У Львівській політехніці триває ремонт обсерваторії

У приміщенні обсерваторії Львівської політехніки триває поетапний ремонт. Наразі там відновили перші приміщення й шукають гроші для подальшого проведення робіт.

Про це Суспільному розповів керівник центру промоції Львівської політехніки Андрій Павлишин.

В обсерваторії відбуваються практичні заняття для студентів та учасників астрономічного гуртка. Також тут проводять екскурсії.

"Вона є однією з найдавніших обсерваторій в Україні. Одна з цих таємниць — це таємна кімната Львівської політехніки, вікна впродовж трьох поверхів і навіть в підвалі є замуровані. Там само до цієї кімнати немає входу і відповідь на те, що знаходиться у таємних кімнатах Львівської політехніки, ми отримаємо на висоті понад 300 метрів над рівнем моря", — каже керівник центру промоції Львівської політехніки Андрій Павлишин.

Дорогою до вежі обсерваторії — астрономічні універсали, прилади, які вимірюють координати космічних об’єктів. Проміжна будівля — меридіанний зал із бетонним стовпом. Стовп розміщений у приміщеннях без вікон і на ньому відбуваються астрономічні спостереження.

Дах обсерваторії, 13 лютого 2024. Фото: Іванка Дусько / Суспільне Львів

На стовпі встановлена металева конструкція, до якої поверх даху кріпиться станція спостереження. Вона приймає сигнали від навігаційних супутників і допомагає визначити своє розташування

"Вони використовуються для різного роду моніторингу. Наприклад, ми вважаємо, що рух цієї станції — це рух плити на якій вона знаходиться. За допомогою спеціальних програмних забезпечень ми визначаємо цей рух. Це приблизно два сантиметри в рік і напрям нашої плити — це якраз північно-східний, ми рухаємося на Москву, а вона рухається з нами", — пояснює доцентка кафедри вищої геодезії й астрономії Софія Доскіч.

На іншій бетонній опорі розміщений телескоп. У вежу на практичні заняття приходять студенти. Купол рухомий і за потреби відкривається.

"За Венерою ми спостерігали, коли вона була доступна в наших широтах. Відповідно, будь-які зорі, за Полярною можна спостерігати", — каже Софія Доскіч.

Обсерваторія Львівської політехніки, 13 лютого 2024. Фото: Іванка Дусько / Суспільне Львів

Наразі в обсерваторії завершили один з етапів ремонту. Відновили перший рівень, де розміщені карти Львова.

"Планується теж ремонт цього приміщення другого рівня. Зокрема тут хочемо розмістити давню шафу, в якій буде знаходитись колекція мінералів", — розповів Андрій Павлишин.

Вежу обсерваторії можуть відвідати учасники дитячого астрономічного гуртка й люди, які попередньо записалися на екскурсію на сайті університету.