Історії жінок і родини: онука Романа Шухевича проводить екскурсії по Львову

Онука Романа Шухевича Соломія Трильовська проводить авторські екскурсії по Львову й віддає зібрані гроші на допомогу ЗСУ. Жінка зокрема розказує історії львів’янок, які поховані на Личаківському кладовищі.

Більше про це, а також сімейну історію Соломія Трильовська розповіла Суспільному.

На Личаківському цвинтарі Соломія Трильовська розповідає про Соломію Крушельницьку. На могилі співачки зображений Орфей — гідеса розповідає, що коли до Крушельницької прийшов прихильник, вона йому відмовила й сказала, що заручена з Орфеєм, символом музики.

"Я десь вважаю, що Соломія Крушельницька — найкращий приклад культурного аташе українського першої половини XX століття. Вона здобула такі вершини що далеко не кожен чоловік досягнув. Вона контракти підписувала не Крушельницька, а Крушельницький, тому що на цей момент в жіночих контрактах суми гонорарів писали менші ніж чоловікам. Це було зроблено для того, щоб вона мала право дістати ті вищі гонорари. Вона, наприклад, була однією з перших автомобілісток-жінок. В час, коли ще жінки носили довге волосся, вона обрізала і мала коротку зачіску", — розказує Соломія Трильовська.

Також гідеса розповіла про Ольгу Хоружинську. Дружина Івана Франка, за словами Соломії, спонукала його закінчити університет:

"Могила дуже скромна. Можна сказати, в тіні великого чоловіка – це дружина Івана Франка. Саме Ольга Хоружинська є причиною десь тих висот, які здобув Франко, тому що вона його спонукала все-таки закінчити університет. Посприяла, думаю, підтримувала, в тому числі фінансувала. Вона походила з дуже заможної родини і її кошти теж сприяли політичній діяльності. Ми знаємо, що Франко був першим і одним з засновників партії".

Личаківський цвинтар — частина також сімейної історії Соломії. У цьому районі таємно зустрічалися її бабуся та дідусь — Роман Шухевич був тоді у підпіллі, а бабуся жила поруч.

Соломія Трильовська пригадує, що дізналася історію своєї сім’ї в студентський період і не розголошується про свого дідуся:

"Він не виховував мене. Ми, на жаль, по життю розійшлися й ніколи з ним не перетнулися. Він для мене є постаттю в 90-х роках відкритою, як для дуже багатьох українців. Я не відчуваю морального права юзати це ім’я і використовувати на кожному кроці".

Де похований Роман Шухевич, достеменно невідомо. Місцем пам’яті для сім’ї був меморіальний музей на Білогорщі, зруйнований 1 січня 2024 року внаслідок падіння уламків безпілотника.

Рятувальники на місці зруйнованого уламками "шахедів" музею Романа Шухевича, 1 січня 2024.

"Вся експозиція була складена з копій. Було буквально декілька речей, які персонально до Романа Шухевича мали відношення. Оцей рояль музей зумів знайти й викупити, там свого часу грав Шухевич. Ну і на другому поверсі, там де вже була криївка, та сама, в якій він переховувався, моя мама віддала наші з дому родинні меблі — це меблі, які мої бабця з дідом купили, коли вони одружились, у свою квартиру. Моє дитинство пройшло з цими меблями — єдина спадщина яку ми мали безпосередньо, бо в нас забрали фотографії", — розповіла Соломія.

Гідеса розповідає, що мріє про відновлення музею в автентичному вигляді. Наразі у Львові оголошений архітектурний конкурс проєктів відбудови музею, заявки прийматимуть до 3 червня.