Історії та легенди. Які замки можна відвідати на Львівщині

Свірзький замок, 5 квітня 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Історичні замки Львівщини розпочали відкривати свої двері для туристів. Цьогоріч пропонують різноманітні екскурсії, де можна дізнатися про історичну цінність споруд та оглянути експозиції.

Суспільне дізнавалося, які замки можна відвідати на Львівщині.

Олеський замок

Олеський замок. Світлана Калинюк

Олеський замок, що розташований в смт. Олесько, вважають найстарішим замком на Львівщині, який зберігся з часів Київської Русі. У XIV ст. замок кілька разів змінював господарів. Спочатку ним володів литовський князь Любарт, потім відвоював польський король Казимир III. Саме у замку народився король Ян ІІІ Собеський, який прославився перемогою над турками у 1683 році. За легендою, у час його народження вдарив грім і мармуровий стіл, на який поклали немовля, тріснув, а повитуха оглухла. Це був знак, що на світ прийшла неабияка людина.

Замок стоїть на 50-ти метровій горі, біля підніжжя якої пролягав загарбницький Чорний шлях, яким татари нападали на українські землі. Сама споруда має два крила, які об’єднує в’їзна брама. Всередині є внутрішній дворик з криницею, а навпроти входу можна піднятися на галерею, звідки видно панораму околиць. Навпроти замку розташований костел і монастир капуцинів із садом.

У найстарішому замку Львівщини є надбрамна вежа з гербами власників. Зараз у замку є понад 1500 експонатів: ікони, дерев’яні погруддя, відомі картини та скульптури. Зокрема, у замку можна побачити епічну картину "Битва під Віднем". В експозиції також представлені оригінальні предмети побуту, ікони, скульптури, живопис XVI-XVIII ст., відтворений парк з водоймою та цікавими сучасними скульптурами, старовинні гармати та скульптури левів в дворі замку та в парку.

Як розповіли Суспільному у замку, для відвідувачів вони повноцінно відкриті у суботу та неділю з 11:00 до 17:00. В інші дні, крім понеділка і вівторка, працюють за попереднім записом. Але за умови – якщо є групи не менше 10 людей.

Вхідні квитки без екскурсії коштують: 100 грн для дітей шкільного віку, 200 грн за дорослого. Екскурсія для дітей – 300 грн з особи, якщо буде група до 10 осіб. Плюс вхідні квитки. Дитяча екскурсія триває приблизно 45 хвилин.

Підгорецький замок

Підгорецький замок. Суспільне Львів

Неподалік Олеського замку (на відстані 18 кілометрів), у місті Підгірці, розташований ще один замок, який називають українським Версалем. Замок є прикладом пізнього Ренесансу і Бароко. Він перебуває на реконструкції, але зовнішні території відкриті для відвідувачів.

Коронний гетьман Речі Посполитої Станіслав Конєцпольський будував замок для себе. Це мало бути місце для відпочинку, про що свідчив напис над входом. Крім замку тут можна побачити костел-ротонду, заїжджий двір та парк.

У замку бувало чимало монархів, вони залишили про це свої відгуки у книзі відвідувачів. У 1939 році більшовики вивезли скульптури з парку Підгорецького замку до Літнього саду у Петербурзі. Колекції портретів, ікон, картин та іншого майна, що століттями накопичували власники Підгорецького замку, розпорошили десятками музеїв та галерей. А в палаці облаштували туберкульозний диспансер.

Для відвідувачів Підгорецький замок відкритий у суботу та неділю з 11:00 до 18:00. Якщо попередньо відомо, що прибудуть групи, можливі екскурсії також з вівторка до п’ятниці.

Починаючи з квітня, ціну на вхідний квиток, як пояснили Суспільному у замку, дещо підняли. Тепер квиток для дітей коштує 100 грн, а дорослий 200 грн. Що стосується екскурсій, то 300 грн і 500 грн відповідно. Для студентів вартість вхідного квитка — 150 грн, а екскурсія вартуватиме 400 грн.

