До страйків на кордоні долучилися польські фермери: репортаж із пункту пропуску "Шегині-Медика"

Польські страйкарі можуть продовжити протест на кордонах з Україною до 3 січня 2024 року. Про це Суспільному повідомив організатор акції протесту Роман Кондрув. За даними львівських прикордонників, у черзі перед пунктом "Медика", який заблокували вранці, 23 листопада, очікують близько 1400 вантажівок.

У пункті пропуску "Шегині-Медика" працюють кореспонденти Суспільного.

Вранці, 23 листопада, польські страйкарі розпочали блокаду четвертого пункту пропуску — "Медика", який суміжний з українським ПП "Шегині". До протестувальників долучилися фермери. Страйкарі вимагають відновити дозвільну систему для українських перевізників, адже ті створюють їм конкуренцію.

Польські фермери розпочали страйк у пункті пропуску "Шегині-Медика", 23 листопада 2023 року. Фото: Ольга Дейнека/Суспільне Львів

Щодвігодини польські протестувальники пропускають дві вантажівки. Про це Суспільному повідомив організатор акції протесту Роман Кондрув. За його словами, пропускають вантажівки із гуманітарною допомогою, приватні авто, автобуси, вантажівки із продуктами, що швидко псуються та вибухонебезпечними речовинами.

"Маємо складну ситуацію фінансову у фермерстві. Дуже багато наших компаній збанкрутувало, бо дуже багато дешевого збіжжя їхало з України. Збіжжя мало йти транзитом через Польщу, коридором солідарності до Західної Європи. Натомість розвантажувалося тут. Тому ми протестуємо, аби воно йшло далі", — сказав Роман Кондрув.

Польські перевізники та фермери блокують пункту пропуску "Шегині-Медика", 23 листопада 2023 року. Фото: Ольга Дейнека/Суспільне Львів

Роман Кондрув розповів, що у найближчі дні протест триватиме з 9 ранку до 20:00.

"А з понеділка (27 листопада, — ред.) та до 3 січня — плануємо цілодобово. Але маємо надію, шо ваша і наша влада до того часу дійдуть до якогось порозуміння. І якнайшвидше це все завершимо", — додав Роман Кондрув.

Майже шість діб прочекав у черзі водій вантажівки з Хмельниччини Андрій Мамула.

Водій вантажівки Андрій Мамула. Фото: Ольга Дейнека/Суспільне Львів

"У восьмій годині вечора буде 6 діб, як ми стали в чергу. Нам ще залишилося 4 з половиною кілометри, але в зв’язку з тим, що блокують кордон, ніхто не розуміє, коли вони запустять. Умов нема ніяких: 2 туалети на тисячі машин. Ні туалета, ні смітників", — каже водій вантажівки Андрій Мамула.

Польські фермери блокують пункт пропуску "Шегині-Медика", 23 листопада 2023 року. Фото: Ольга Дейнека/Суспільне Львів

За словами речниці Львівського прикордонного загону, у черзі перед пунктом "Медика" очікують близько 1400 вантажівок.

"Попередньо ми маємо інформацію, що дане блокування не буде стосуватися перетину кордону вантажівками, які переміщують гуманітарну допомогу, паливо, небезпечні вантажі, а також вантажі військового характеру. Польські колеги нам також повідомили, що у ПП Медика близько 100 вантажівок перебуває у них на контролі. І зараз ми не можемо говорити, як саме буде здійснюватися пропуск", — додала Олександра Кучковська.

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребене".

Учасник страйку Томаш Борковський розповів, що до блокади руху вантажівок долучились представники транспортних компаній. Вони вимагають, щоб повернули дозволи на комерційні перевезення для України.

Учасники блокади заявили, що не будуть блокувати рух для автобусів, легкових авто, а також вантажівок, які перевозять гуманітарну допомогу Україні, або тварин чи швидкопсувні вантажі.

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків – надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

11 листопада стало відомо, що у Польщі на парковці неподалік пункту пропуску "Дорогуськ – Ягодин", очікуючи на перетин кордону помер 54-річний водій вантажівки з України.

А 23 листопада у Польщі на стоянці неподалік пункту пропуску "Корчова-Краківець", де відбувається страйк польських перевізників, помер ще один український водій.

Посол України в Польщі Василь Зварич 23 листопада оголосив про офіційну ноту польському МЗС через смерть уже другого українського водія на кордоні через страйк польських перевізників.