“Моя кров рятує”. Чому донорство таке важливе в час війни

Львів'яни здають кров у мобільному пункті для донації в центрі міста, 11 квітня 2024 року. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

З початком повномасштабної війни в Україні нестача донорської крові стала ще більш гострою потребою, особливо для поранених військових. Здаючи кров, донор дає шанс на порятунок трьох життів.

У Всесвітній день донора Суспільне дізнавалося, що мотивує людей ставати донорами, як кров інших допомагає військовим і важкохворим, як не боятися кровоздачі і де проводять забір крові у Львові.

Одна донація – порятунок трьох життів

"Спочатку було страшно. Але я чітко знала і розуміла, що моя кров врятує людину, яка ще кілька днів тому захищала мене, мою дитину, батьків від ворога, а тепер лежить у важкому стані в лікарні. Юнак, якому не було навіть 25 років і якому здавала свою кров вижив! Після того здавати кров ходжу регулярно і страху взагалі немає", – каже Юлія Городецька. За два роки жінка здавала кров сім разів.

За словами директора Львівського обласного центру служби крові Ярослава Дяківа, донорство крові має велике значення в будь-який час, але під час війни – особливо. Щохвилини переливання крові потребують сотні військових. Одна донація здатна врятувати одразу три життя.

"На даний час гострої потреби в крові немає, ми повністю забезпечені. Але не знаємо, як події розгортатимуться завтра. Добре, що завжди є люди, які регулярно приходять здавати кров або відгукуються на заклики, акції. Часто кров потребують цивільні хворі, але все частіше вона потрібна для поранених військових. Особливо може не вистачати з мінусовим резусом", – розповідає Ярослав Дяків.

Центр забезпечує донорською кров’ю усю Львівську область, тому потреби часті, каже директор установи. Лікарні в районах при потребі забирають кров самостійно. Також багато лікарень мають власні відділення, а у Червонограді та Дрогобичі є регіонально відокремлені підрозділи, які ведуть забори.

"На крайні випадки їм вистачає, якщо ні, тоді забезпечуємо ми", – каже директор Центру служби крові.

"Зараз збільшилась кількість поранених ВПО та військових, які потребують складних операцій, протезувань, реконструкцій. Це можуть бути довгі, складні лікування після мінно-вибухових травм, де не обійтись без додаткових компонентів крові. Тому, донорська кров справді рятує життя, з її допомогою лікарі рятують тих, хто є на межі життя і смерті", – каже лікар-трансфузіолог, в.о. завідувача міського центру служби крові Першого ТМО Львова Святослав Синюк.

Яка саме частка зданої крові йде на військових, лікар не вказав, але потреба для них щоразу є більшою:

"Кількість військових у лікарнях зросла в рази. Поранені військові поступають до нас щодня, тому зібрана кров часто йде їм".

Акції, проєкти, мобільні донації

Донорство у Львові популяризують по-різному. Напередодні Всесвітнього Дня донора у Львові провели черговий "Red Brunch" від команди проєкту Яніни Соколової "Я, Ніна". Захід відбувся для підтримки військових та онкопацієнтів, а також для розвитку культури донорства.

Майданчиком для забору крові стала Медична клініка УКУ. З донорами працювали фахівці Львівського обласного центру служби крові.

На подію зареєструвалося понад 120 охочих, проте допустили до забору крові не всіх. За словами менеджерки проєкту "Red Brunch" Оксани Поліщук, здати кров в цей день змогли 54 донори.

"Приходили люди різного віку – від 18 до 45-50 років. При тому, були як постійні донори, які відвідують нас регулярно, так і нові. Для деяких — це була перша донація у житті", – каже Оксана Поліщук.

За її словами, найчастіше донорів мотивує те, що ти можеш допомогти військовому чи тому, хто цього потребує.

"Здаючи кров, донор надає шанс на життя. Це не займає багато часу, а користь приносить величезну. Ми прагнемо популяризувати культуру донорства та заохотити усіх ставати донорами на регулярній основі, адже донор може здати кров комусь конкретно, а може і в рамках якогось заходу", – каже менеджерка проєкту.

Оксана Поліщук додає, що з початком повномасштабної війни в Україні культура донорства не змінилася глобально:

"Досі хочеться від людей більше відповідальності і свідомості. Так, якщо є термінова потреба крові, то її можна швидко закрити, але це має бути на постійній основі. Ось до цього нам ще потрібно йти".

