"Хочу, щоб донька була самозарадною". Як у Львові працює Центр допоміжних технологій і хто може скористатись послугами

Яна із мамою Лілею. Фото: пресслужба Центру соціальних послуг та реабілітації "Джерело"

Дворічна Яна, в якої є труднощі розвитку, завдяки вертикалізатору, адаптованому кріслу й іншим допоміжним засобам може не лише сидіти, а й бавитись і розвиватись. Понад рік її родина користується послугами Центру допоміжних технологій у Львові.

Як працює Центр допоміжних технологій, хто може скористатись послугами та які засоби там пропонують, Суспільному розповіла керівниця Центру допоміжних технологій Марина Глухоцька.

У Центрі допоміжних технологій при Центрі соціальних послуг та реабілітації "Джерело" можна отримати в тимчасове користування крісло колісне, вертикалізатор, ходунці чи інші допоміжні засоби для дітей з труднощами розвитку.

"Яночці зараз два з половиною роки. У неї спастичний тетрапарез і вроджена мікроцефалія. Про патології в дитини ми дізнались, коли я ще була вагітна. Зокрема, на 20 тижні вагітності після УЗД нам з чоловіком сказали, що є внутрішньоутробне інфікування. Звісно, це не вплинуло на наше очікування народження донечки, хоча готувались, що буде нелегко", – каже мама дівчинки Ліля.

Яна із мамою Лілею. Фото: пресслужба Центру соціальних послуг та реабілітації "Джерело"

Жінка розповідає, що від народження вони з донькою часто відвідували лікарів, зокрема, неврологів. Починаючи з трьох місяців із нею займався реабілітолог. Рік тому Яна захворіла на ентеровірусну інфекцію, після чого перестала самостійно їсти.

Щоб покращити можливості для розвитку донечки, Ліля почала шукати спеціалістів. Жінці порадили звернутись до Центру "Джерело". Там їм запропонували безоплатну послугу раннього втручання та допоміжні засоби.

На консультації зі спеціалістами батьки возять дівчинку раз або два рази на тиждень. Крім того, батьки займаються з дитиною й удома — навчають їсти, бавитись, чистити зуби.

Ліля розповідає, що після того, як почали користуватись допоміжними засобами, дівчинка зміцніла, почала більше комунікувати, проявляти емоції, краще утримувати своє положення. Зараз дівчинка, за словами Лілі, стала набагато активнішою, усміхається й любить бавитись.

Сім’ї дали в користування допоміжні засоби: адаптоване крісло, вертикалізатор і ходунки. Мама дівчинки каже, що завдяки цьому Яна може сама тримати спинку, контролює положення тулуба і голови, робить перші кроки.

"Донька від народження має проблеми з моторикою: самостійно не сидить і не ходить, але коли почала займатись з реабілітологами, то навчилась перевертатись з боку на бік, переставляти ніжки, а завдяки вертикалізатору, адаптованому кріслу зі столиком, навчилась правильно сидіти та утримувати рівновагу. Дуже хочу, щоб донька стала самозарадною", – розповідає Ліля.

Яна із мамою Лілею. Фото: пресслужба Центру соціальних послуг та реабілітації "Джерело"

Адаптоване крісло зі столиком багатофункціональне — за ним Яночка може сидіти, бавитись, їсти. Серед улюблених розваг – перегортати книжки, збивати кольорові стаканчики та пасочки й дивитись мультики, особливо про каченят.

У вертикалізатор й адаптоване крісло зі столиком Яночку ставлять по кілька разів на день. У планах родини – надалі займатися з фізичними терапевтами та ерготерапевтами, а згодом відправити доньку в дитсадок.

"Яким буде подальший розвиток доньки – невідомо, але будемо всіляко підлаштовуватись під її потреби. Дуже хочу, щоб вона змогла більше комунікували з іншими дітьми, тож вже цікавимось садочком, в який би ходила наша донечка. Один з них є поблизу ринку "Шувар", де з вихованцями працюють асистенти, а також є допоміжні засоби: вертикалізатори, спеціальні доступні столи", – каже Ліля і додає: "Раджу сім’ям, де є дитина з інвалідністю, не залишатись із проблемою наодинці та не замикатись, а навпаки, шукати вихід, просити допомоги. Чим швидше почати реабілітацію, тим буде помітніший прогрес".

У Центр допоміжних технологій може звернутися будь-яка сім'я, чия дитина потребує допоміжних засобів для покращення мобільності та комунікативних навичок. Усю необхідну інформацію, допомогу та сам допоміжний засіб у тимчасове користування можна отримати безоплатно.

Яна із мамою Лілею. Фото: пресслужба Центру соціальних послуг та реабілітації "Джерело"

За словами керівниці Центру допоміжних технологій Марини Глухоцької, спершу фахівці проведуть обстеження дитини, підберуть і визначать, який допоміжний засіб буде найбільш дієвим. Далі все підлаштують під дитину та навчать сім’ю, як цим користуватися. Також фахівці проводитимуть подальше спостереження, супровід й оцінку впливу. Якщо допоміжний засіб вийде з ладу, в центрі його полагодять.

Загалом у Центрі допоміжних технологій у тимчасове користування можна отримати:

  • Засоби мобільності – йдеться про усе, що пов’язане з рухом та дозволяє дитині долати відстані: крісла колісні, прогулянкові/вуличні крісла, ходунки, милиці, палиці.
  • Засоби стабільності – призначені для утримання положення дитини: вертикалізатори, крісла для сидіння, укладки для утримання положення.
  • Засоби комунікації – це різні допоміжні засоби, починаючи від низькотехнологічних, як от картки та комунікаційні книги, до високотехнологічних засобів – айтрекера або різних комунікаційних програм, які завантажуються у комп’ютер.
  • Засоби функціонування – йдеться про засоби для самообслуговування та побуту дітей з інвалідністю: насадки на унітаз, засоби, які допомагають самостійно одягатись, адаптований посуд і столове приладдя, що буде помічним при самостійному прийомі їжі, насадки на ложки чи зубні щітки, підйомники.
  • Рекомендації для забезпечення доступності вдома, в закладах освіти, облаштування подвір'я – усе, що здатне допомогти обстежити природне середовище дитини, місце, де вона навчається, рекомендації щодо безбар’єрності: як облаштувати пандус, якими мають бути сходи, розміри отворів для дверей, де краще поставити допоміжні ручки у туалетах, на якій висоті мають бути поручні, розташування меблів для дитини, яка має поганий зір.