Львівські медики видалили частину півкулі мозку дівчинці з Північної Ірландії, яка мала судоми

Лікар-нейрохірург Михайло Ловга та пацієнтка Рейчел. Пресслужба Першого ТМО Львова

Львівські дитячі нейрохірурги видалили частину півкулі мозку 4-річній Рейчел Гріббен з Північної Ірландії. Дівчинка мала важкі судомні напади, які стримували її розвиток та погіршували якість життя. Рейчел з родиною спеціально приїхала в Україну, аби потрапити на операцію до місцевих фахівців.

Як дитина почувається після втручання, повідомили у пресслужбі Першого ТМО Львова.

4-річна Рейчел Гріббен із містечка у Північній Ірландії — третя донька у сім'ї. Коли дівчинці було півтора роки, батьки помітили, що вона відстає в розвитку, а крім того в неї з’явилися незначні посмикування тіла.

Через кілька місяців дитина перенесла перший важкий судомний напад. Тоді медики діагностували в неї епілепсію з епілептичними спазмами. Це вид судом, за яких по всьому головному мозку виникають розряди. Також лікарі виявили фокально-кортикальну дисплазію, тобто погано розвинені звивини мозку, які і провокували судоми.

Пацієнтка Рейчел Гріббен. Пресслужба Першого ТМО Львова

Згодом епілептичні напади у дитини ставали дедалі частішими і посилювалися. Протисудомна терапія не допомагала Рейчел позбутися нападів. І це стримувало її розвиток.

Батьки звернулися до американського нейрохірурга Люка Томича. Він повідомив їм, що усунути або істотно зменшити кількість нападів допоможе операція. І порадив для цього нейрохірургів Львівської дитячої лікарні св. Миколая, з якими фахівець вже працював під час гуманітарної місії. Попри повномасштабне вторгнення та загрозу обстрілів родина наважилась приїхати до Львова.

Фахівці провели повне обстеження дитини, щоб визначити максимально точне розташування вогнища епілептогенної активності. І виявили зону, яка збігалася із зоною патології кори головного мозку. Тоді провели операцію.

“Ми вибрали цікавий — комбінований доступ. Поетапно відкрили порожнину черепа, знайшли змінену зону, відділили її і поетапно від’єднали. А потім — видалили повністю. Вкрай важливо було бути максимально далеко від ділянки, яка відповідає за рухи кінцівками. А ця змінена частина мозку була дуже близько до тієї зони. Саме тому ми працювали спільно з нейрофізіологами, використовуючи надсучасні технології, які допомагають нам уникнути пошкоджень здорових ділянок мозку”, — каже лікар-нейрохірург Михайло Ловга.

Зліва направо: нейрохірурги Степан Кокиць та Михайло Ловга, епілептологиня Марія Павлюк з пацієнткою Рейчел Гріббен та американський нейрохірург Люк Томич. Пресслужба Першого ТМО Львова

Операція тривала 7 годин і пройшла успішно. У дівчинки повністю зникли судоми. Рейчел з родиною вже повернулася додому.