Програма від 25 музеїв Львова: як у місті відзначатимуть Міжнародний день музеїв

Завтра, 18 травня, відзначають Міжнародний день музеїв. 25 музеїв Львова розробили програму, яка триватиме 17-19 травня.

Суспільне поспілкувалося із представниками трьох музеїв: музею народної архітектури та побуту, музичного меморіального музею Соломії Крушельницької й Львівської галереї мистецтв.

У музеї народної архітектури та побуту "Шевченківський Гай" створили медіамандрівку "Звук і пам'ять". Маршрут складається з восьми озвучених автентичною музикою об’єктів: двох церков, дзвіниці, пасіки й чотирьох бойківських хат. Ініціаторкою проєкту стала наукова співробітниця музею й етномузикологиня Анна Черноус, а більше про маршрут розповіла заступниця директора музею народної архітектури та побуту Леся Герасим.

За словами Лесі Герасим, до маршруту входять об'єкти з Львівщини, Опілля й Бойківщини. Найбільше записів знайшли із Бойківщини — завдяки архівам кафедри української фольклористики Львівського національного університету імені Івана Франка й музичної лабораторії Львівської консерваторії:

"На кожному об'єкті є різна кількість треків. Там дуже різні жанри — є весільні пісні, є зимова обрядовість, тобто є щедрівки, колядки, є переспівки, є інструментальна музика. Наприклад, та, яку виконували на весіллях, марші весільні й так далі".

Леся Герасим додає, що важливою є автентичність записів:

"Це власне справжні автентичні записи, де співають справжні живі люди, не артисти – це ніби так, як ви зайшли до якоїсь хати чи навіть приїхали до себе в село і попросили свою бабцю: "Бабцю, а заспівайте мені якоїсь пісні". І от ця бабця, в нашому випадку, буде співати для наших відвідувачів".

У меморіальному музеї Соломії Крушельницької виставляють особисті речі оперної співачки. Також наразі можна побачити фрагмент виставки про її гастролі.

"Це не тільки робота, це також відпочинок. Це була прекрасна нагода, коли Соломія Крушельницька могла придивитись і до конкуренток, і відвідувати вистави своїх подруг", — каже старший науковий співробітник музичного меморіального музею Соломії Крушельницької Іван Дудич.

Відвідувачі музею можуть побачити особистий бінокль Соломії Крушельницької, рукавички й приватні крафтові парфуми.

"В основному запахи того часу, вони були квіткові й були монозапахи. Це були витяжки з органічних олій, це були концентрати. Дизайнери перетворювали жінок на своєрідні квіти. Тобто жінка була одягнена, наприклад, під троянду, значить пахла вона трояндою", — розповів Іван Дудич.

У палаці Потоцьких Львівської галереї мистецтв до Дня музеїв експонують меблі Миколи Островерхова-Тимченка. Він жив у віллі на перетині вулиць Чупринки й Київської й, за словами заступниці директора Анни Легедзи, співпрацював з КДБ й збагачувався нечесним способом. За його заповітом ця колекція мала бути передана в московський музей, але львів’яни виступили протестом і зараз експонати можна побачити в музеї.

"Стільниці, стільці й крісла цього меблевого гарнітура обтягнені шовковою тканиною. Столи, обтягнені шовком, зазвичай використовували жінки для рукоділля, а якщо використовувались у чоловічих салонах подібні меблі, то використовували їх для настільних ігор, зокрема для гри в карти", — каже Анна Легедза.

Спеціальну програму для відвідувачів підготували 25 львівських музеїв. Її можна побачити на офіційному туристичному сайті міста.