних станів, була 24-річна дівчина.

“Раптово, на фоні повного здоров’я, у дівчини почався сильний головний біль (вперше в житті такої інтенсивності). Ми швидко розпізнали інсульт, швидко її госпіталізували, де їй невідкладно надали професійну медичну допомогу”, – додала вона.

Інсульти, тобто гостре порушення мозкового кровообігу, трапляються з двох причин: коли відбувається ішемія (недостатнє кровопостачання внаслідок закупорки, значного звуження просвіту судин, тромбів), або внаслідок геморагічної проблеми (аномалії розвитку судин, крововиливу з судини).

Зі слів медикині, у дітей та людей молодшого віку найчастіше стаються інсульти через розрив судин. Це можуть бути недіагностовані аневризми, вроджені патології, про які навіть не здогадувались до певного моменту. Якщо йдеться про людей працездатного віку – 30-60 років – то є тенденція до ішемічних проблем, атеросклеротичних уражень судин. Також до інсульту можуть призвести цукровий діабет, вроджені вади серцево-судинної системи, перенесені раніше інсульти та інфаркти міокарда, гіперхолестеринемія (перевищення рівня холестерину в крові людини).

Розпізнати, щоб допомогти

Христина Гриньків каже, дуже важливо кожному українцеві — від дітей до людей старшого віку — знати більше про інсульти, зокрема, уміти їх розпізнати та знати, як діяти у перші хвилини.

Симптоми інсульту розпізнати досить легко. В українській мові є абревіатура МОЗОК, де:

М означає мовлення. В людини раптово порушується мова, вона стає нечіткою, невиразною, може говорити слова, які абсолютно не зв’язані між собою.

О – очі. Може бути раптове погіршення зору, потемніння, “мушки” перед очима. Тобто порушення, які не виникали ніколи до цього.

З – запаморочення. Виникає раптове запаморочення, людину невмотивовано захитує.

О – обличчя. Спостерігається асиметрія обличчя (одна частина стає нерухомою), є порушення міміки з однієї сторони.

К – кінцівки. Це асиметрія в роботі кінцівок. Людина може скаржитись, що половина тіла не слухається, непідвладні руки чи ноги, вони ніби чужі, відчувається оніміння.

Якщо в людини є хоча б один пункт з переліку, рекомендовано викликати екстрену медичну допомогу для подальшої госпіталізації та лікування.

“Чим швидше люди, які навколо, розпізнають симптоми інсульту, і людину скерують до лікувального закладу, тим нижчий ризик інвалідизації. Час – це здоров’я. А якщо говорити про інсульти, то час – це мозок”, – додає лікарка медицини невідкладних станів.

Розпізнавати інсульти в Україні вчать навіть дітей, в оточенні яких часто є старші люди, бабусі і дідусі. Зокрема, у 2023-2024 навчальному році у межах програми "Супергерої FAST" розпізнавати симптоми інсульту та викликати швидку допомогу навчили вже понад 12 тис. дітей віком 5-9 років по всій Україні.

Одна з таких історій відбулася у Львові, коли учениця врятувала свою бабусю від інсульту завдяки отриманим знанням і вчасній реакції на ситуацію.

З Львівщини до проєкту приєдналися три вчительки-амбасадорки: ліцею №17 Львівської міської ради, гімназії №2 Червоноградської міської ради Львівської області та Миколаївського ЗЗСО І ступеня.

Подбати про себе

Щоб знизити ризики інсульту, варто кожному виробити здорові звички та дотримуватися здорового способу життя:

Їсти здорову їжу: свіжі овочі та фрукти, цільнозернові продукти, нежирне м’ясо та рибу. Обмежити вживання солі, цукру, трансжирів.

Рухатися. Помірні фізичні навантаження щонайменше 150 хвилин на тиждень знижують ризик інсульту на 25%. Це може бути не тільки спортзал, але й піша чи велосипедна прогулянка (по рівнині), танці, хатня робота.

Не курити. Нікотин у будь-якій формі (сигарети, кальяни, вейпи) негативно впливає на всі системи та життєво важливі органи.

Не вживати алкоголь. Він сприяє підвищенню артеріального тиску, погано впливає на роботу центральної нервової системи, зокрема головного мозку.

Контролювати вагу. Для цього можна розраховувати індекс маси тіла (ІМТ), вимірювати окружність талії та стегон. Запитайте у свого лікаря, як правильно робити розрахунки.

Стежити за артеріальним тиском. Вимірювати тиск щоденно двічі на добу – вранці та ввечері. Якщо є артеріальна гіпертензія чи інші серцево-судинні захворювання, дотримуватися призначеного лікування. Це зменшить ризик виникнення інсульту.

Перевіряти рівень холестерину. Це можна зробити безоплатно в сімейного лікаря. Якщо рівень холестерину високий, треба дотримуватися рекомендацій лікаря.

Стежити за рівнем цукру в крові, адже люди з цукровим діабетом мають вищий ризик інсульту. А якщо під час інсульту рівень глюкози в крові зависокий, це може призвести до серйозніших наслідків.

Де можна отримати лікування?

Отримати безоплатну допомогу при інсульті можна у дев’яти лікарнях Львівської області: три лікарні у Львові (лікарня св. Луки, Львівська обласна клінічна лікарня, Львівський обласний госпіталь інвалідів війни та репресованих ім. Ю. Липи), а також шість медзакладів області (у Дрогобичі, Новояворівську, Самборі, Буську, Червонограді та Стрию).