Тривалість екскурсії – 45 хвилин для дітей і трохи більше години для дорослих.

Екскурсію розпочнуть з подвір’я, далі поведуть у палац, де є шість залів. У замку можна побачити копії картин, дізнатись історію замку, вийти на балкони, звідки помилуватись італійськими парками. Також є можливість пройтись терасами між казематами і зайти до підземелля.

Золочівський замок

Золочівський замок. Львівська національна галерея мистецтв

Золочівський замок збудований у XVII ст. і є прикладом ренесансної фортеці, яку згодом переобладнали під бароковий палац. Зараз тут функціонує музей-заповідник, а сам замок відомий своїми "шафами-секретами", підземеллями та легендою про "камінь щастя".

Золочівський замок збудував у XVII ст. батько того ж Яна III Собеського, майбутнього короля Речі Посполитої, як оборонну фортецю, тому він зміцнений валами, равеліном і бастіонами. Спереду – рів, через який перекинутий міст, і в’їзна брама. Вишуканого шарму додав замку власне король, збудувавши для своєї дружини Китайський палацик. Там зараз Музей східних культур, де можна побачити колекцію речей зі Сходу та влаштувати собі чайну церемонію. А ще у Золочівському замку є камені тамплієрів або, як їх часто називають, камені бажань.

Особливість замку у тому, що тут найкраще збережені фортифікації і є гармати на валах, у замку є діючі каміни та в ньому зберігається чи не найбільше батальне полотнище Європи XVII ст. – "Битва під Парканами", а також чимало різних мілітарних експонатів.

Ще за панування Австрії у Золочівському замку була в’язниця, а в радянські часи тут квартирував НКВС, який облаштував у підвалах катівню. В пам’ять про замордованих жертв в сучасні часи біля замку спорудили капличку авторства скульпторки Теодозії Бриж.

У 2016 р. у підземеллях замку облаштували виставку фрагментів львівських кам’яниць XV-XVI століть, скульптур та давніх ліхтарів. На подвір’ї замку лежить велика кам’яна брила із зашифрованою криптограмою, а також отвором, в якому туристи крутять пальцем і вірять, що він здійснить їхні бажання.

Працює замок для відвідувачів у суботу та неділю, з 11:00 до 17:00. Але організовані групи записують у всі дні тижня, крім понеділка. Натомість просять попередити про групу хоча б за добу наперед.

Вхід для дітей та пенсіонерів становить 100 грн, для дорослих — 200 грн, для студентів – 150 грн, а дошкільнята і учасники бойових дій — безкоштовно.

Також можливі екскурсії підземеллям та територією палаців. Їх вартість становить 500 грн для групи до 10 людей у Великому палаці і 400 грн для групи з 10 осіб у Китайському палаці. А для дітей – 300 грн і 200 грн відповідно. Тривалість екскурсії для дорослих становить близько години, а для дітей — 40 хвилин.

Як зазначили у музеї, прогулюючись Великим палацом, на першому поверсі можна оглянути зали, стародруки, найбільше батальне полотно Європи, а на другому поверсі зали інтер’єрів: відтворені спальні, дитячі кімнати, тронний зал.

У Китайському палаці, де діє Музей східних мистецтв, можна оглянути представлені експонати таких культур як Стародавній Єгипет, Японія, Китай, Туреччина, Індія і Індонезія.

Під час екскурсії можна прогулятись двориком, помилуватись невеликим фонтаном, піднятись на бастіони, спуститись у підземелля, яке слугує укриттям.

Бродівський замок

Бродівський Замок / Facebook

Бродівський замок – величезна фортеця, що була основою міської системи фортифікацій. Замок був зведений за часів гетьмана Станіслава Конєцпольського за проєктом французького інженера. Це була фортеця бастіонного типу. У період власності родиною Потоцьких Бродівський замок став місцем, де проводили різноманітні дійства. Також тут зберігалась бібліотека Потоцьких, частина якої експонується в замку Орон у Швейцарії.

