Освячував паски захисникам: військовий капелан розповів про Великдень на передовій

Військовий капелан із захисниками на Великдень. Фото з особистого архіву отця Олега Кришталя

Вже понад 10 років чимало військовослужбовців, які боронять територію України, відзначають Великдень на передовій. Хоч не в святкових умовах і далеко від рідних, але з паскою, молитвою і поруч з побратимами. На передову, зокрема і на Великдень, їздить молодший лейтенант капеланської служби, військовий капелан 1 окремої бригади імені князя Лева Державної спеціальної служби транспорту, отець Олег Кришталь.

Як відбувається освячення пасхальних виробів та в яких умовах відзначають Великдень військовослужбовці, які сьогодні боронять Україну на фронті, дізнавалось Суспільне.

За час свого капеланського служіння отець Олег Кришталь побував у зоні бойових дій на різних напрямках. Зокрема, два тижні тому повернувся із Запорізького напрямку, де воюють підрозділи 1 бригади Держспецтрансслужби. Минулого Великодня капелан був на Донецькому напрямку.

"Мав нагоду послужити і для своєї бригади, і надати духовну опіку іншим львівським бригадам. Наприклад, уділяв Великодню сповідь, Святу Євхаристію, саме освячення великодніх страв бійцям першої окремої бригади імені князя Лева та 80 окремої десантно-штурмової бригади", – розповідає чоловік.

Оскільки отець лиш нещодавно повернувся з передової, цього року на Великдень на фронт не поїде. Проте військові, які зараз перебувають на позиціях, без Божого слова точно не залишаться. У дорогу вже вирушив інший капелан їхньої ж бригади. Разом із ним на передову поїхало близько сотні пасок та інших великодніх продуктів і страв. Усе підготували парафіяни Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла та інші жертводавці для воїнів.

"Усі наші підрозділи до Великодня забезпечені багатьма пасхальними стравами. Тож капелан матиме можливість уділити не лише Великодню сповідь і запричащати військовослужбовців, а й освятити приготовлене, щоб потім усе це вони могли скуштувати", – додає священнослужитель.

За словами отця, на фронті існують чіткі інструкції порядку та поведінки військовослужбовців. Оскільки заборонено збирати і скупчувати особовий склад, особливо на прифронтових лініях, командування частини спочатку складає певний план та поділ, і лише тоді капелан мовить коротку молитву та освячує паски.

"Мені доводилось освячувати паски майже на "нульових" позицях. Інколи бувало, що це займало цілу суботу і навіть частину неділі. У такі дні промовляємо молитву на благословення пасхальних страв, спільно співаємо "Христос Воскрес" і лиш тоді відбувається освячення пасок свяченою водою. Проте бувало, що в часі молитви пролітало над головою. Одного разу це трапилось напередодні Великодня, коли сповідав воїнів. Почався артобстріл. Самі військові мені тоді казали: "Отче, не переживайте, то не по нам", – пригадує капелан Олег Кришталь.

Військовий капелан спілкується із захисниками на передовій. Фото з особистого архіву отця Олега Кришталя

Отець додає, що переїжджаючи лінію фронту, людина потрапляє в інший світ. Оскільки суспільство, середовище геть інші, відповідно такими є і умови перебування. Кожен переосмислює цінність життя, бо розуміє – кожна хвилина може бути останньою. Не менше на передовій хлопці і дівчата задумуються над духовною цінністю.

"Більшість розуміють, що духовне тіло є таким, що минеться, і рано чи пізно воно його покине. Питання – а що буде далі? Що буде з нашою душею? Тоді є пропозиція заохочення приступити до Таїнства сповіді та Євхаристії. Я це називаю духовним душем. Наприклад, якщо людина з два тижні не прийматиме душ, то його тіло буде брудним. Те саме з душею: якщо довго не ходити до сповіді, то і душа потребуватиме очищення", – каже чоловік.

Хоч настрої в українських військових, що зараз на передовій, налаштовані на перемогу, проте, як зазначив отець Олег Кришталь, усім нам важливо надалі не забувати підтримувати бійців. І пам’ятати: війна стосується кожного.

"Якщо сьогодні людина перебуває у Львові, то це не означає, що війна її не стосується. Ворога не варто недооцінювати, він, на жаль, сильний, підступний, вміє і хоче воювати. Українці – мегапотужні і вмотивовані професіонали своєї справи, але коли ми почнемо забувати, що в нас триває війна, хлопці можуть просто вичерпати свої фізичні сили. Тож маємо гуртуватись і кожен допомагати наближати перемогу", – додав військовий капелан першої окремої бригади імені князя Лева Держспецтрансслужби отець Олег Кришталь.