Реформа профільної середньої освіти: як це відбувається на Львівщині

Львівщина – перший регіон, який розпочав упроваджувати реформу профільної середньої освіти. У навчальних закладах учні вивчатимуть профільні предмети та готуватимуться до вступу у вищі навчальні заклади.

За словами директора обласного департаменту освіти і науки Олега Паски, планують створити 100 ліцеїв. Наразі працюють 15.

У Червоноградському ліцеї навчається 741 учень. Цей навчальний заклад – перший на Львівщині, де розпочали впроваджувати освітню реформу. Вона передбачає, що в таких ліцеях буде 12 класів, а старшокласники поглиблено вивчатимуть предмети, які самі обрали.

"Було надзвичайно складно. Багато від суспільства було нерозуміння. Ми всі розуміємо, що все-таки батьки хочуть, щоб їхня дитина закінчила там, де починала. Ми всі години, які діти складають на НМТ, збільшуємо. Крім того, в другій половині дня у нас є підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання", – розповідає директорка Червоноградського ліцею Наталія Запісоцька.

Учениця 11 класу Катерина Висоцька спочатку обрала поглиблене вивчення англійської філології, згодом вибір змінила на математику.

"Люди хочуть пов’язати життя із певною професією, і, відповідно, в цих професіях є свої нахили на певні предмети. Чи це історія, чи математика, чи мова. Тобто, прийшовши в ліцей, ми можемо брати собі певний напрямок і більше заглибитися в ці предмети. Відповідно, щоб потім, у майбутньому, навчання в університетах було простішим", – каже Катерина Висоцька.

Як зазначає начальник відділу освіти Поморянської селищної ради Ігор Попадюк, у його громаді реформу ще не впровадили. Планують створити ліцей, та чи це вдасться, поки ще не знають.

"Ми з п’яти середніх шкіл сформуємо один ліцей. І, згідно з розпорядженням Львівської обласної військової адміністрації, саме Ремезівцівський заклад середньої освіти включений у перелік закладів освіти, які згодом можуть бути ліцеями. Якщо в громадах, де дітей є вдосталь, тобто декілька сотень, вони мають гарантію, а в нас такі побоювання є. Але, зі своєї сторони, територіальна громада, селищна рада зробили все для того, щоб забезпечити своїм дітям навчання в академічному ліцеї на своїй території", – говорить Ігор Попадюк.

За словами заступника міністра освіти і науки Андрія Сташківа, основною причиною реформи є нерівність між сільськими та міськими школами за якістю та доступністю освіти. Зараз представники міністерства працюють з громадами.

"Якщо говорити про зміст профільної середньої освіти, тут важливо те, що основна концепція також передбачає дуже великий вибір учнем тих предметів, які він хоче вчити. Тому зараз ми маємо проблему з тим, що в 11 класі в нас велике навантаження по кількості предметів. Учні змушені для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання чи національного мультипредметного тесту шукати репетиторів, займатися додатково", – наголошує Андрій Сташків.

Всього на Львівщині планують створити 100 ліцеїв.