Ярослав Дяків розповідає, що більша свідомість ставати донорами крові є в молодого покоління. За день у Центр служби крові може прийти приблизно 30 людей, а якщо є заклики чи акції — сотня.

Окрім стаціонарних пунктів здачі крові у Львові та області курсують мобільні автобуси. Відповідно до графіків вони їздять районами й містами.

Також із березня у Львові працює пересувний донаційний пункт – бладмобіль, який допомогли придбати німецькі центри. У Львові виїзну донацію практикують щотижня на великих підприємствах і навчальних закладах. Щотижневі донації бладмобіля розписані практично на два місяці вперед, а за один виїзд мобільний пункт може прийняти 54 донорів.

Координаторка платформи "ДонорUA" Аліна Квітна каже, що за останній рік у Львові на їхніх подіях задіяли понад 600 містян, 400 з яких здали кров. Загалом за рік зібрали 200 літрів крові, що еквівалентно порятунку 1200 життів.

Хто може стати донором крові

Донором крові може стати кожен охочий віком від 18 до 60 років із масою тіла не менше 50 кг. За один раз донор може здати близько 450 мілілітрів крові. Чоло­віки можуть здавати кров не більше п’яти разів на рік, а жінки – не більше чотирьох. Після п’яти регулярних донацій рекомендовано зробити перерву не менш ніж на три місяці.

Донорами не можуть бути особи-носії ВІЛ-інфекції, сифілісу, вірусних гепатитів, туберкульо­зу, інших важких інфекцій, хворі на гіпертонічну хворобу ІІ-ІІІ ступеня, ішемічну хворобу серця й ате­росклероз.

Також здавати кров – безпечно й навіть корисно, адже це сприяє самовідновленню організму та профілактиці серцево-судинних захворювань. Найчастіше здають цільну кров з вени на руці. Можна здавати і компоненти крові – плазму чи тромбоцити.

Як підготуватися до здачі крові

Протипоказання стосуються не лише споживання алкоголю чи шкідливої їжі. Для донорів важливо щодня споживати відповідну кількість білків, жирів, заліза, мінеральних солей, води й дотримуватися належної калорійності раціону.

Вранці перед здачею крові медики рекомендують випити солодкий теплий чай із печивом чи компот із сухофруктів. У день донації можна перекусити вареними крупами на воді чи макаронами без масла. Можна також з’їсти хліб, сушку, сухарі, вівсяне печиво. Після донації бажано уникати інтенсивних фізичних навантажень, керування автомобілем та іншою технікою, яка потребує підвищеної концентрації.

Не бажано вживати:

 • молочні продукти та яйця – за добу до донації;
 • горіхи, фініки та банани – 24 год;
 • соління – 24 год;
 • ковбасні вироби – 36 год;
 • копчену, гостру, пряну та смажену їжу – 48 год;
 • буряк – 48 год;
 • чипси, сухарики, халва, насіння, снеки, солодкі магазинні напої, кетчуп, майонез, інші магазинні соуси та маринади – 48 год;
 • алкоголь, енергетичні напої – 48 год;
 • чорниця – 72 год;
 • лікарські засоби – 24-72 год, щодо винятків краще порадитися з лікарем.

Варто утриматися від паління мінімум за дві години до донації та дві години після. Небажано також перед здачею крові пити каву протягом чотирьох-п’яти годин. Оскільки кофеїн звужує судини, в донора може бути важче взяти необхідну кількість крові.

Після здавання крові:

 • відпочиньте протягом 10 хвилин;
 • з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
 • протягом 2−3 годин не піднімайте нічого важ­кого рукою, з якої брали кров;
 • уникайте інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин;
 • небажано в цей день керувати транспортними засобами;
 • не вживайте алкоголю протягом 8 годин;
 • прагніть часто та регулярно харчуватися про­тягом двох діб;
 • вживайте підвищену кількість рідини протя­гом двох діб.

Не можна здавати кров людям із хронічними захворюваннями.

Здати кров у Львові можна за такими адресами:

 • Центр крові Першого медичного об’єднання Львова (вул. Миколайчука, 9); контактний телефон: 0 800 333 003;
 • Львівський обласний центр служби крові (вул. Пекарська, 65), контактний телефон: 0322756405;
 • Мобільний центр крові (щоразу змінює локацію – для зручності мешканців).