Коли власницею фортеці стала графиня Ядвіга Жищевська, замок став приватним музеєм з колекцією старовинних меблів. В період СРСР тут була військова частина. Найбільш цікавим, збереженим до сьогодні об’єктом, є ренесансний портал вхідних дверей одного з казематів.

Сам замок, який є пам’яткою національного значення, у дещо аварійному стані. Проте, як зазначили у музеї, тут чекають на відвідувачв і охоче показують всім охочим виставкові зали. Екскурсії є і по замку, і по музею, також можна оглянути каземати давньої фортеці. Сам музей має шість кімнат і в 15 хвилинах ходьби від замку.

Екскурсія триває близько години. За цей час можна обійти навколо замку, оглянути каземати, пройтись сквером, оглянути виставкові зали.

Наразі музей та замок працюють за попереднім записом. Вхідна ціна для дітей становить 10 грн, а екскурсія по музею 40 грн. За 100 грн тут проведуть усіма місцями від замку до музею.

Жовківський замок

Жовківський замок є королівською резиденцією, яка приймала не одну європейську знаменитість. У XVII ст. замок у Жовкві був улюбленою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського. Тоді оборонна будівля набула розкішних рис королівського палацу, зокрема, був закладений парк.

Близько 100 років замок розпродували по частинах з аукціонів. Тоді він переходив з рук у руки, а власниками ставали представники дрібної шляхти. У часи війни в міцних мурах облаштовували в’язницю та військову частину. Будівля збереглась, а от інтер’єри були повністю знищені.

На сьогодні в приміщенні Жовківського замку діє музей – філія Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького.

Водитимуть і розповідатимуть про музей упродовж години. За цей час можна перейтись усіма 15 кімнатами замку, а також кузнею, завітати у гетьманську залу, оглянути скульптури, меблі, картини XVII-XVIII ст.

Вартість входу для дітей становить 100 грн. Екскурсія на клас (30 дітей) додатково коштуватиме 900 грн. Працює музей не щодня, тому найкраще приїхати за попереднім записом.

Свірзький замок.

Приїхати та оглянути також можна Свірзький замок. Перші згадки про нього датуються XVI ст., і він є пам’яткою оборонної архітектури. За часи існування був кілька разів перебудований. Замок слугував резиденцією для різних знатних осіб – князів Рюриковичів, польських королів та шляхтичів. Однак у XVII ст. він був зруйнований під час російсько-турецької війни. Згодом замок відновили, надавши йому неоготичного стилю.

Свірзький замок мав прямокутну форму і з усіх боків був оточений неприступними болотами. За роки свого існування він виконував оборонну функцію, був ошатною резиденцією з англійським парком, зазнав пожежі та руйнувань, і до сьогодні зберігся, потрапивши до переліку пам'яток архітектурної спадщини України та Львівщини.

Зараз Свірзький замок, який є пам’яткою культури національного значення, є на балансі Національної спілки архітекторів України (НСАУ).

Реставрація палацу у Поморянах, 2020 рік. Суспільне Львів

Зразком ренесансної фортифікаційної архітектури є Поморянський замок. Завдяки вдалому розташуванню (замкова територія з трьох сторін оточена річковими долинами із заболоченою заплавою) та гарним укріпленням замок витримав не одну затяжну облогу ворогів. Його звели ще в XIV ст. і спорудили із дерева. Лише через майже дві сотні років тут з’явилася мурована твердиня. Замок був улюбленим місцем короля Яна ІІІ Собеського, який отримав фортецю у спадок. Сюди король приїжджав на полювання та всіляко опікувався твердинею.

До наших днів вдалося зберегти лише два крила замку: східне з круглою вежею, що є найстарішим, і південне з галереєю.