У Львові на виставці презентували відреставровану фігуру Скорботного Христа

До Львова повернули відреставровану скульптуру Скорботного Христа з каплиці Боїмів. Її презентували у Музеї Пінзеля на українсько-польській виставці "Те, чого не видно". Реставрували фігуру у Варшаві коштом польських партнерів.

Більше про реставрацію скульптури Суспільному розповіла директорка інституту "Полоніка" Дорота Янішевська-Якубяк.

Виставка "Те, чого не видно" у Музеї Пінзеля. Фото: Ольга Іващук/Суспільне Львів

Скульптуру демонтували з купола каплиці Боїмів у 2021 році через активне руйнування та перенесли до майстерні. Після початку повномасштабної війни Скорботного Христа перевезли у Польщу. Над реставрацією пам'ятки працювали понад 20 спеціалістів.

"Фігура, на жаль, дуже потребувала консерваційних робіт. Спочатку консервація мала бути проведена у Львові. Але у 2022 виявилося, що це, на жаль, неможливо. Було погодження зі сторони Міністерства культури України, щоб скульптура потрапила до Польщі. І весь процес досліджень та консервації відбувся у Польщі", — каже Дорота Янішевська-Якубяк.

Фігура Скорботного Христа. Фото: Ольга Іващук/Суспільне Львів

Відвідувачі виставки. Фото: Ольга Іващук/Суспільне Львів

У майбутньому планують розпочати роботи з реставрації та консервації самої каплиці Боїмів, каже директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького Тарас Возняк.

"Вже кілька років готуємося, вивчаємо каплицю Боїмів для великої справжньої консервації. Там вже рік стоять датчики, як рухається цей об’єкт. І не тільки від землетрусів, але і від трамваїв, які там поруч їздять", — говорить Тарас Возняк.

Каплиця Боїмів у Львові. Фото: Ольга Іващук/Суспільне Львів

На верхівку каплиці Боїмів фігуру Скорботного Христа повернуть після реставрації куполу.

Що відомо про каплицю Боїмів

Каплицю Боїмів збудували на початку XVII століття на території тоді ще міського цвинтаря поруч із латинською катедрою. Її звели на замовлення львівського купця угорського походження Георга Боїма. На каплиці можна побачити сцени з Ісусом Христом, історії із Святого письма та діяннями апостолів.

"Боїм був найбагатшою людиною Львова. Свого часу він був власником третини нерухомості в місті. І він займав чільне становище в львівському патриціаті, бо був консулом, членом міської ради, і як консул він неодноразово ставав бургомістром Львова, тобто очолював місто", — розповідає львівський історик Іван Сварник.

Будував каплицю Андреас Бемер, а оздоблював каменем Гануш Шольц, якого спеціально запросили з Вроцлава. Збудована каплиця стала помпезною пам’яткою Львова XVII століття.