Як створити бойківську писанку: традиційні орнаменти та кольори

Традиційно бойки розписували великодні яйця воском. Писачком створювали геометричні та рослинні орнаменти, малювали релігійні елементи, після чого фарбували. Такі писанки вважались оберегом.

Про те, як створити традиційну бойківську писанку, Суспільному розповіла писанкарка Наталія Петраш.

Зазвичай бойки розписували писанки ввечері, коли поробили всю роботу, розповідає майстриня. І починали розпис із молитви.

"Бойки не сідали писати писанки перш ніж помолилися, тому що, по-перше, тоді вони не вважалися як таким оберегом, і ваше яєчко могло розбитися. Коли малювали писанки, не можна було мислити щось лихе, говорити щось лихе і сваритися", — говорить Наталія Петраш.

Майстрині моляться перед розписом писанок. Суспільне Львів

Для створення писанки спочатку яйце треба протерти оцтом, аби знежирити його поверхню. Це потрібно, щоб добре брався віск та фарба. Тоді можна починати розпис.

"В нас тут є свічка з бджолиного воску. Нагріваємо наш писачок над полум’ям, набираємо воску зі свічечки і починаємо малювати наше яєчко. Ми повинні його поділити по половинці. І ділимо його на чотири. Тепер переходимо до основного етапу —це нанесення візерунку. Починаємо з нашої кривульки — знаку нескінченності. І тепер робимо такі трошки рослинні мотиви. І малюємо всевидяче око, — розповідає писанкарка.

Майстрині створюють писанки. Суспільне Львів

Після того як нанесли візерунок воском, потрібно ще раз обережно протерти писанку серветкою, вмоченою в оцет. Так фарба краще закріпиться, пояснює мисткиня.

"Тепер ми беремо нашу писаночку і кидаємо у барвник, огортаємо і вона одразу набуває кольору. Чим довше у фарбі — тим колір насиченіший. Потім беремо наше яєчко, де є віск, і підносимо її близько до вогню. Чекаємо поки віск розтане — і швиденько витираємо. І наша писанка готова", — говорить Наталія Петраш.

Жінка розповідає, що для бойківської писанки характерні зокрема геометричні орнаменти.

"Це є наша кривулька — це є знак нескінченності, рослинні мотиви також і всевидяче око Господа. Також дуже часто на бойківській писанці зустрічається хрест, тому шо хрест для бойка має таке архаїчне значення, і так само релігійні мотиви: риби або хрести, церкви або ж чаша. Це є бойків світ", — каже писанкарка.

Писанкарка Наталія Петраш. Суспільне Львів

Натомість кольори використовували різні: зелений, червоний, жовтий і чорний.

"Вважався таким сакральним кольором саме червоний колір. Писанка, яка була червоного кольору і писана живим вогнем, вважалась найбільшим оберегом", — додає Наталія Петраш.

Традиційні бойківські писанки. Суспільне Львів