"Коли дамба обвалиться, затопить весь житловий масив": що відомо про зсув дамби у Стрию

31 березня у Стрию на Львівщині стався зсув земляної дамби над річкою. Небезпека зсуву полягає в тому, що берег річки Стрий знаходиться близько до житлових будинків, місцевої лікарні й за декілька метрів від траси міжнародного значення Київ – Чоп.

Про це Суспільному розповів начальник Стрийського міського управління житлово-комунального господарства Ігор Пастущин.

"Якщо ця дамба обвалиться, весь великий потік води, а на вершинах гір є ще сніг — і цей сніг як піде разом з тією великою кількістю води. Рівень води підніметься і, коли дамба обвалиться, затопить весь житловий масив, оцей житловий будинок, лікарню. Ми хочемо відвести основне русло води від дамби. Відвести її на дальшу відстань", — розповідає Ігор Пастущин.

За його словами, у 2008 році ця дамба вже руйнувалася. Наразі в місті знову укріплюють берегову лінію — зокрема, розчищають місцевість, аби техніка змогла привезти матеріали. Паралельно розпочинають роботи на іншому березі ріки, аби в майбутньому змінити русло Стрия на цій ділянці, розповідає інженер з якості компанії-підрядника Віталій Корніцький:

"Зараз ми продовжуємо ту роботу, що розпочали у 2008 році. Тоді тут текла течія ріки й підмулювала тут дамбу. Ми відсипали низову призму для того, щоб відхилити воду й забезпечити дамбу, щоб вона була ціла. Також відсипали півзагати. Півзагата служить для того, щоб знизити течію, швидкість води. Тут нульова течія і вона замулює. З 2008 року і дотепер тут вже вийшов берег".

За словами Віталія Корніцького, зараз знову облаштовуватимуть півзагати й укріплюватимуть берег великим камінням. В обласному департаменті екології поки не підрахували загальну суму збитків, каже заступниця директора департаменту Ганна Башта:

"Відбулося руйнування цієї земляної дамби внаслідок паводків. І у зв’язку з тим, що дамба зруйнувалася, обов’язково потрібні берегоукріплювальні роботи, оскільки може зруйнуватися дорога міжнародного значення. Ту частину дамби з лівої сторони укріплюють. Інша сторона – водойма і руслорегулювальні роботи там не проводяться. Тому максимально проводять роботи, щоб убезпечити, особливо у нерестовий період, і від руйнування подальшого дороги, і від негативного впливу на довкілля".

З міського бюджету Стрия на укріплення дамби вже виділили три мільйони, повідомив Ігор Пастущин. Загалом на роботи, за його словами, потрібно сім мільйонів.